افزایش سرعت ساخت و ساز بنای فیلمخانه ملی به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری افزایش سرعت ساخت و ساز بنای فیلمخانه ملی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، لادن طاهری مدیر فیلمخانه ملی ایران با اشاره به افزایش اعتبار ساخت فیلمخانه ملی ایران، در توضیح اهمیت و […]

افزایش سرعت ساخت و ساز بنای فیلمخانه ملی

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری افزایش سرعت ساخت و ساز بنای فیلمخانه ملی  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، لادن طاهری مدیر فیلمخانه ملی ایران با اشاره به افزایش اعتبار ساخت فیلمخانه ملی ایران، در توضیح اهمیت و نقش این فیلمخانه برای حفظ و ثبت آثار تصویری کشور در ادوار مختلف گفت: فعالیت و تلاش برای شناسایی، گردآوری، حفظ و عرضه انواع آثار و اسناد کاغذی و تصویری و شنیداری کشور (فیلم، عکس، پوستر) که بخش عمده‌ای از میراث فرهنگی هر سرزمین و هر قومی است، ذاتاً کوششی در جهت تداوم، توسعه و اعتلای فرهنگ آن سرزمین و مردمانش است چرا که فیلم‌ها در زمره گنجینه اصلی هویت و فرهنگ مردمان به شمار آمده و به یمن دوگانگی‌شان در تصویر و صدا، منابع اطلاعاتی کم نظیری برای انتقال این میراث گران‌بها محسوب می‌شوند. بر این اساس میزان امکانات و توان فیلمخانه‌ها، بخش پر اهمیت جریان حفظ و نگه‌داری این گنجینه‌های ارزشمند تلقی می‌شود.
وی با اشاره به کم‌توجهی‌ها به نیازهای فیلمخانه ملی در دولت‌های قبلی، افزود: فرآیند دشوار و پیچیده حفظ، نگهداری و عرضه مواد تصویری – شنیداری و همچنین اهمیت توسعه و گسترش این آرشیو ملی بود که از سال‌ها پیش طراحی و ساخت بنای جدید و مجهزی برای فیلمخانه ملی ایران را به امری ضروری تبدیل کرد. بنایی که عملیات طراحی و ساخت و ساز آن از سال ۱۳۷۱ آغاز شده ولی به دلایل متعدد و یا شاید کم توجهی برخی به حفظ میراث گذشتگان یا کم اهمیت شمردن فیلم به عنوان میراث و سند تاریخی و البته تنگناهای اقتصادی و عدم تخصیص بودجه کافی، آنچنان به کندی پیش رفت که هیچکدام از دولت‌های پیشین موفق به تکمیل، تجهیز و افتتاح آن نشدند.
طاهری با اشاره به بازدید سرزده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه محمد خزاعی رئیس محترم سازمان سینمایی در نخستین روز کاری خود، این موضوع را عامل امیدواری دانست و گفت: وعده‌ها و دستورات وزیر و رئیس سازمان نسبت به تکمیل و توسعه این بنای ملی و همچنین تامین تجهیزات مورد نیاز فیلمخانه که نوید توجه بیشتر دولت به اهمیت محافظت و نگهداری اسناد و آثار ملی را می‌داد، اگرچه بسیار دلگرم کننده بود، اما محدودیت‌های مالی همچنان نگرانی‌ها را تداوم می‌بخشید.
وی در ادامه با ابراز رضایت از مجموعه اقدامات انجام شده در فیلمخانه ملی در دولت سیزدهم اظهار کرد: با این وجود، تمامی اهالی سینما، پژوهشگران اسناد ملی کشور و علاقه‌مندان سینمای ایران، امروزه و پس از گذشت نزدیک به یک سال از این دیدار، حتماً بسیار شادمان و امیدوارتر از پیش خواهند بود اگر بدانند نه فقط اعتباری که جهت تکمیل عملیات ساخت و ساز وعده داده شده بود به فیلمخانه اختصاص یافته، بلکه افزایش نیز داشته است تا در حال حاضر و با سرعتی بیشتر عملیات ساخت و ساز و تکمیل بنا تداوم داشته باشد.
مدیر فیلمخانه ملی ایران در پایان عنوان کرد: گذشت زمان ثابت کرده که نجات فیلم‌ها جز با عزم و همراهی ملی امکان پذیر نیست و هیچ فیلمخانه‌ای در جهان قادر نیست بدون همکاری همه جانبه دولت‌ها، سینماگران، بخش‌های خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد و البته، همراهی علاقه‌مندان، ماموریت‌های خود را با موفقیت ادامه دهد. قطعاً دوام و استمرار در این همراهی و همکاری اتفاق فرخنده‌ای خواهد بود. امیدوارم براتون خبر   افزایش سرعت ساخت و ساز بنای فیلمخانه ملی براتون مفید بوده باشه

 
2022-08-30 10:12:24