امام جمعه اردبیل درگذشت شاعر بنام استان اردبیل را تسلیت گفت به گزارش اخبار اردبیل  , به گزارش خبرگزاری هاریکا، آیت الله سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با صدور پیامی درگذشت محمود دست پیش، شاعر بزرگ و بنام استان اردبیل را تسلیت گفت. متن پیام به شرح ذیل […]

امام جمعه اردبیل درگذشت شاعر بنام استان اردبیل را تسلیت گفت

به گزارش اخبار اردبیل  , به گزارش خبرگزاری هاریکا، آیت الله سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با صدور پیامی درگذشت محمود دست پیش، شاعر بزرگ و بنام استان اردبیل را تسلیت گفت. متن پیام به شرح ذیل است؛
بسم الله الرحمن الرحیم انالله و انا الیه راجعون
با کمال تأسف و تحسّر اطلاع یافتیم شاعر سحّار و نویسنده قهار خطه مبارک استان اردبیل جناب آقای محمود دست پیش متخلص به «واله» دعوت حق را لبیک گفته و با توشه‌ای از خدمات نفیس تربیتی، فرهنگی و ادبی در جوار رحمت حضرت حق (جلّ و علا) آرمید.
آثار ماندگار این شخصیت عظیم استان ادب پرور اردبیل نشان می‌دهد که او در بصیرت و غیرت دینی و ملی، ضرب المثل و الگوی فراموش نشدنی و در صنعت شعر در مستوایی بسیار عالی قرار داشت.
او شعر را ابزار هوی و هوس، منویات نفسانی و منیت های شیطانی نساخت. شعر و قلم او در خدمت انسان و انسانیت، مکارم اخلاقی، خلق احساس‌های متعالی و عواطف بلند آسمانی و در خدمت وحدت و اخوت انسان‌ها بود.
او در دفاع از نظریه خانواده‌ی واحد جهانی در ذروه قرار داشت و اشعار او در این موضوع در محضر مقام معظم رهبری و تحسین ایشان توسط رهبر معظم برای ملت ما مخصوصاً آذری‌های عزیز فراموش نشدنی است.
این شاعر توانمند بسیار مورد طمع دشمنان ایران عزیز بود اما رقیت طمع، فرسخ ها با او فاصله داشت. او به عنوان یک معلم از افتخارات بزرگ آموزش و پرورش بود. کمتر شاعری توانسته شهرت جهانی پیدا کند اما شعر معروف او «سیزه سلام گئتیرمیشم» که از مشهور ترین سروده‌های اوست با آهنگ سازی استاد علی سلیمی شهرت جهانی پیدا کرد و تا کنون بارها در رسانه‌های ترکیه و آذربایجان بازخوانی شده است.
ملت بزرگ ما با این شاعر عدیم النظیر با سروده ی معروف او یعنی «خلبانان ملوانان» آشناست. او در سال ۱۳۸۷ در مراسم دیدار سالانه شعراء با مقام معظم رهبری به قرائت دو شعر آذری پرداخت؛ از جمله شعر «بیز هامیمیز ایرانلییخ» که مورد تشویق ویژه ی حضرت آقا قرار گرفت و رهبر معظم دستور دادند برای این اثر آهنگ سازی شود.
این شعر او جزو اشعار جاودانه و به مثابه آب سرد بر آتش فتنه‌های بزرگ نژادی است و شایسته است ورد زبان هر عزیزی باشد که قلب او با عشق ایران عزیز و با آرزوی شکل گیری خانواده‌ی واحد جهانی می تپد. از این رو از باب «خِتَامُهُ مِسْک» فخر و شرف بزرگی است که این ارادت نامه با ذکر بخشی از همان شعر، متزین گردد:
فارسدا منم، ترکده منمکورد، لر، بلوچ، ترکمنمسن ده منم، من ده سنمبیز هامیمیز ایرانلییق***یوردوموز بیر، دینیمز بیریاخشی یامان گونوموز بیربیریمیز مین، مینیمیز بیربیز هامیمیز ایرانلییق***بیزی دوغان هاریکاباناسن مادر دِی، منده آنادشمن قالسین یانا یانابیز هامیمیز ایرانلییق
به روان پاک او درود می‌فرستیم و برای فکر آن عزیز، رهروان شایسته و برای قلم آن بزرگ، حاملان وارسته و برای روح او، رضوان و غفران الهی و برای خانواده‌ی معظم آن عزیز سفر کرده خلفیت خاص خداوندی را مسالت داریم.
سید حسن عاملی