ابرقدرت جهانی در برابر ایران تسلیم شد به گزارش اخبار اردبیل  , به گزارش خبرنگار هاریکا، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: التماس آمریکا برای بازگشت به مذاکرات نشان از ظهور قدرت جمهوری اسلامی ایران است و ما در موضع برتر قرار داده است. وی به سخنرانی مقتدرانه ریاست […]

ابرقدرت جهانی در برابر ایران تسلیم شد

به گزارش اخبار اردبیل  , به گزارش خبرنگار هاریکا، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: التماس آمریکا برای بازگشت به مذاکرات نشان از ظهور قدرت جمهوری اسلامی ایران است و ما در موضع برتر قرار داده است.
وی به سخنرانی مقتدرانه ریاست جمهوری اسلامی ایران در نشست سالانه سازمان ملل اشاره کرد و افزود: خطابه رئیس جمهور در این دوره با سال‌های گذشته قابل قیاس نیست چرا که رئیس جمهور سه عنصر عقلانیت، عدالت و آزادی که گمشده بشریت است را فریاد زد تا جامعه جهانی متوجه این امر باشند.
آیت الله عاملی ادامه داد: از طرف دیگر موافقت اعضای سازمان همکاری شانگهای با عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران وزن سیاسی ایران را خیلی بالا برد و لذا آمریکا اعلام کرد که در مذاکره برجام به غیر از خود برجام مطالب دیگری را مطرح نخواهد ساخت و این پیروزی مهمی برای ایران است چون آنها دیگر دنبال موشک‌های ایران و نفوذ منطقه‌ای ایران نیستند یعنی یک ابرقدرت بالاخره در برابر یک خواسته بسیار مهم ایران خاضع شد، این روزها التماس آمریکا و اروپا برای سرگیری مذاکرات و تعیین مذاکرات فوق‌العاده است و ایران را در موضع بالا قرار می‌دهد امیدواریم دولت ما از این موضع اقتدار خوب استفاده کند.
امام جمعه اردبیل با اشاره به خطبه هفته پیشین خود نسبت به آذربایجان و با زخوردهایی که این خطبه در آن کشور داشته است تصریح کرد: به مردم کشور جمهوری آذربایجان عرض می‌کنم هفته گذشته، ما در خطبه‌ها، سخن بعضی از نمایندگان شما را نقل کردیم که می‌گویند «ایران را از نقشه جهانی حذف می‌کنیم ایران را تجزیه و به تمام نقاط ایران پرچم ترک را می‌زنیم» و این را هم‌زمان با مانور سه کشور در آن طرف مرز ایران باز پخش کردند. حالا شما حکم باشید و کدام حکم بهتر از شما؟ آیا ما مقصریم یا آنها؟ ما دخالت می‌کنیم یا آنها؟ ما رابطه را بر هم می زنیم یا آنها؟ ما تهدید می‌کنیم یا آنها؟ به نظر شما ما باید جواب بدهیم یا ساکت بمانیم؟
وی افزود: اگر این سخن در حق کشور شما گفته می‌شد ساکت می‌ماندید یا جواب می‌دادید؟ ما جواب دادیم که زور شما به ما نمی‌رسد ایران مثل شیر است. آیا این حرف اهانت است؟ آیا دخالت است؟ آیا تهدید است؟ آنها جواب دادند ما دم این شیر را قطع می‌کنیم! آیا این جواب برازنده یک شخصیت و یک نماینده است؟
آیت الله عاملی ضمن خطاب قرار دادن برخی از نمایندگان جمهوری آذربایجان که علیه ایران موضع گرفته بودند اظهار کرد: ما با مانور، با موضوع تریلی‌های ایران، با دولت آذربایجان و با ملت آذربایجان کار نداریم مخاطب ما فقط این چند نماینده هستند ما از آنها جواب می‌خواهیم. چه ایرادی دارد ما با آنها در یک گفت و گوی صمیمی حاضر شویم چه در ایران و چه در آذربایجان و آنها به ما توضیح دهند که از ایران چه بدی دیدند که می‌خواهند این کشور را از نقشه جهان حذف کنند؟ از ما چه بدی دیدند که می‌خواهند مملکت ما را به تعبیر خودشان تا سه سال دیگر تجزیه و به کل ایران پرچم ترک را نصب کنند من خیلی می‌خواهم بدانم ملت من، دولت و کشور من چه گناهی کرده که باید از صحنه روزگار محو شود؟
مشکل ما با چند نماینده کشور جمهوری آذربایجان است
نماینده ولی فقیه در استان و عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: آیا اگر ما به شما بگویم می‌خواهیم بیاییم به کل مملکت شما پرچم بیگانه را بزنیم خوشتان می‌آید؟ من از اظهار نظر کننده ها یک جواب منطقی نگرفتم تماماً ناسزا بود. «ملتچی ها» عمداً ماجرا را به بین دو دولت بردند در حالی‌که ایران و آذربایجان مشکلی ندارند و هیچ وقت نخواهند داشت. مشکل این چند نماینده است که هر از چندگاهی بلندگوی غیر ملت آذربایجان می‌شوند.
وی با بیان اینکه حرف ما تهدید نبود و اگر تهدید بود، تهدید کشور آذربایجان نبود، تهدید این چند نماینده بود که می‌خواهند کشور ما را از صحنه روزگار محو کنند اظهار کرد: بزرگترین سوءتفاهم از خطبه ما همین جاست. ما با دیپلمات‌های خاطی کار داریم. «ملتچی ها» آن را به نام دولت آذربایجان زدند. می‌گویند چرا این مطالب را باز پخش کردید؟ می‌گوئیم ما باز پخش نکردیم. آنها در آستانه مانور که ذوق زده شده بودند و می‌گفتند پاکستان تا کوچه‌های تهران خواهد آمد باز پخش کردند.
مانور سپاه برای اسرائیل پیام داشت
آیت الله عاملی افزود: می‌گویند چرا سپاه در جداره مرزی مانور اجرا کرد؟ کاملاً طبیعی است اسرائیل دشمن خونی ماست برای توطئه علیه ایران به آذربایجان آمده است. شما در برابر دشمن خودتان مانور می‌دهید، سپاه نیز در برابر دشمن خود مانور اجرا می‌کند و به اسرائیل پیام می‌دهد که دست از پا خطا نکن. از طرف دیگر در اثناء مانور سه کشور همه جا را پر می‌کنید که ایران را از نقشه حذف می‌کنیم طبعاً این طرف هم آمادگی خود را اعلام می‌کند.
امام جمعه اردبیل با تاکید بر صلح و دوستی میان دو ملت خاطر نشان کرد: ما باید از شاخه زیتون صحبت کنیم نه اینکه بگوییم ایران را از خریطه حذف می‌کنیم. ما باید از شاخه زیتون صحبت کنیم نه اینکه بگوییم ایران را تا سه سال تجزیه می‌کنیم و در همه جا پرچم ترک را می زنیم. ما باید از شاخه زیتون صحبت کنیم نه اینکه موجودیت یک کشور را که بیشترین خدمت را به آذربایجان کرده تهدید کنیم. کسی هم اگر از سر غیرت به کشور خودش حرفی زند، داد بزنیم که ایها الناس بیایید ایران آذربایجان را تهدید و تحقیر کرد. عجیب است تهدید را آن نماینده‌ها کرده‌اند ما هم گفتیم شما زور تجزیه ایران را ندارید. می‌گویند ایران ما را تهدید کرد طبیعی است هر کشور را تهدید کردند باید قدرت خود را نشان دهد و لذا سپاه ما در حد بسیار کوچک قدرت خود را در مرز نشان داد. آیا سپاه در برابر تهدید خاموش باشد؟ سپاه ما بی جهت در جایی مانور اجرا نمی‌کند ما باید از شاخه زیتون صحبت کنیم نه اینکه ۸۰ میلیون جمعیت را به شدت تهدید و ناراحت کنیم
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل ضمن یاد آوری ناراحتی مردم کشور ایران از اظهار نظرهای برخی از نمایندگان جمهوری آذربایجان تصریح کرد: ملت به ما می‌گویند مگر کسی در این کشور نیست که به این تهدیدات خجالت‌آور جواب دهد؟ می‌گویند مگر ما ملت ایران این قدر ذلیل شدیم که بی مهابا بگویند شما را از نقشه دنیا حذف خواهیم کرد؟ ملت ما به شدت از این بابت ناراحت هستند. ما باید از شاخه زیتون صحبت کنیم و با هم متحد باشیم. ما دشمن مشترک داریم ایران ذخیره روز مبادای آذربایجان است. نه اینکه با گفتن این سخن که ایران باید از نقشه دنیا حذف شود دو کشور را به طرف اختلاف سوق دهیم و دشمنی مثل اسرائیل را شاد کنیم
امام جمعه اردبیل گفت: من به فعالان سیاسی آنجا می‌گویم بگذارید ما از کشور شما حمایت کنیم حمایت ما را خراب نکنید. کاری نکنید که حمایت‌های ما زیر سوال برود. مردم ما به ما می‌گویند در جنگ اول و دوم قره باغ، آن همه حمایت کردید حتی رهبر انقلاب خودش وارد عرصه شد حالا به جای تشکر می‌گویند: ایران باید از نقشه جهانی محو شود. من در حساس‌ترین زمان جنگ اطلاعیه دادم و حتی قبل از وزارت خارجه ایران از حقانیت آذربایجان دفاع کردم حالا در ایران به من می‌گویند خوب مزدی به تو دادند.
ایران تجهیزات جنگی به ارمنستان ارسال نکرده است
آیت الله عاملی با تاکید بر اینکه هیچ گونه تجهیزات جنگی از طرف ایران به ارمنستان ارسال نشده است گفت: تمام کسانی که مرا تنقید کردند بدون استثنا می‌گفتند شما به ارمنستان کمک می‌کنید این سخن باید در یک نقطه تمام شود سخن رئیس جمهور آذربایجان است چرا که او اعلام کرد هیچ سلاحی از ایران به ار منستان نرفته است اگر کسی از او تبعیت نکند معلوم می‌شود که حرف کشور دیگری را به زبان می‌آورد.
امام جمعه اردبیل تصریح کرد: من به عنوان عالم و فقیه دین می‌گویم هیچ تجهیزات جنگی از ایران به ارمنستان نرفته چون فقه اسلامی در حال جنگ چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد و چنین کاری گناه کبیره است. چون ارمنستان دارالحرب است و آذربایجان دارالاسلام. در چنین صورتی اگر فقیهی اجازه فروش سلاح دهد از عدالت ساقط است و او دیگر فقیه نیست.
وی افزود: اگر به بیانات «الهام علی اف» عمل شود ما هیچ مشکلی نداریم چرا که گفتند «مرز ایران و آذربایجان مرز دوستی است» یعنی از اول تشکیل شدن کشور جمهوری آذربایجان این مرز، مرز دوستی بوده است. آیا انسان می‌آید دوست خود را از صفحه نقشه جهانی محو می‌کند؟ اگر به فرمایش شیخ الاسلام پاشازاده عمل شود ما هیچ مشکلی نداریم. وی اظهار کرد «فتوای آیت الله خامنه‌ای اصلی‌ترین عامل پیروزی ما در جنگ بود» کسی که اصلی‌ترین کمک را به پیروزی شما کرده آیا جزایش این است که کشور او را از صفحه نقشه جهانی حذف کنید؟
آیت الله عاملی در خاتمه افزود: در این هفته در تمام نقدهایی که علیه اینجانب در آذربایجان صورت گرفت آنها اینجانب را آنتی آذربایجان نامیدند! اما کسی نپرسید، او که در جنگ آپریل و در جنگ ۴۴ روزه می‌خواست در جنگ قره باغ شهید شود ما چه کار کردیم که او لب به انتقاد گشوده است؟
امام جمعه اردبیل یادآور شد: رهبر معظم انقلاب قره‌باغ را خاک اسلام دانسته و با این سخن، جنگ قره باغ قدسیت پیدا کرد و این بزرگترین خدمت به دولت و ملت آذربایجان بود و من الان نیز برای حضور در این جنگ مقدس آماده ام. اما اهانت به کشور، ملت، و تاریخ من حساب جدایی دارد و هیچکس نباید به این خط قرمز نزدیک شود.