انواع فیبر نوری پر سرعت توسط محققان کشور تولید شد به گزارش کانال خبری ایران هاریکا در اخبار فناوری به گزارش هاریکا خبر به نقل از معاونت علمی و فناوری، تولید انواع فیبرنوری و اتصالات خاص فیبرنوری پرسرعت ۱۲ تا ۱۴۴ رشته‌ای سهم قابل توجهی در بخش ارتباطات نوری دارد و این محصول اکنون در […]

انواع فیبر نوری پر سرعت توسط محققان کشور تولید شد

به گزارش کانال خبری ایران هاریکا در اخبار فناوری به گزارش هاریکا خبر به نقل از معاونت علمی و فناوری، تولید انواع فیبرنوری و اتصالات خاص فیبرنوری پرسرعت ۱۲ تا ۱۴۴ رشته‌ای سهم قابل توجهی در بخش ارتباطات نوری دارد و این محصول اکنون در داخل کشور تولید می‌شود.
مهدی کاکایی رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان از طراحی و تولید انواع فیبرنوری و اتصالات خاص فیبرنوری پرسرعت گفت و ادامه داد: با توسعه شبکه تلفن و اینترنت خانگی مبتنی بر فیبرنوری، سالانه بالغ بر ۱۴۵ میلیون قطعه از انواع محصولات در بخش ارتباطات نوری مورد نیاز است. بر همین اساس، تلاش کردیم تا با تولیداتمان، بخشی از نیاز کشور را با محصولات ایران‌ساخت تامین کنیم. سهم این شرکت ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز بازار است، البته این میزان با توجه به برنامه‌های توسعه صنعت مخابرات و اپراتورهای همراه در نظر گرفته شده است.
این فعال فناور، به تولید اتصالات خاص فیبر نوری پرسرعت ۱۲ تا ۱۴۴ رشته‌ای اشاره کرد و ادامه داد: مورد مصرف و کاربرد این محصول در صنایع اپتیک و در حوزه مخابرات، انتقال و مراکز داده، صنایع نظامی پیشرفته، راهبردی و همچنین نسل‌های شبکه ارتباطی موبایل است.
کاکایی خاطر نشان کرد: نمونه خارجی این نوع محصولات، با قیمتی بسیار بالاتر از تولید داخل قابل خریداری است. نمونه ایران‌ساخت محصولات فیبر، تا کنون در حد تولید اتصالات ۴ رشته‌ای بوده و بیش‌تر از آن نمونه داخلی وجود نداشت اما با توسعه فناوری بومی و توانمندی در اتصال الیاف نوری بیش از ۴ رشته به طور همزمان،که منحصر به این شرکت دانش‌بنیان است، نسبت به سایر تولیدات مزیت رقابتی ایجاد شد.
به گفته وی، برنامه صادرات محصولات فیبر نوری تولیدی این شرکت، پس از تامین نیازهای اولیه کشور در برنامه‌های توسعه‌ای شرکت است. اکثر کشورهای پیرامونی ایران، نیازمند چنین محصولاتی هستند که دارای قیمت مناسب و کیفیتی در حد استاندارد بین المللی باشند.