فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» به بازار نشر رسید به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» به بازار نشر رسید  به گزارش خبرگزاری هاریکا، کتاب فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» نوشته وحید علیرضایی به‌تازگی توسط انتشارات عنوان منتشر و روانه بازار نشر شده است. در این فرهنگ دو […]

فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» به بازار نشر رسید

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» به بازار نشر رسید  به گزارش خبرگزاری هاریکا، کتاب فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» نوشته وحید علیرضایی به‌تازگی توسط انتشارات عنوان منتشر و روانه بازار نشر شده است.
در این فرهنگ دو جلدی که در ۱۱۵۲ صفحه و در قطع وزیری چاپ شده، اطلاعات بیش از ۱۲۰۰ فیلم ایرانی ساخته شده در بازه زمانی ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۷ شامل خلاصه داستان، ژانر فیلم، لوکیشن، خوانندگان، درجه ارزشیابی و نقد فیلم درج شده است.
جلد اول فرهنگ سینمای فارسی حرف «الف تا س» و جلد دوم حرف «ش تا ی» را شامل می‌شود. نمایه ۱۰۰ صفحه‌ای انتهای جلد دوم نیز برای پژوهش و دسترسی آسان به مطالب و اسامی فیلم‌ها و هنرمندان سینمای ایران در نظر گرفته شده است.
مؤلف این کتاب در مقدمه آورده است:
«در بازه صد سال و اندی از رویش و پویش سینما در ایران کتاب‌های متعددی درباره این سینما نوشته شده است که با ادای احترام به تلاشگران آن، متأسفانه در قریب به اتفاق آنها، سینمای بدنه که هوشنگ کاووسی، آن را فیلم فارسی نامید و بعدها به رسم احترام، سینمای فارسی نام یافت؛ نادیده گرفته شد و فقط به آثاری که اهمیت سینمایی و تاریخی داشتند، پرداخته شده است درحالی‌که فرهنگ‌نویسان سینما، در نگرش تحقیقی، باید به تمام آثار توجه یکسان داشته باشند. به جهت نادیده گرفته شدن اکثر فیلم‌های آن زمان در کتاب‌های تألیفی سابق، این فرهنگ برای اولین بار به تمام آثار ساخته شده بدون ارزشیابی هنری نگاه جامع کرده است.
وحید علیرضایی در تألیف این فرهنگ که زیر نظر فرهاد قائمیان بوده، با منتقدان سینما حسن صیقلی و حمید رستمی همکاری کرده، ویراستاری و نمایه‌سازی کتاب توسط هاریکانوش مهدوی حامد انجام شده و غلامرضا نباتی مقدم نمونه‌خوانی آن را بر عهده داشته است.
این‌فرهنگ با شمارگان ۵۵۰ نسخه عرضه شده است. امیدوارم براتون خبر   فرهنگ دو جلدی «سینمای فارسی» به بازار نشر رسید براتون مفید بوده باشه

 
2023-09-26 16:56:44