مقابله با اخبار جعلی فضای مجازی در انتظار تصویب قوانین به گزارش کانال خبری ایران هاریکا در اخبار فناوری  مقابله با اخبار جعلی فضای مجازی در انتظار تصویب قوانین , به گزارش هاریکا خبر به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، سید محمد مهدی فیروزآبادی در چهارمین روز از مجموعه نشست‌های هفته حکمرانی فضای مجازی که […]

مقابله با اخبار جعلی فضای مجازی در انتظار تصویب قوانین

به گزارش کانال خبری ایران هاریکا در اخبار فناوری  مقابله با اخبار جعلی فضای مجازی در انتظار تصویب قوانین , به گزارش هاریکا خبر به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، سید محمد مهدی فیروزآبادی در چهارمین روز از مجموعه نشست‌های هفته حکمرانی فضای مجازی که با محوریت «مقابله با اخبار جعلی در فضای مجازی» برگزار شد، اظهار داشت: مساله توانمندی فنی از موضوعات بسیار مهم و تأثیرگذار در مقابله با اخبار نادرست است اما تا به امروز در مقابله با اخبار جعلی در داخل کشور پیشرفتی صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه رویکرد ارتقای سواد رسانه و ارتقای آگاهی عمومی هنوز جای کار دارد، به بررسی گستره اخبار جعلی که امروز به معضل تبدیل شده پرداخت و چهارچوب مفهومی برای دسته بندی اخبار جعلی و اقسام آن را تعریف و در عین حال عواقب اخبار جعلی و تأثیر آن را تشریح شد.
محمدمهدی فیروزآبادی با طرح این پرسش که چرا اخبار جعلی در مقایسه با اخبار واقعی تأثیرگذاری بیشتری دارند، اظهار کرد: از آنجا که طراوت اطلاعاتی بسیار مهم بوده و انگیزه و عامل پیام تأثیر زیادی دارد، از این رو شاهد اثرگذاری بیشتر این اخبار هستیم.
فیروزآبادی با تشریح اخبار نادرست یا اختلال اطلاعات و راه‌های مقابله‌ای با این اخبار تصریح کرد: در حال حاضر دو رویکرد مبتنی بر فناوری و مبتنی بر ارتقا و دانش وجود دارد که در هر دو رویکرد، در سه سطح کاربران معمولی، سطح پلتفرم و سطح سیاست گذار اقداماتی در مقابله با اخبار جعلی رخ می‌دهد که یکی از این اقدامات، راستی آزمایی است.
پژوهشگر پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی در تشریح تفاوت راستی آزمایی با دیبانگ (افشای اخبار جعلی) گفت: همواره این پرسش مطرح می‌شود که با توجه به وضعیت انتشار پیام آیا راستی آزمایی همیشه راهکار خوبی بوده و لازم است چه برخوردی با آن صورت گیرد؟ با فرض این موارد، اقدامات کشورهای مختلف در سالیان اخیر در مقابله با اخبار نادرست و اختلالات اطلاعاتی و رویکردهایی از جمله تصویب قانون تا لایحه، اعمال جریمه و زندان، قطعی اینترنت و ارتقای سواد به عنوان جرایم این اقدام مورد بررسی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه هم اکنون مجموعه‌ای از این اقدامات از سوی کشورها انجام می‌شود، اظهار کرد: توانایی اعمال حاکمیت در حوزه فضای مجازی بسته به اینکه هر کشوری چه اقدامی در این زمینه انجام داده و از چه توانمندی فنی برخوردار بوده و چه سطح از سواد رسانه‌ای در کشور وجود دارد و در عین حال مردم آن از چه پلتفرمی استفاده می‌کنند، متفاوت است.
فیروزآبادی با تاکید بر اینکه نقش سازمان‌های مردم نهاد در حوزه راستی آزمایی و ضرورت رعایت ساختارهایی در این زمینه از جمله موارد مهم در این حوزه است، افزود: جعل عنوان راستی آزمایی و مساله شفافیت در حوزه راستی آزمایی مالی و مشخص بودن روش‌های مالی، از دیگر موضوعات در بحث مقابله با اخبار جعلی است.
به گفته وی، تا به امروز برای مقابله با اخبار جعلی در کشور اقدامات اساسی شکل نگرفته و قانون ایجاد پایگاه برای مقابله با این موضوع که از وظایف وزارت ارشاد بوده، هنوز به تصویب نرسیده است.