عیدفطر آغاز بهره‌مندی از آموزه‌های رمضان در زندگی فردی و اجتماعی به گزارش اخبار اردبیل  , حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در حاشیه مراسم نماز عید فطر اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار هاریکا، ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر، این روز را روز بازگشت به فطرت خویش عنوان و اظهار کرد: در فرهنگ اسلامی اولین روز […]

عیدفطر آغاز بهره‌مندی از آموزه‌های رمضان در زندگی فردی و اجتماعی

به گزارش اخبار اردبیل  , حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در حاشیه مراسم نماز عید فطر اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار هاریکا، ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر، این روز را روز بازگشت به فطرت خویش عنوان و اظهار کرد: در فرهنگ اسلامی اولین روز ماه شوال به‌عنوان عید فطر و جشن بازگشت به فطرت معین شده است، زیرا مسلمانان روزه دار در طول ماه رمضان با ارتباط با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و به فطرت واقعی خود بر می‌گردند.
وی با تاکید به اینکه عید فطر، روز دریافت پاداش بندگی و اطاعت از فرامین الهی است، ادامه داد: فطر به معنی پایان یافتن آموزه‌های رمضان نیست بلکه بازگشت به فطرت است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان گفت: در روز عید فطر، یک مسلمان از نو متولد می‌شود، چرا که طبق گفتار حضرت علی (ع)، روزه داران در شب عید فطر از تمام آلودگی‌ها و پلیدی‌ها پاک شده اند و کمترین پاداش خود را که پاکی و پاکیزگی است دریافت کرده اند.
حجت‌الاسلام جعفرزاده، مؤمنان را به مراقبت از اندوخته ماه رمضان فراخواند و گفت: این ماه می‌تواند مقدمه کسب تقوا و رحمت الهی باشد که ضروری است با حفظ طهارت روحی و جسمی خود و پرهیز از گناهان سعی کنیم تا آموزه‌های ماه رمضان را در سبک زندگی فردی و اجتماعی به‌کار بندیم.
وی افزود: با پایان یافتن ماه رمضان در واقع مسلمانان شروع جدیدی را رقم می‌زنند و در روز عید فطر، قبولی در آزمون بندگی و پیروزی بر نفس طغیان گر را جشن می‌گیرند.
این مسئول خاطر نشان کرد: در دین اسلام سه عید به رسمیت شناخته شده است که اولی عید فطر عید ضیافت‌الله، دومی عید قربان عید لقاءالله و سومی عید غدیر اکمال دین و اتمام نعمت است که همه این اعیاد دارای ارزش و جایگاه و برتری خاصی در دین اسلام است.
حجت‌الاسلام جعفرزاده، به اهمیت زکات فطریه در فقرزدایی و توسعه اقتصادی جامعه اشاره کرده و خاطر نشان کرد: در ابعاد اقتصادی و اجتماعی عید فطر، این زکات به‌عنوان عاملی ارزشمند برای فقرزدایی، توسعه اقتصادی و حل مشکلات اجتماعی در جامعه اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزون بر اینکه در کنار کمک به فقراء، موارد مصرف دیگری نیز برای زکات فطره در اسلام منظور شده است که از جمله آنها احیای روحیه همیاری و تعاون، رسیدگی به وضع بهداشتی، درمانی و فرهنگی مسلمانان است.
وی افزود: از زکات فطره می‌توان قرض بدهکاران حقیقی و افرادی را که در راه معصیت و خلاف بدهکار نشده اند، پرداخت کرد. در ساختن مسجد، مدرسه، پل‌ها و راه‌ها و بیمارستان‌ها و برطرف کردن سایر نیازهای مسلمانان نیز می‌توان از این بودجه مردمی استفاده کرد. در حقیقت تاکید اسلام به محرومیت‌زدایی و رعایت حال دیگران از آموزه‌های اصلی ماه رمضان است که در زکات فطره متبلور می‌شود.