۱۸۰۰ نشریه ایرانی در مؤسسه ISC ضریب تأثیر و چارک گرفتند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ۱۸۰۰ نشریه ایرانی در مؤسسه ISC ضریب تأثیر و چارک گرفتند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رییس مؤسسه ISC […]

۱۸۰۰ نشریه ایرانی در مؤسسه ISC ضریب تأثیر و چارک گرفتند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ۱۸۰۰ نشریه ایرانی در مؤسسه ISC ضریب تأثیر و چارک گرفتند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رییس مؤسسه ISC گفت: مؤسسه ISC به عنوان تنها مرجع رسمی علم سنجی در کشور و سومین پایگاه استنادی بین‌المللی بعد از پایگاه‌های کلاریویت آنالیتیکس و اسکوپوس است که عملکرد مجلات را بر اساس تحلیل‌ها و شاخص‌های استنادی ارزیابی و نشریات دارای ضریب تأثیر را در قالب «پایگاه نشریات علمی ISC-JCR» ارائه و در اختیار جامعه علمی قرار می دهد.
در جدول ۱، تعداد نشریات ایرانی معتبر نمایه شده در پایگاه‌های استنادی بین‌المللی (مجموعه هسته وب علوم، اسکوپوس و سامانه نشریات علمی ISC) به تفکیک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و … ارائه شده است.
جدول ۱. نمای کلی تعداد نشریات ایرانی نمایه شده در پایگاه‌های استنادی

حضور نشریات معتبر ایران در سامانه ISC-JCR
رییس مؤسسه ISC بیان داشت: بر اساس آخرین ارزیابی انجام شده، تعداد ۱۸۰۰ عنوان نشریه ایرانی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر سازمان ها و موسسات از جمله حوزه علمیه؛ فرهنگستان علوم به سامانه ISC-JCR راه یافتند.
جدول ۲. پوشش سازمانی نشریات معتبر ایران در سامانه نشریات علمی (ISC-JCR)

فاضل زاده گفت: در این پایگاه نشریات، شبکه روابط میان مقالات بر اساس تحلیل ارجاعات آن‌ها ترسیم شده است. به منظور اجرای تحلیل‌های استنادی، نشریاتی که در پایگاه نشریات ISC دارای آرشیو کاملی از شماره های دو سال اخیر (به علاوه‌ سال محاسبه ضریب تأثیر) هستند. شناسایی و روابط استنادی میان مقالات منتشر شده در آنها تحلیل و ضریب تأثیر هر نشریه بر اساس شمار استنادها و شمار مقالات آن محاسبه می شود.
وی افزود: ضریب تأثیر نشریات، شاخصی کمی است که میزان اثرگذاری یک نشریه بر نشریات دیگر را می سنجد و برای ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی نشریات علمی در رشته‌های مختلف در سطح ملی یا برای مقایسه نشریات در سطح بین‌المللی به کار گرفته می‌شود.
رییس مؤسسه ISC ادامه داد: در ادامه نشریات هر رشته بر اساس توزیع مقادیر ضریب تأثیر آن‌ها نظم نزولی داده شده و در چارک‌های (Q۱ تا Q۴) قرار می‌گیرند. چارک اول (Q۱)، ۲۵ درصد از نشریات حوزه موضوعی مربوطه را در بر می گیرد که بیشترین مقادیر ضریب تأثیر و در نتیجه بالاترین سطح اثرگذاری را در مقایسه با ۷۵ درصد نشریات دیگر در آن حوزه داشته اند. به همین ترتیب، چارک چهارم (Q۴) نشریاتی با کمترین درجه اثرگذاری را در بر می گیرد. اثرگذاری نشریات در چارک چهارم، به مراتب از نشریات فاقد ضریب تأثیر بیشتر است.
فاضل زاده خاطرنشان گفت: همان‌گونه که پیشتر اشاره شد، با توجه به دامنه موضوعی تحت پوشش، برخی از نشریات هم‌زمان در بیش از یک حوزه موضوعی میانی قرار می‌گیرند و در نتیجه دارای چارک‌های متفاوتی در هر کدام از حوزه ها خواهند بود.
وی افزود: چارک‌بندی نشریات نمایه شده در ISC-JCR بر اساس بالاترین چارک بدست آمده در حوزه سطح میانی در جدول ۳ قابل مشاهده است. پوشش زبانی این نشریات به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسه، روسی و دو زبانه فارسی- انگلیسی و فارسی – عربی است.
جدول ۳. فراوانی نشریات ایرانی در چارک‌های مختلف در سامانه نشریات علمی (ISC-JCR)

هر ساله نشریات زیادی درخواست خود را جهت نمایه سازی در مؤسسه ISC ارائه می کنند که بر اساس شاخص های ارزیابی و اعتبارسنجی تعدادی از این نشریات حائز شرایط جهت نمایه در این پایگاه تشخیص داده می شوند. امیدوارم براتون خبر   ۱۸۰۰ نشریه ایرانی در مؤسسه ISC ضریب تأثیر و چارک گرفتند براتون مفید بوده باشه

 
2024-01-01 14:06:31