ثبت ۴.۵ میلیون اشتغال غیررسمی در کشور به گزارش کانال خبری ایران در کانال اخبار اردبیل  به گزارش خبرنگار هاریکا، علی حسین شهریور ظهر یکشنبه در مراسم معارفه مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فنی و حرفه‌ای استان اردبیل اظهار کرد: آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور مسئولیت خطیر مهارت‌آموزی نیروهای آماده به […]

ثبت ۴.۵ میلیون اشتغال غیررسمی در کشور

به گزارش کانال خبری ایران در کانال اخبار اردبیل  به گزارش خبرنگار هاریکا، علی حسین شهریور ظهر یکشنبه در مراسم معارفه مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فنی و حرفه‌ای استان اردبیل اظهار کرد: آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور مسئولیت خطیر مهارت‌آموزی نیروهای آماده به کار را بر عهده دارد تا در ورود به بازار کار مشکلی به وجود نیاید.
وی گستردگی فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را با مسئولیت‌های متنوع و سنگین یادآور شد و تصریح کرد: با تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این وزارتخانه با عنوان مردم اداره می‌شود و سعی ما بر این است تا با همراهی زیرمجموعه این وزارتخانه اعم از صندوق‌ها، بانک‌ها و سازمان‌های متعدد بتوانیم در ارائه خدمات به مردم موفق عمل کنیم.
معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی و حرفه‌ای شناسایی ۲۰ میلیون بیکار و اشتغال ناقص در کشور را یادآور شد و گفت: ۱۰ میلیون افراد شاغل کم درآمد و ۹.۵ میلیون نفر بیکار در کشور شناسایی شده و ۴.۵ میلیون نفر نیز اشتغال غیررسمی و فاقد بیمه دارند.
شهریور با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای مسئولیت تربیت نیروی کار ماهر در ورود به بازار کار را بر عهده دارد، افزود: تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد که گردش کار واحدهای تولیدی و اقتصادی هر کشور منوط به تربیت نیروی کار ماهر است که در این زمینه اقدامات خوبی نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه ۵۴ درصد افراد فارغ‌التحصیل دانشگاهی فاقد مهارت و توان انجام کار هستند، خاطرنشان کرد: در کنتور امسال بخش عمده‌ای از داوطلبان از انتخاب رشته انصراف دادند و ۴۵ درصد نیروی کار ما فارغ‌التحصیلان مدارس و دانشگاه‌ها هستند که در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای در حال مهارت‌آموزی هستند.
شهریور در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: با پول‌پاشی و مدرک‌گرایی نمی‌توان به ایجاد اشتغال و درآمد کمک کرد بلکه در این زمینه بهتر است کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی راه‌اندازی شود تا به صورت عملیاتی بتوانیم اشتغال پایدار را برای جوانان فراهم کنیم.
وی ۳ وظیفه خطیر سازمان فنی و حرفه‌ای را در خروج از تصدی‌گری و واگذاری بخشی از کارها به بخش خصوصی یادآور شد و بیان کرد: تدوین استانداردهای آموزشی منطبق بر علوم روز دنیا از رویکردهای اصلی است که ما سعی می‌کنیم همچون کشورهای سنگاپور، چین، آلمان و… استانداردهای بین‌المللی را برای آموزش فنی و حرفه‌ای تدوین کرده و تربیت تکنسین‌های حرفه‌ای را در دستور کار قرار دهیم.
شهریور ادامه داد: در استان اردبیل میزان بیکاری ۱۲ درصد است که این میانگین ۴ درصد بیشتر از سرانه کشوری است که ضروری است در این استان به جای مدرک‌گرایی، خانواده‌ها فرزندان خود را به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی ترغیب و تشویق کنند.
وی اظهار کرد: ۶ هزار استاندارد آموزشی در کشور تدوین شده و از ابتدای سال آینده نظام صلاحیت حرفه‌ای در کشور اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
شهریور با بیان اینکه ۳ هزار استاندارد مهارتی و فنی و حرفه‌ای برای رشته‌های مختلف به صورت جامع و کامل تدوین و آماده ارائه شده است، تصریح کرد: برای احراز شایستگی‌ها گذراندن دوره آموزشی ۳۰ ساعته برای مشاغل مختلف ضروری است و هر شایستگی می‌تواند بسترساز اشتغال مناسب باشد.
وی فعالیت ۶ هزار مربی آموزش فنی و حرفه‌ای با ۵ هزار کارگاه فعال را در کشور یادآور شد و گفت: ۱۴ هزار آموزشگاه آزاد در کشور به صورت بخش خصوصی فعالیت می‌کنند که ما در سال گذشته ۲۳۴ میلیون نفر ساعت ارائه برنامه‌های آموزشی را شاهد بودیم.
شهریور افزود: با مشارکت بخش خصوصی و دولتی در سال آینده سعی داریم تا رشد ۵۰ درصدی را در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شاهد باشیم که این کار منوط به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در استان اردبیل در سال‌جاری ۹۸ درصد آموزش‌های ارائه شده در بخش خصوصی تحقق پیدا کرده و در بخش دولتی نیز ۵۰ درصد برنامه‌ریزی‌های انجام شده به نتیجه رسیده است.
معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی و حرفه‌ای راه‌اندازی کارگاه‌های جوار صنایع با هدف مهارت‌آموزی نیروهای فارغ‌التحصیل دانشگاهی را یادآور شد و اضافه کرد: ۲.۵ میلیون بیکار کشور امسال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند که آموزش آنها به دور از مدرک‌گرایی در دستور کار فنی و حرفه‌ای قرار گرفته است.

 
2022-03-13 21:57:25