گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، این جلسه با حضور محمدجواد دهقانی رئیس […]

گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، این جلسه با حضور محمدجواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، رضایی فر مدیر دفتر پشتیبانی فناوری و نوآوری وزارت علوم، حقیقت معاون پژوهش و فناوری ISC و سایر مدیران اجرایی این سامانه در ISC و حوزه معاونت فنآوری تشکیل شد.
دهقانی در این نشست از تلاش های دو مجموعه ISC، وزارت علوم و کارگروه های مشاوره ای در تدوین سیاستگذاری، اجرا و پیاده سازی شدن سامانه و نیز تهیه فرآیندها و شیوه نامه های مربوطه در این مدت کوتاه قدردانی کرد و همچنین پیگیری های مستمر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رونمایی نسخه آزمایشی این سامانه در اردیبشهت ۱۴۰۱ را مهمترین مشوق تیم اجرایی برشمرد.
وی اظهار داشت: گزارش های فعالیت سامانه نان پس از اینکه نیازها و ایده ها در آن ثبت شد و به طبع آن منجر به امضای قرارداد بین طرفین مربوط رسید به طور مستمر به وزارت علوم ارسال خواهد شد. همچنین گزارش عملکرد این سامانه هر شش ماه به هیئت دولت نیز ارسال خواهد شد و دانشگاه ها و سازمان هایی که فعالیت بیشتری داشته اند مشخص خواهد شد.
دهقانی افزود: مهمترین ویژگی سامانه شفاقیت در تعریف نیازها و واگذاری و تخصیص پروژه ها و گرنت ها به مشارکت در ارایه ایده جهت رفع نیازهای ثبت شده است.
علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در این نشست گفت: با توجه به اینکه این سامانه یکی از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی دولتی و پژوهشگران، شرکت های دانش بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد خواهد بود، باید شرح وظایف و ساختار عملکردی آن مشخص شود تا بدون هیچ گونه خللی بتواند به جامعه خدمت رسانی کند.
وی افزود: متقاضیان با مراجعه به این سامانه می توانند نیاز های ثبت شده را مشاهده و یا اینکه ایده خود را برای یک نیاز ثبت کنند که این فرایند منجر به انعقاد قرارداد و حل نیاز مربوط خواهد شد. از اهداف اصلی اجرای این طرح علاوه بر کاربردی کردن تحقیقات مراکز علمی برانگیختن احساس مشارکت تمام آحاد کشور و ایجاد طوفان فکری ملی در ساختن ایرانی آباد و توسعه یافته است.
خیرالدین افزود: یکی از موارد مهمی که در این سامانه در حال پیگیری است مورد n-index است که مجموعه ISC وظیفه انجام آن را برعهده دارد. همچنین، زیرساخت نرم افزاری و نحوه عملکرد فرایند سامانه نان نیز مجموعه ISC به سرانجام خواهد رساند.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام آغاز به کار سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) https://nan.ac از تلاش برای ایجاد صندوقی ذیل این سامانه خبر داد تا از ایده‌ها و نیازهای ثبت‌شده در آن حمایت مالی شود. در همین راستا، گرنت فناوری به سامانه نان وصل خواهد شد تا در این سامانه برای برطرف شدن نیاز هایی که در آن ثبت شده هزینه شود.
سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) زمینه‌ای برای ارتباط نیازهای مختلف با تحقیقات و مراکز تحقیقاتی کشور است. متخصصان می‌توانند نیازهای خود را در حوزه‌ها و سطوح مختلف اجتماعی و صنعتی در این سامانه ثبت کنند. همچنین مشوق‌های علمی برای مراکز دانشگاهی فعال در سامانه در نظر گرفته شده است.
چشم انداز نهایی این سامانه از سه مرحله تشکیل شده: ۱. ارائه ایده و نیاز ۲. محصول ۳. اشتغال دانش‌بنیان. مراحل ثبت ایده در سامانه «نان» شامل انتخاب نیاز، ثبت اطلاعات، تأیید اطلاعات و صدور گواهی است.
در این جلسه همه حاضرین نقطه نظرات خود را درباره نحوه فرایند دریافت، ثبت و نهایی شدن نیاز های ثبت شده در این سامانه تا انعقاد قرارداد به منظور حل مشکلات کشور ارایه و به بحث و تبادل نظر پرداخته و تصمیمات مهمی جهت ادامه کار اتخاذ شد. امیدوارم براتون خبر   گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود براتون مفید بوده باشه

 
2022-05-19 15:26:16