«جیرفت» برگرفته از تمدن ایران است/ راز مار و عقاب بر ظرف سفالی به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «جیرفت» برگرفته از تمدن ایران است/ راز مار و عقاب بر ظرف سفالی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مرجان کشانی که مشغول […]

«جیرفت» برگرفته از تمدن ایران است/ راز مار و عقاب بر ظرف سفالی

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «جیرفت» برگرفته از تمدن ایران است/ راز مار و عقاب بر ظرف سفالی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مرجان کشانی که مشغول ساخت انیمیشن «جیرفت» است، درباره داستان این انیمیشن گفت: انیمیشن «جیرفت» برگرفته از جیرفت و تمدن ایران است. در این انیمیشن می‌بینیم که روی یک ظرف سفالی دو حیوان عقاب و مار هستند. عقاب نمادی از آب‌های آسمانی، برکت و رشد و مار هم نشانی از آب‌های زیر زمینی است؛ درواقع هر دو نشانی از زندگی هستند. این ۲ حیوان چشم‌هایشان بسته و یک زن مشغول سفال‌گری است که این ۲ حیوان چشم‌هایشان را باز می‌کنند. در واقع این زن نمادی از ایزد بانو که نشانی از قدرت، رشد و زندگی است. داستان با صدای رعد و برق آغاز می‌شود که عقاب و مار به خودشان می‌آیند و هر کدام فکر می‌کنند ظرف سفالی خانه‌ خودشان است و شروع به مبارزه با یکدیگر می‌کنند و در نهایت هم مار به آب‌های زیر زمینی (دریا) و عقاب هم به آب‌های آسمانی (باران) تبدیل می‌شود. درواقع پیام این انیمیشن صلح و همدلی است که ما آمده‌ایم روی این کره خاکی بدون جنگ زندگی کنیم.
کشانی درمورد انتخاب موضوع انیمیشن «جیرفت» توضیح داد: زمان دانشجویی این ایده به ذهنم رسید و با دیدن کتاب «جیرفت» به این نتیجه رسیدم که چقدر شخصیت‌های خاصی وجود دارند که در زمان‌های قدیم بوده‌اند و ما از آن‌ها استفاده نکرده‌ایم.
کارگردان انیمیشن «پیانو» با اشاره به اینکه «جیرفت» تلفیقی از تکنیک دو بعدی و استاپ موشن است، بیان کرد: زمان انیمیشن «جیرفت» سه دقیقه است، تکنیک این انیمیشن تلفیقی از تکنیک دوبعدی و استاپ موشن و بخش‌هایی هم به شکل فیلم رئال است.
این کارگردان ادامه داد: تمام سنین می‌توانند به تماشای این انیمیشن بنشینند، اما بیشتر مخاطب بزرگسال مدنظرم است.
کشانی در پایان گفت: امیدوارم با ادامه‌ حمایت‌های مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی انیمیشن «جیرفت» به جشنواره‌های زیادی برود و امتیاز ویژه‌ای برای ایران رقم بزند. بیشتر تمایل دارم تا کشورهای دیگر با فرهنگ ما آشنا شوند و متوجه شوند که مردم دور از جنگ هستند و صلح برایشان اهمیت دارد. امیدوارم براتون خبر   «جیرفت» برگرفته از تمدن ایران است/ راز مار و عقاب بر ظرف سفالی براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-30 13:55:44