ماشین آلات جداسازی ضایعات ضایعات از مراکز صنعتی یا مناطق مسکونی جمع آوری و خریداری و به انبار منتقل می شوند. عایق ضایعات با مراحل اصلی در بازیافت ضایعات فلزی مختلف ساخته شده با ابزار و ماشین آلات جداسازی ضایعات انچام می شود. خرد کردن قطعات برای تسهیل در ماشینکاری و پر کردن کوره های […]

ماشین آلات جداسازی ضایعات

ضایعات از مراکز صنعتی یا مناطق مسکونی جمع آوری و خریداری و به انبار منتقل می شوند.
عایق ضایعات با مراحل اصلی در بازیافت ضایعات فلزی مختلف ساخته شده با ابزار و ماشین آلات جداسازی ضایعات انچام می شود.
خرد کردن قطعات برای تسهیل در ماشینکاری و پر کردن کوره های ذوب (با خرد کردن زباله های بزرگ و حجیم و ایجاد قطعات کوچکتر، راندمان ذوب افزایش می یابد، زیرا گرما به راحتی به تمام قسمت های زباله نفوذ می کند).
قطعات برای ذوب در کوره های مخصوص در دمای بسیار بالا.
تصفیه مواد مذاب با انجام فرآیندهایی که ناخالصی ها را از مواد مذاب جدا می کند.
انجماد و پرکردن به صورت شمش یا قطعات مختلف ضروری که پس از سرد شدن محصول نهایی با قطعات کوچکتر و مناسب برای استفاده در صنعت تولید می شود.
ارسال محصولات تولیدی به صنایع مصرفی و کارخانجات.

فرآیند بازیافت و فرآوری فلزات.

مراحل مختلف بازیافت و تصفیه ضایعات مختلف وجود دارد که یکی از مهمترین آنها بدون شک جداسازی قطعات و جمع آوری ضایعات است. این جداسازی مهم است زیرا هر ماده فلزی به فرآیند پردازش مجدد خود نیاز دارد. بنابراین زباله های جمع آوری شده باید با توجه به تفاوت مواد فلزی تفکیک شوند و این امر نیاز به فناوری های خاصی برای هر یک از آنها دارد. امروزه دستگاه های جداسازی متعددی برای این منظور طراحی شده است که در این متن سعی شده تا دیدگاه هر افکت بیان شود.

اهمیت تفکیک زباله با جنس های مختلف

در ماشین‌های تفکیک زباله، اهمیت تفکیک زباله با انواع مختلف ضروری است، زیرا نمی‌توان از مخلوطی از تمام زباله‌های فرآوری مختلف در یک کوره استفاده کرد. بدیهی است که برای بازیافت قطعات مورد نظر ابتدا باید آنها را بر اساس جنسیت از هم جدا کنیم. سپس هر دسته از مواد را می توان ذوب و در کوره های مختلف تصفیه کرد تا قطعه فلزی مورد نظر به دست آید.

بازیافت زباله علاوه بر کمک به صرفه جویی در انرژی، باعث صرفه جویی در مصرف منابع فلزی خام نیز می شود و به همین دلیل در اقتصاد صنعتی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی اکثر ابزار و مواد مصرفی فرسوده و دور ریخته شده دارای ترکیبی از فلزات مختلف هستند. علاوه بر این، هنگام جمع آوری ضایعات، انواع ضایعات فلزی با هم عرضه و ذخیره می شود. بنابراین وظیفه تفکیک انواع زباله بر عهده کارخانه های بازیافت و فرآوری است.

در گذشته، این کار می‌توانست با فرآیندهای ساده یا توسط افراد انجام شود، اما امروزه متخصصان برای دستیابی به این امر، ماشین‌های مختلف جداسازی زباله را توسعه داده‌اند. ابزارهای تفکیک زباله توسط تامین کنندگان مختلفی در کشور ما به فروش می رسد.ماشین آلات جداسازی انواع قراضه

حال که به اهمیت جداسازی قطعات فلزی قبل از ماشین کاری اشاره کردیم، باید با فناوری های ایجاد شده در این زمینه آشنا شویم. پایه کار دستگاه های جداسازی انواع ضایعات بسته به نوع فلز مورد نیاز متفاوت خواهد بود و نیاز به تکنولوژی خاص خود دارد. به عبارت دیگر، این فناوری ها به جداسازی مواد فلزی از ناخالصی ها، بقایای مواد مختلف مانند غذا، سنگ، خاک و هرگونه ناخالصی و همچنین جداسازی آنها از یکدیگر کمک می کند. در برخی از بهترین دستگاه های مورد استفاده، نتیجه حاوی 98 درصد فلز مورد نظر است که بازده کاری بالایی را در پی خواهد داشت.

تسمه نقاله

تسمه نقاله یک ابزار بسیار مفید برای جداسازی زباله است که برای اولین بار در سال 1892 اختراع شد. تسمه نقاله از دو یا چند قرقره تشکیل شده است که یک تسمه یا تسمه به صورت دایره ای دور آنها پیچیده شده است. همانطور که قرقره ها می چرخند، نوار قرار داده شده روی آنها نیز شروع به حرکت می کند و در اطراف قرقره ها می چرخد. از این دستگاه در صنایع مختلف (مانند ماشین های جداسازی) برای قرار دادن مواد مختلف بر روی آن و هل دادن آن به سمت جلو استفاده می شود.

همچنین از نوار نقاله در صنعت بازیافت فلزات برای انتقال ضایعات فلزی به تجهیزات جداسازی استفاده می شود. این ابزار باید در برابر سایش و حرارت مقاوم باشد تا بتوان از آن برای جداسازی قطعات در صنعت فرآوری فلزات استفاده کرد.

دستگاه های مبتنی بر جداسازی مغناطیسی

در دستگاه های جداسازی میدان مغناطیسی، جریان الکتریکی یک آهنربای الکتریکی ایجاد می کند. بنابراین با روشن و خاموش کردن جریان می توان آهنربا را روشن یا خاموش کرد. این سیستم از یک سیم پیچ متمرکز استفاده می کند که جریان الکتریکی از آن عبور می کند و میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می شود.همانطور که از مکانیسم چنین دستگاه های جداسازی زباله مشخص است، برای جداسازی زباله های فلزی از سایر قسمت ها استفاده می شود.

ماشین های عایق درام مغناطیسی

در ماشین‌های جداکننده درام مغناطیسی، یک درب استوانه‌ای به دور میدان مغناطیسی می‌چرخد و زباله‌ها روی آن ته نشین می‌شوند. همانطور که یک ورق درام با آهنربا حرکت می کند، مواد نیز حرکت می کند. از مکانیسم دستگاه مشخص است که مواد رنگی از سطح درام می ریزد و قطعات آهنی به آن چسبیده می ماند. تا اینکه در نقطه ای از دستگاه میدان مغناطیسی قطع شده و مواد آهنی چسبیده به سطح دستگاه آزاد می شود.

ابزارهای جداسازی گرانشی

در دستگاه های جداسازی گرانشی، یک پوسته استوانه ای شکل حول یک میدان مغناطیسی می چرخد ​​و زباله ها در بالای آن قرار می گیرند. همانطور که یک ورق درام با آهنربا حرکت می کند، مواد نیز حرکت می کند. از مکانیسم دستگاه مشخص است که مواد رنگی از سطح درام می ریزد و قطعات آهنی به آن چسبیده می ماند. تا اینکه در نقطه ای از دستگاه میدان مغناطیسی قطع شده و مواد آهنی چسبیده به سطح دستگاه آزاد می شود.

ماشین آلات مبتنی بر انحلال و بازیابی فلز

در این روش که برای جداسازی ضایعات برخی مواد مانند مخلوط طلا، نقره و پالادیوم استفاده می شود، ابتدا باید قطعات مربوطه را پودر کرده و در اسید نیتریک حل کرد. طلا در مراحل قبل نامحلول بوده و با فیلتراسیون به راحتی جدا می شود. سپس پودر جدا شده از محلول را می توان در اسید حل کرد و سپس با سولفات آهن رسوب داد. سپس با ذوب و فرآوری طلای نسبتا خالص به دست می آید. مراحل مختلفی برای انواع دیگر فلزات انجام می شود.

موارد فوق برخی از مهمترین مکانیسم های مورد استفاده در ساخت ماشین آلات مبتنی بر انحلال و بازیافت فلزات می باشد.جداسازی یکی از مهم ترین مراحل بارگیری و فرآوری زباله است که باید با اصول و ابزارهای پیشرفته و دقیق انجام شود تا کارایی محصول نهایی افزایش یابد.