محصول جراحی از راه دور همراه اول، برگزیده جشنواره نوآوری برتر به گزارش کانال خبری ایران هاریکا در اخبار فناوری به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، صبح امروز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ «ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی» با حضور سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رسول […]

محصول جراحی از راه دور همراه اول، برگزیده جشنواره نوآوری برتر

به گزارش کانال خبری ایران هاریکا در اخبار فناوری به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، صبح امروز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ «ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی» با حضور سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رسول جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف در این دانشگاه برگزار و از همراه اول به عنوان متولی توسعه راهکار و سامانه «جراحی رباتیک بر بستر تکنولوژی نسل ۵ تلفن همراه» با اهدای لوح و تندیس به حمید بهروزی قائم مقام مدیرعامل اپراتور اول تقدیر شد.
سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در این رویداد در سخنانی با تاکید بر اینکه در عصری به سر می بریم که کسب و کارها بدون نوآوری، قابلیت ادامه حیات در اکوسیستم اقتصادی را نخواهند داشت، اظهار کرد: بنابراین نوآوری را نباید به چشم لوکس نگاه کرد. نوآوری یکی از اصول پیشرفت اقتصادی است.
وی خاطر نشان کرد: یکی از اهداف ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی، اصلاح مجوزهای کسب و کار است تا به این طریق باب ورود به کسب و کارها گشوده باشد و فضا رقابتی بماند؛ این روشی است که باعث می شود آنها که نوآورتر هستند، پیشرو باشند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در حاشیه این رویداد که هر ساله به معرفی برترین نوآوری ها و محصولات شرکت های ایرانی می پردازد و نمایشگاهی از برندهای فناور و محصولات آن ها نیز برگزار می شود، با حضور در غرفه همراه اول و آشنایی با «یوزکیس جراحی از راه دور»، ضمن ابراز علاقه مندی، تاثیر این قبیل تکنولوژی ها و کاربردهای فناورانه بر فضای اقتصاد دیجیتال را بسیار زیاد ارزیابی کرد.
همراه اول که به عنوان «لوکوموتیو پرقدرت مسیر حرکتی ایران دیجیتال» از سال ۱۳۹۵ ورود به فناوری ۵G را زمینه چینی کرده بود، توانست یکی از یوزکیس های مهم مرتبط با این نسل از فناوری که همان «جراحی از راه دور» است را برای نخستین بار در نمایشگاه ایران تلکام سال ۱۳۹۷ رونمایی کند و به نمایش عمومی بگذارد.
به دنبال این فرآیند توسعه ای، در تیرماه سالجاری برای نخستین بار در کشور شاهد استفاده از یوزکیس مذکور به صورت واقعی روی یک حیوان بودیم تا زمینه ای فراهم شود، پزشکان در آینده ای نزدیک بتوانند جراحی روی انسان را بر بستر شبکه پرسرعت همراه اول تجربه کنند.
بنابراین نخستین پروژه جراحی از راه دور با سامانه جراحی رباتیک سینا بر بستر شبکه امن و پرسرعت همراه اول از فاصله ۷ کیلومتری بین بیمارستان امام خمینی(ره) و بیمارستان سینا انجام شد.