۱۲ پژوهشگر ایرانی در میان فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ۱۲ پژوهشگر ایرانی در میان فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، «موسسه کلاریویت آنالیتیکس» در سال ۲۰۲۲ نام نزدیک به هفت هزار پژوهشگر را در […]

۱۲ پژوهشگر ایرانی در میان فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ۱۲ پژوهشگر ایرانی در میان فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، «موسسه کلاریویت آنالیتیکس» در سال ۲۰۲۲ نام نزدیک به هفت هزار پژوهشگر را در ۲۱ زمینه علمی در فهرست پژوهشگران پراستناد جای داده است.
این پژوهشگران نماینده نزدیک به ۷۰ کشور جهان هستند. پیرامون چهار هزار پژوهشگر در زمینه‌های علمی ویژه و بیش از سه هزار پژوهشگر در میان‌رشته دسته‌بندی شده‌اند.
برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله‌های پراستناد در نشریه‌های نمایه شده «وب آو ساینس» در نمایه‌های استنادی علوم و علوم اجتماعی در یک دهه گذشته (از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ میلادی) پیمایش شده‌اند.
مقاله‌های پراستناد آنهایی هستند که بیشترین استناد را در زمینه‌های علمی خود می‌گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (ای. اس. آی.) می‌آیند.
پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به‌شمار می‌روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید، تأثیرگذارتر هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایه شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی و آنهایی که در یک درصد نخست جای گرفته‌اند، به‌عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.
برای رعایت انصاف، در روش‌شناسی این فهرست، نام پژوهشگرانی که به شکل افراطی دارای آمار خوداستنادی هستند کنار گذاشته می‌شوند.
در ویرایش پیشین فهرست پژوهشگران پراستناد، ۱۵ پژوهشگر از مؤسسه‌های ایرانی بودند، ولی در ویرایش ۲۰۲۲، ۱۲ پژوهشگر با وابستگی سازمانی مؤسسه‌های ایرانی در این فهرست جای گرفته‌اند.
نام پژوهشگران پراستناد وابسته به مؤسسه‌های ایرانی به همراه زمینه علمی، وابستگی سازمانی نخست، و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است (ترتیب بر پایۀ الفبایی نام خانوادگی انگلیسی پژوهشگران).
جدول پژوهشگران ایرانی در فهرست «پژوهشگران پراستناد» جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی

نام
نام خانوادگی
زمینه علمی
وابستگی سازمانی نخست
وابستگی سازمانی دوم

مصطفی
عباس‌زاده
ریاضیات
دانشگاه صنعتی امیرکبیر

محمدحسین
احمدی
میان‌رشته
دانشگاه صنعتی شاهرود

الهام
اسدپور
علوم کشاورزی
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

مهدی
دهقان
ریاضیات
دانشگاه صنعتی امیرکبیر

احمد
حسینی بنده‌قرائی
میان‌رشته
دانشگاه آزاد اسلامی

مهدی
کریمی
میان‌رشته
دانشگاه آزاد اسلامی

حامد
میرزایی
میان‌رشته
دانشگاه علوم پزشکی کاشان
دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بهنام
محمدی ایواتلو
میان‌رشته
دانشگاه تبریز

امید
رحمتی
میان‌رشته
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان

بهرام
رمضان‌زاده
میان‌رشته
پژوهشگاه رنگ

مسعود
صلواتی نیاسری
میان‌رشته
دانشگاه کاشان

جواد
شریفی‌راد
میان‌رشته
دانشگاه علوم پزشکی کرمان

فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ میلادی ۶۹۳۸ پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری در زمینه‌های علمی خود هستند.
پیرامون ۴۰ درصد از فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ میلادی وابستگی سازمانی یکی از مؤسسه‌های آمریکا را دارند (۲۷۶۴ پژوهشگر). چین با ۱۱۶۹ پژوهشگر در جایگاه دوم است، و کشورهای انگلستان (۵۷۹ پژوهشگر)، آلمان (۳۶۹ پژوهشگر)، و استرالیا (۳۳۷ پژوهشگر) نیز در جایگاه‌های بعدی هستند. «دانشگاه هاروارد» با ۲۳۳ پژوهشگر پرتکرارترین مؤسسه در فهرست ۲۰۲۲ است.
پژوهشگرانی که لغزشی در وابستگی سازمانی آنها رخ داده است، می‌توانند به پیوند recognition.webofscience.com/awards/highly-cited/۲۰۲۲ سر بزنند و آن را گوشزد کنند.
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با ساخت و بروزرسانی ابزارهایی حرفه‌ای برای ارزیابی و سنجش علم، فناوری، و نوآوری کشور می‌کوشد تا در زمینه‌های در پیوند با مأموریت‌هایش به سیاست‌گذاران برای برنامه‌ریزی‌های درست و کارآمد یاری رساند.
گزارش پیش‌رو از انتشارات سامانه جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما) که به پایش و گزارشِ پیرامون ۹۰ شاخص گوناگون از ۵۵ نهاد جهانی در حوزه‌های علم، فناوری، و نوآوری می‌پردازد و در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است. امیدوارم براتون خبر   ۱۲ پژوهشگر ایرانی در میان فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۲ براتون مفید بوده باشه

 
2022-11-26 00:06:03