خمکاری ورق فلزات ورق فلزی یک متریال همه کاره است که می‌تواند به اشکال مختلف تبدیل شود، این تبدیل با استفاده از فرآیندهای ساده شکل دهی ورق مانند خمش فلز برای شکل دادن ورق فلزی به اشکال مورد نظر و مورد نیاز برای اهداف مختلف تولید رخ می‌دهد که این قابلیت موجب افزایش تقاضای محصولات […]

خمکاری ورق فلزات

ورق فلزی یک متریال همه کاره است که می‌تواند به اشکال مختلف تبدیل شود، این تبدیل با استفاده از فرآیندهای ساده شکل دهی ورق مانند خمش فلز برای شکل دادن ورق فلزی به اشکال مورد نظر و مورد نیاز برای اهداف مختلف تولید رخ می‌دهد که این قابلیت موجب افزایش تقاضای محصولات سفارشی گردیده است. فرآیندهای زیادی در تحقق این امر دخیل هستند و دانستن نحوه صحیح خم کردن ورق فلز منوط به داشتن دانش کافی در این زمینه است.

دراین مقاله به بررسی اهمیت خمش ورق فلزی، اهمیت آن در فرآیندهای ساخت ورق فلزی و بیان نکات مهم خمکاری می‌پردازیم.

خمکاری ورق فلزات

خمکاری ورق فلزی روشی موثر برای ساخت محصولات با اشکال مختلف، برای فرآیندهای مختلف است که در عین سادگی، راهی کارآمد برای شکل دادن به فلزات و ساخت محصولات جدید است.

خمکاری ورق فلزی عملیاتی است که شامل اعمال نیرو برای تغییر شکل ورق می‌باشد. این کار برای دستیابی به اشکال دلخواه مورد نیاز برای یک فرآیند تولید انجام می‌شود. نیروی خارجی استفاده شده فقط ویژگی‌های خارجی ورق را تغییر می‌دهد. با این حال، پارامترهای یک نوع ورق فلز مانند طول و ضخامت یکسان باقی می‌مانند. قابلیت چکش خواری ورق فلز به آن اجازه می‌دهد تا تحت فرآیندهای شکل دهی مختلف قرار گیرد.

 

کاربرد خمکاری ورق فلزات

خمکاری ورق فلزات یکی از فرآیندهای ضروری در صنعت فرآوری فلز است. به عنوان مثال، این یک مرحله مهم در شرکت‌های خودروسازی است، زیرا آنها با اشکال مختلف فلز کار می‌کنند تا قطعه کامل خودرویی را که با طراحی آنها همخوانی دارد، به دست آورند. این فرآیند می‌تواند در سطح صنعتی باشد، جایی که برای ایجاد قطعات بزرگ موتور ایده آل است. با این وجود می توان از آن در ساخت قطعات کوچک برای تعویض قطعات فرسوده موتور نیز استفاده کرد. در حالی که فرآیندهای زیادی در این عملیات دخیل هستند، همه روش‌های خمش ورق فلز، تکنیک‌های استاندارد را برای اطمینان از دقت در تولید آن در نظر می‌گیرند.

خمکاری در شکل‌های حلقوی بسیار پرکاربرد است. با توجه به کاربرد روزافزون این فرآیند در صنایع مختلف از قبیل خودروسازی، صنایع هوایی، نظامی، لوازم خانگی و غیره می‌توان به اهمیت این فرآیند پی برد.

میزان خمش ورق فلز

میزان خمش یک اصطلاح تولیدی است که به میزان تطبیق کشش و خمش ورق فلزی تخصیص داده شده است. هنگامی که ورق فلز از شکل مسطح اولیه خم می‌شود، ابعاد فیزیکی آن نیز تغییر می‌کند. نیرویی که برای خم کردن مواد به کار می‌رود باعث فشرده شدن و کشش مواد از داخل و خارج آنها می‌شود.

این تغییر شکل باعث تغییر در طول کلی ورق فلز به دلیل نیروی فشاری و کشش وارد شده بر آن می‌گردد. با این حال، طول محاسبه شده از ضخامت خم بین سطح فشرده داخلی و بیرونی تحت کشش ثابت باقی می‌ماند و با خطی به نام محور خنثی نشان داده می‌شود.

ضریب  K،ضریب ثابتی است که در محاسبه خمش ورق فلز به کار می‌رود و امکان تخمین مقدار کشش یک ماده را فراهم می‌کند. این معیار نسبت تراکم در خط داخلی یک خم به کشش در خارج از خم است. در حالی که سطح داخلی ورق فلز منقبض می‌شود، قسمت بیرونی منبسط می‌گردد، بنابراین ضریب K ثابت می‌ماند. ضریب K  به عنوان یک رقم کنترلی در محاسبه خمش ورق فلز عمل می‌کند.

5نکته در خمکاری صفحات فولادی

خم شدن صفحات فولادی می‌تواند پیچیده به نظر برسد. با این حال، با اطلاع از برخی نکات، می‌تواند آسان‌تر شود. در زیر به نکاتی اشاره کردیم که می‌تواند شما را در این فرآیند یاری نماید.

1.     بازگشت فنری را در زاویه خمکاری در نظر بگیرید

هنگام خم کردن یک ورق، مواد باید بیش از زاویه مورد نیاز خود خم شوند، زیرا ورق فلزی دارای قابلیت خمش بالایی است که به آن اجازه می‌دهد پس از خمکاری به حالت اولیه خود بازگردد. از این رو، با خم کردن بیشتر فلز با کمک ابزارالات روز باید این عامل را در نظر گرفت.

 

2.     میزان چکش خواری هر فلز

هر ماده ای به اندازه کافی انعطاف پذیر نیست که در برابر خمیدگی در گوشه‌های تیز کارآمد باشد. بنابراین، باید تا حد امکان این امر را مدنظر قرار داد.

 

3.     استفاده از پرس ترمز در خمکاری

همیشه در صورت لزوم از پرس ترمز استفاده کنید زیرا خم شدن ورق فلزی تمیزتری ارائه می‌دهد و الگوی پیوسته روی ورق‌های خم شده را تضمین می‌کند.

 

4.     محل ایجاد سوراخ‌ها فراموش نشود

سوراخ‌های لازم برای فرآیند ساخت باید روی قطعات خمشی ایجاد شود تا موقعیت دقیق ورق فلزی در قالب تضمین شود. این امر حرکت ورق فلز را در طول فرآیند خمش حذف می‌کند و نتایج دقیق را در چندین ورق فلز تضمین می‌کند.

 

5.     میزان زاویه خم کردن

محاسبه میزان زاویه خمش در دانستن نحوه خم کردن ورق فلزی بسیار مهم است. تعیین صحیح این اعداد دقت در محصولات نهایی را تضمین می‌کند.

 

خمکاری فلزات در مجموعه شیت لیزر

آشنایی با فرآیند خمکاری کافی نیست. این فرآیند چنان پیچیده، ظریف و دقیق است که نمی‌توانید خودتان آن را امتحان کنید. برای کسانی که به کیفیت و زمان تولید اهمیت می‌دهند، مجموعه شیت لیزر (Sheet Lazer) می‌تواند راهکار طلایی انجام سفارشات خمکاری و برش لیزر استیل ، آهن و … برای شما باشد. با پشتیبانی کارشناسان بخش فنی ما، می‌توانید طرح‌های خود را به واقعیت تبدیل کنید و در کمترین زمان در تکنولوژی پیشی بگیرید.