نحوه انتخاب مرطوب کننده مناسب پوست به تصور اکثریت، همه کرم‌های مرطوب کننده پوست یکسان هستند و فقط برای هیدراته ماندن استفاده می‌شوند. اما در حقیقت، هر کرم مرطوب کننده‌ای برای هر پوستی مناسب نخواهد بود. به طور کلی طیف گسترده‌ای از محصولات مرطوب کننده پوست با بافت، بو و فواید پوستی متفاوت وجود دارد. […]

نحوه انتخاب مرطوب کننده مناسب پوست

به تصور اکثریت، همه کرم‌های مرطوب کننده پوست یکسان هستند و فقط برای هیدراته ماندن استفاده می‌شوند. اما در حقیقت، هر کرم مرطوب کننده‌ای برای هر پوستی مناسب نخواهد بود.

به طور کلی طیف گسترده‌ای از محصولات مرطوب کننده پوست با بافت، بو و فواید پوستی متفاوت وجود دارد. همچنین انواع مختلف آن به کرم مرطوب کننده، کرم آبرسان و لوسیون تقسیم می‌شود که هر کدام خاصیت متفاوتی دارند. بنابراین چگونه بهترین نوع آن را برای پوستمان انتخاب کنیم؟

وبسایت مدیسو در این مقاله به نحوه انتخاب مرطوب کننده مناسب پوست پرداخته است.

نوع پوست خود را در نظر بگیرید

در مرحله اول باید تشخیص دهید که نوع پوستتان چیست؟ آیا پوست خشکی دارید که باعث خارش و قرمزی می‌شود؟ یا پوست چرب مستعد جوش و آکنه دارید؟ با پاسخ به این سوالات می‌توانید تشخیص دهید که کدام نوع فرمولاسیون برای پوست شما مناسب است.

بافت

بافت ارتباط مستقیمی با نوع پوست شما دارد. اگر پوستتان معمولی است، از مرطوب کننده‌های سبک و بدون چربی استفاده کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین اگر پوست خشکی دارید به فرمول سنگین‌تر و کرمی‌تر نیاز دارید تا رطوبت را در پوست نگه دارد. به علاوه در هنگام انتخاب مرطوب کننده پوست، به بافت آن روی پوستتان توجه داشته باشید.

رایحه

اگر برای صورتتان قصد خرید کرم مرطوب کننده را دارید در نظر داشته باشید که، کرم دقیقا در کنار بینی شما قرار می‌گیرد؛ بنابراین رایحه مهم است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از فروشگاهی خرید کنید که امکان تست انواع کرم‌ها را داشته باشد. همچنین اگر  پوست مستعد آکنه یا حساس دارید، از مرطوب کننده‌های معطر دوری کنید.

برچسب ها را بخوانید

برچسب‌های روی هر محصول می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره محتویات آن بدهد. اما به طور کلی، مرطوب کننده‌هایی را انتخاب کنید که برچسب «ضدآلرژی» داشته و «غیر کومدوژنیک» باشد. همچنین از محصولاتی که دارای موادی مانند اتانول، اتیل الکل، متانول، ایزوپروپیل الکل، بنزیل الکل، الکل SD و حتی ایزوپروپیل الکل هستند استفاده نکنید.

نوع پوست خود را تشخیص دهید

برای تشخیص نوع پوستتان، یک آزمایش ساده انجام دهید. ابتدا صورتتان را با محصول شوینده صورتی که استفاده می‌کنید خوب بشویید و خشک کنید. اگر احساس کشیده شدن یا خارش در پوستتان احساس کردید پوست خشک یا حساس دارید. اما در صورتی که احساس خوب و انعطاف‌پذیری داشتید، پوست مختلط یا چرب دارید.

نحوه صحیح استفاده از کرم مرطوب کننده

روش صحیح استفاده از کرم مرطوب کننده به این صورت است که مقدار مناسبی از کرم را بردارید. سپس آن را از ترقوه یا استخوان بالای آن، تا امتداد پیشانی بمالید و مرطوب کنید. توجه داشته باشید که همیشه به سمت بالا حرکت کنید تا از افتادگی و چروک پوست جلوگیری کنید. همچنین همیشه به یاد داشته باشید که پوست صورت شما تا وسط سینه ادامه دارد و به چانه ختم نمی‌شود.

تشخیص کرم مرطوب کننده از کرم آبرسان

‌یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص کرم مرطوب کننده از کرم آبرسان، بررسی مشخصات محصول از روی بسته بندی است. در جدول زیر ما به شما راهنمایی می‌کنیم که چطور این موضوع را تشخیص دهید.

کرم آبرسان کرم مرطوب کننده
هیلارونیک اسید روغن میوه یا دانه، مثل روغن نارگیل و روغن بادام
گلیسرین شی باتر
عسل روغن جوجوبا
آلوورا لانولین
اسید سیتریک/ اسید لاکتیک روغن درخت چای

تفاوت لوسیون با کرم مرطوب کننده

به طور کلی لوسیون قابلیت آبرسانی بیشتری به نسبت کرم مرطوب کننده دارد؛ زیرا لوسیون مقدار کمتری به نسبت کرم مرطوب کننده روغن دارد و در نتیجه سریع‌تر جذب می‌شود. بنابراین استفاده از لوسیون بر پایه آب برای تمام بدن بهتر است.

چه کسانی به کرم ابرسان، کرم مرطوب کننده یا لوسیون نیاز دارند؟

هر نوع پوستی که دارید، حتما از یکی از محصولات مرطوب کننده پوست استفاده کنید. در نظر داشته باشید که یک لایه محافظ برای مراقبت از پوست می‌تواند از خشکی، چروک و سایر بیماری‌های پوستی جلوگیری کند. زمانی که از پوست به خوبی مراقبت می‌کنید، پوستی درخشان و شاداب خواهید داشت.

نکات دیگری که قبل از خرید مرطوب کننده مناسب باید بدانید

  • مرطوب کننده‌های حاوی آنتی اکسیدان برای انواع پوست مفید هستند.
  • از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که مزایای اضافی مانند محافظت در برابر آفتاب را برای شما فراهم کنند. یک مرطوب کننده با سطح SPF 30 یا بالاتر قطعا بهتر خواهد بود.
  • لازم نیست فقط از یک نوع مرطوب کننده استفاده کنید. می‌توانید از مرطوب‌کننده‌های سنگین‌تر برای هیدراته نگه داشتن بدن در طول روز و مرطوب‌کننده‌ای سبک‌تر و بدون عطر برای پوست‌های حساس‌تر روی صورت‌تان استفاده کنید.
  • برای بهترین نتیجه، پوست خود را هر روز به خصوص در شب مرطوب کنید.
  • سعی کنید از عطرهای غیر ضروری خودداری کنید. برچسب‌ها را بخوانید، زیرا برخی از محصولات ممکن است حاوی موادی باشند که پوست شما را تحریک می‌کنند.
  • بعد از دوش گرفتن، زمانی که پوست شما هنوز مرطوب است از مرطوب کننده استفاده کنید. آب یکی از اجزای کلیدی پوست تغذیه شده و سالم است، بنابراین افزودن مرطوب کننده روی آن کمک می‌کند که آب در آن بماند و بیشتر پوست شما خیس شود. تغییرات رفتاری، مانند خشک کردن پوست به جای پاک کردن، ممکن است به حفظ بهتر رطوبت بدون تحریک شدید کمک کند.