برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند/ پیگیر «عنکبوت مقدس» هستیم به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند/ پیگیر «عنکبوت مقدس» هستیم  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به همراه جمعی از مدیران […]

برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند/ پیگیر «عنکبوت مقدس» هستیم

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند/ پیگیر «عنکبوت مقدس» هستیم  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به همراه جمعی از مدیران این سازمان همزمان با دهه کرامت به دیدار آیت الله حسینی بوشهری امام جمعه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه رفت.
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به نگاه مشتری محورانه به سینما و عدم تربیت نیروی متخصص آشنا به اصول، شاخص‌ها و باورهای مذهبی و انقلابی را ریشه مشکلات کنونی سینما دانست و گفت: دشمنان بر اصول و باورهای نادرست خود استوار هستند اما ما متأسفانه اصول و باورهای خود را به درستی مدنظر قرار نداده‌ایم و بعضاً حتی به درستی نشناخته‌ایم؛ البته هنرمندان و بازیگران متعهدی هستند که با آثار فاخر خود مایه افتخار کشور محسوب می‌شوند و در موارد لزوم به صحنه می‌آیند.
وی با اشاره به لزوم پایبندی به اصول و شاخص‌ها افزود: در هیچ کجا نباید سلیقه حاکم شود بلکه باید یک سری اصول و شاخص‌های متناسب با باورها و اعتقادات صحیح، ملاک عمل باشند و مهم‌تر آنکه بر اساس این اصول و شاخص‌ها نیروهای متخصصی تربیت شوند تا از آن‌ها استفاده شود.
امام جمعه قم، نقش هنر را در تبیین و گسترش باورها ضروری عنوان کرد و اظهار کرد: هنر به معنای عام خود، در جامعه دینی و غیر دینی، نقش به سزایی در تبیین و گسترش باورها داشته و دارد؛ البته چهره هنر از گذشته تا اکنون، تغییر یافته و این بدین معناست که ما نیز باید همگام با دنیا با حفظ هنرهای کهن، از هنرهای تأثیر گذار، ابزار و تکنیک‌های پیشرفته استفاده کنیم تا بتوانیم اهداف و آرمان‌های انقلاب و اسلام را برای تمامی مردم جهان تبیین کنیم.
وی ادامه داد: اگر تولیدات سینمایی ما با دید اسلامی و بر اساس آموزه‌های آن ساخته و پرداخته شود، با دل و جان مردم ارتباط بر قرار خواهد کرد زیرا اسلام با فطرت انسان‌ها هماهنگی دارد. به عنوان نمونه همین سرود «سلام فرمانده» به خاطر نزدیکی و قرابتی که با فرهنگ و باورهای مردم داشت، بیش از انتظار ظاهر شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت. در سینما نیز اگر نگاه غربی حاکم باشد، نمی‌توان نتیجه خوبی را انتظار داشت.
دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه هنر را ابزار مهمی در پیشبرد جهاد تبیین ارزیابی کرد و افزود: هنر ابزار مهمی در جهاد تبیین است. دشمن یک جنگ تمام عیار شناختی-فرهنگی و ادراکی را علیه ما آغاز کرده و یکی از راه‌های مؤثر مقابله با آن استفاده از ظرفیت و جایگاه هنر است. با استفاده از ظرفیت خارق العاده هنر، به ویژه سینما است که می‌توان در جامعه الگوسازی کرد. کاری که برخی تریبون‌ها قادر به انجام آن نیستند.
وی خطاب به رئیس سازمان سینمایی و همراهان بیان کرد: امروز اگر جایگاه و اعتباری داریم به برکت همت بلند امام خمینی (ره) و وجود رهبر فرزانه انقلاب است. با ارادت به اسلام و اهل بیت (علیهم السلام) و عشق به انقلاب و ایران اسلامی، برنامه ریزی و اهداف خود را دنبال کنید. در این راستا توجه داشته باشید که خروجی کار شما باید تأمین کننده نیاز همه اقشار مختلف مردم در سراسر کشور باشد.
از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیر موضوع و رفتارهای ضد دینی «عنکبوت مقدس» هستیم
در ادامه محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های این سازمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم ارائه کرد و با اشاره به حواشی جشنواره کن و فیلم «عنکبوت مقدس» گفت: سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اولین موضع گیری رسمی خود را علیه این فیلم توهین آمیز همزمان با اختتامیه این جشنواره اعلام کرده است چرا که معتقدیم توهین به مقدسات خط قرمز ماست، بعد از آن سایر نهادها و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی و طیف‌های مختلف جامعه نسبت به محتوای مغرضانه این فیلم واکنش نشان داده‌اند و ما همچنان از طریق دستگاه دیپلماسی پیگیر موضوع و رفتارهای ضد دینی هستیم.
رییس سازمان سینمایی ضمن اشاره به هتک حرمت امام رضا علیه السلام در فیلم «عنکبوت مقدس» توضیح داد: وزارت ارشاد شکایتی را از طریق مراجع قضائی، نسبت به دست اندرکاران این فیلم پیگیری می‌کند و در تلاشیم از تکرار این گونه موارد جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی هجمه ای علیه کلیت سینما پیش آمده که نیاز به مدیریت و مراقبت دارد. سینمای ایران به موهبت فرامین حضرت امام (ره) و رهبری معظم و به برکت انقلاب اسلامی مسیر تحول و استعلایی را پیموده و توانسته افتخارات زیادی برای کشور به دست آورد.
به گفته وی، شاید عده معدودی در داخل یا خارج مشکل آفرینی و چالش ایجاد کنند که این تعداد در مقایسه با اکثریت و قاطبه خانواده سینما جایگاه و تاثیری ندارند.
افراد انگشت شماری از سینماگران داخلی ساحت سینما را خدشه دار می‌کنند
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه بدون شک اگر محصولات سینمای ایران نبود، بسیاری از روایت‌ها در چهار دهه گذشته ناقص می‌ماند در ادامه به جایگاه و نقش مهم اجتماعی و فرهنگی سینماگران پرداخت و عنوان کرد: حتی در جهان امروز که با رشد سریع تکنولوژی‌های مدرن مواجه هستیم نقش موثر سینماگران در تولید محتوای صوتی و تصویری را نباید دست کم بگیریم. غرب با بهره گیری از همین ابزار در حال گسترش فرهنگ سلطه گری خود است.
وی ادامه داد: ما به وجود سینماگران متعهد و دلسوز در همه عرصه‌ها نیاز داریم. در این زمینه برای تامین محتوای مدیاهای جدید به پلتفرم‌ها و شبکه‌های خانگی و وب‌سری‌ها و برای تقویت زیرساخت‌های تمدنی به آثار و عصاره تلاش‌های سینماگران و هنرمندان‌مان نیاز داریم.
خزاعی با بیان اینکه اکثریت خانواده سینمای ایران به عنوان سرمایه‌های ارزشمند انسانی و اجتماعی در خدمت منافع ملی و رشد فرهنگ عمومی حرکت می‌کنند افزود: البته افراد انگشت شماری وجود دارند که با انگیزه‌های سیاسی و غیرسینمایی ساحت سینما را خدشه دار می‌کنند و از درون به خانواده سینما و جایگاه اجتماعی آن آسیب می‌زنند البته این افراد که صرفاً با نیات شخصی و سیاسی و با ژست‌های اپوزیسیونی خلاف جریان اصلی و عمومی رفتار می‌کنند ماهیت‌شان برای قاطبه سینماگران تقریباً روشن است.
وی با اشاره به رفتارها و سخنان نسنجیده و ضد ملی برخی سینماگران در جشنواره‌های خارجی و هتک حرمت به فرهنگ و عرف اجتماعی تصریح کرد: بحث خانواده سینما از این افراد جداست. باید حواسمان باشد از سینماگران به عنوان سرمایه‌های ارزشمند انسانی مراقبت کنیم و با معدود افرادی که دنبال سوداگری‌های شخصی و منافع فردی خود دست به هنجارشکنی و بی حرمتی می‌زنند، بدون شک برخورد خواهد شد.
برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند
به گفته وی، متاسفانه برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند و در حال لطمه و آسیب به خانواده سینما هستند و وجهه این نهاد فرهنگی و اجتماعی را لکه دار می‌کنند که می‌طلبد از سوی صنوف و خانه سینما برای صیانت از وجاهت عمومی و جایگاه اجتماعی سینما تدبیر و هوشمندی صورت گیرد چرا که اگر تدبیر نشود باعث از بین رفتن محبوبیت و کارکردهای سینما می‌شود.
وی با اشاره به نقش فیلمسازان در تبیین دست آوردها و آرمان‌های انقلاب گفت: از ابتدای انقلاب حدود ۴ هزار فیلم ساخته شده که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ فیلم موضوعات دینی یا مرتبط با دفاع مقدس داشته است و نمی‌توان نقش فیلمسازان را در عرصه جهاد تبیین نادیده گرفت. متأسفانه در هجمه‌ای که علیه سینما صورت گرفت، چهره‌های بسیار خوب سینما و کلیت خانواده سینما نادیده گرفته شدند.
خزاعی در ادامه با اشاره به راهبرد سازمان سینمایی با محوریت «اخلاق، آگاهی و امید» و تدوین و طراحی برنامه‌های پنج‌ساله برای چشم انداز پیش رو اظهار کرد: اصلاح قوانین و آیین نامه‌ها از جمله اولویت‌های جدی ما در این راستا بوده است که سعی کرده‌ایم با شفاف سازی و تدوین شاخص‌های مشخص برای شورای پروانه ساخت و نمایش روند ساخت و نمایش آثار را تسهیل کنیم و از مشکلات احتمالی پیشگیری کنیم.
وی افزود: با توجه به رویکرد عدالت محوری دولت سیزدهم، در راهبرد سازمان سینمایی اهتمام به ظرفیت‌های استانی و کشف استعدادهای جوان و متعهد را مد نظر قرار دادیم و این را در سفرهای استانی که به نقاط مختلف کشور برنامه ریزی کردیم، در دستور کار داریم.
در بخش دیگری از این دیدار معاون‌های رئیس سازمان سینمایی به نکاتی درباره برنامه‌های آتی اشاره کردند و آمادگی خود را برای همکاری با حوزه و کارشناسان دینی در جهت ارتقای محتوا و سوژه‌های مناسب اعلام کردند. امیدوارم براتون خبر   برخی امروز از درون سینما طغیان می‌کنند/ پیگیر «عنکبوت مقدس» هستیم براتون مفید بوده باشه

 
2022-06-08 18:09:54