شکیبایی و صبر در برابر مشکلات از سیره امام کاظم(ع) است به گزارش اخبار اردبیل  , حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت و گو با خبرنگار هاریکا با تبریک سالروز میلاد با سعادت حضرت امام موسی کاظم (ع)، نقش آن حضرت را در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی بی‌بدیل خواند و اظهار کرد: امام موسی کاظم […]

شکیبایی و صبر در برابر مشکلات از سیره امام کاظم(ع) است

به گزارش اخبار اردبیل  , حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت و گو با خبرنگار هاریکا با تبریک سالروز میلاد با سعادت حضرت امام موسی کاظم (ع)، نقش آن حضرت را در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی بی‌بدیل خواند و اظهار کرد: امام موسی کاظم (ع) نمونه بارز و عینی صبر و استقامت برابر کفر بود.

وی به حلم و بردباری آن حضرت در برابر مشکلات اشاره کرد و افزود: حلم و بردباری از ویژگی‌های مهمی است که مردان موفق و بزرگ به‌ویژه رهبران راستین که بنا به وظیفه الهی، بیشترین برخورد و معاشرت را با مردم داشتند، از آن برخوردار بودند. امام هفتم علیه السلام که به خاطر همین ویژگی‌اش «کاظم» لقب گرفت، علم را با حلم آراسته بود در برابر ناملایمات روزگار بردبار بود با دشمنان و بد اندیشان با نرمی رفتار می‌کرد و با این شیوه به تربیت آنان می‌پرداخت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان افزود: این امام همام به‌عنوان باب الحوائج در بین مردم معرف است این شهرت به نحوی است که حتی اهل سنت نیز بر آن آگاه هستند و برای حوائج و خواسته‌های خود به بارگاه این امام بزرگوار پناه می‌آورند.

حجت الاسلام جعفرزاده، سبک زندگی ائمه معصومین را بهترین و کامل‌ترین نمونه در مکاتب تربیتی عنوان و تصریح کرد: الگوی زندگی برگرفته از سیره امامان معصوم، می‌تواند بهترین الگو برای جامعه دینی باشد. اگر ما به دنبال رستگاری و رسیدن به سعادت هستیم باید حیات و ممات خود را با حیات و ممات اهل بیت (ع) یکی کنیم و زندگی آنها را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم تا رستگار شویم.

حفظ سلامت مردم اولویت اصلی در برنامه ریزی عزاداری ماه محرم

عضو شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از سخنانش به برنامه‌های ماه محرم امسال اشاره کرد و افزود: اوج گرفتن دوباره ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس شرایط سختی را به وجود آورده که در نتیجه آن بسیاری از آئین‌های ملی و دینی هم دچار تغییرات عمده‌ای شده‌اند.

وی حفظ سلامت عزاداران را اولویت اصلی در برنامه ریزی ماه محرم عنوان کرد و گفت: عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) امسال برای دومین سال متوالی با شرایط ویژه مواجهند که طبق مصوبات ستاد ملی کرونا برخی از آئین‌ها از جمله مراسم طشت گذاری در قالب یک برنامه واحد در آستانه محرم با حضور محدود شرکت کنندگان برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام جعفرزاده به برخی مصوبات ستاد ملی کرونا در خصوص مراسم عزاداری ماه محرم امسال اشاره کرد و افزود: دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه چهار متر مربع (از هر طرف ۱.۵ متر) و نیز استفاده از ماسک برای عزاداران حسینی در تمام مراسم و محافل ضروری بوده و مهم‌ترین عامل کنترل شیوع کرونا است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل از انعکاس برنامه‌ها از طریق شبکه استانی اردبیل خبر داد و گفت: با پخش زنده مراسم از طریق رسانه امکان استفاده مردم از برنامه‌های ماه محرم برنامه ریزی شده لذا افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای در منزل عزاداری کنند و در مجالس عمومی شرکت نکنند.

حجت الاسلام جعفرزاده افزود: برگزاری مراسم در فضای باز باید اولویت اصلی مجالس حسینی باشد و در صورت اضطرار در محیط‌های بسته می‌بایست یک چهارم ظرفیت مکان و با حفظ فاصله فیزیکی برگزار شود چرا که در اجرای برنامه‌ها مسئله اصلی تهویه هوا بوده و هر چقدر ارتفاع سقف محیط‌های بسته بلندتر باشد مثل ۶ یا هشت متر، به فضای باز نزدیک‌تر است.

وی تاکید کرد: حرکت هیئت‌ها از یک هیئت به هیئت دیگر و تجمع هیئت‌ها، یکی از عواملی است که به شدت در انتقال کرونا مؤثر است و نباید صورت بگیرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل به دیگر مصوبات ستاد ملی کرونا در عزاداری ماه محرم امسال اشاره کرد و گفت: برای زنجیرزنی در دسته‌های عزاداری، حتماً از زنجیرهای شخصی استفاده شود و یا زنجیرها به اشخاص تا پایان دهه عزاداری واگذار شود تا زنجیرها بین افراد دست به دست نشود، همچنین تمهیداتی انجام شود که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس تجمع مردم نباشد و مردم به نوبت و با فاصله وارد یا خارج شوند.

حجت الاسلام جعفرزاده نظارت کارشناسان بهداشتی در پخت و توزیع نذورات ماه محرم را ضروری دانست افزود: حتی‌الامکان نذورات حسینی به سمت کمک‌های مومنانه و توزیع مواد غذایی درب منازل برود، اگر در جایی نذر غیر قابل تغییر بود، با نظارت کارشناس‌های بهداشتی پخت و توزیع صورت بگیرد و به صورت بیرون بر در ظرف‌های یک‌بار مصرف به نحوی توزیع شود که تجمع مردم را به دنبال نداشته باشد.

وی در پایان بر ضرورت استمرار پویش همدلی و مواسات در مناطق مختلف استان تاکید کرد و گفت: خیرین عزیز و افراد متمکن جامعه و گروه‌های جهادی بایستی در توزیع نذورات ماه محرم در قالب بسته‌های معیشتی در بازه‌های زمانی مختلف، افراد نیازمند و آسیب دیده از کرونا را یاری رسانند که این خود توصیه ائمه معصومین (ع) است.