«کیارستمی» بهانه ساخت این انیمیشن شد/ تکریم پدر در «نغمه برگ‌ها» به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «کیارستمی» بهانه ساخت این انیمیشن شد/ تکریم پدر در «نغمه برگ‌ها»  اشکان رهگذر بنیانگذار استودیو انیمیشن هورخش و تهیه‌کننده انیمیشن کوتاه «نغمه برگ‌ها» که به صورت مشترک با یک استودیوی ارمنستانی ساخته شده و در […]

«کیارستمی» بهانه ساخت این انیمیشن شد/ تکریم پدر در «نغمه برگ‌ها»

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «کیارستمی» بهانه ساخت این انیمیشن شد/ تکریم پدر در «نغمه برگ‌ها»  اشکان رهگذر بنیانگذار استودیو انیمیشن هورخش و تهیه‌کننده انیمیشن کوتاه «نغمه برگ‌ها» که به صورت مشترک با یک استودیوی ارمنستانی ساخته شده و در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار هاریکا درباره همکاری این استودیو با آرمینه آندا، کارگردان ارمنی گفت: آشنایی ما با آرمینه آندا به جشنواره کانتنت مدیا مارکت روسیه برمی‌گردد و این‌طور که متوجه شدیم خانم آندا هم در حوزه ساخت فیلم و هم انیمیشن در ارمنستان فعالیت می‌کند اما چیزی که موجب شد ارتباط نزدیک‌تری بین ما شکل بگیرد، عباس کیارستمی بود.
وی ادامه داد: خانم آندا از نزدیک عباس کیارستمی را می‌شناخت، بسیار به آثار او علاقه داشت و تحت‌ تاثیر سینمای کیارستمی بود. می‌خواست اثری با آن حال و فضا بسازد و این موضوع برای ما هم جذاب بود. وقتی طرح و فیلمنامه را که با همکاری رومن بالایان کارگردان مشهور ارمنی اوکراینی – کارگردانی که خودش هم مانند کیارستمی به ساخت فیلم‌های شاعرانه معروف است – نوشته بود برایمان فرستاد، بسیار تحت‌تاثیر آن قرار گرفتم و برایمان ساخت این انیمیشن جذاب‌تر شد. در واقع این شاعرانگی سینما بود که ما را به هم وصل کرد.
کارگردان انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» درباره اینکه چرا با اینکه استودیو هورخش در حال ساخت آثار بلند سینمایی است بازهم به سراغ ساخت آثار کوتاه می‌رود، توضیح داد: ما در استودیو هورخش تجربه ساخت بیش از ۱۰ انیمیشن کوتاه را تاکنون داشته‌ایم که بسیاری از این آثار را یا خودم کارگردانی کردم و یا از هنرمندان حرفه‌ای هورخش استفاده کردیم. ولی «نغمه برگ‌ها» اولین انیمیشن تولید مشترک ما با کشور دیگری بود که بعد از این انیمیشن، ما انیمیشن کوتاه دیگری به نام «اکو» هم با کشور یونان به صورت تولید مشترک ساختیم.

ساخت انیمیشن کوتاه با هدف تجربه تولید مشترک
وی تاکید کرد: در دورانی ساخت انیمیشن کوتاه در استودیو هورخش برای تجربه تکنیک‌ها و افزایش مهارت و رشد هنرمندان استودیو بود. یعنی تجربیات جدیدی را که به لحاظ هزینه و زمان نمی‌توانستیم در آثار بلند امتحان کنیم در قالب انیمیشن کوتاه طراحی می‌کردیم و می‌ساختیم. بعد از آن هم ساخت انیمیشن‌های کوتاه «نغمه برگ‌ها» و «اکو» در راستای تجربه تولید مشترک با کشورهای دیگر بود که هر ۲ برای ما موفقیت‌آمیز بودند و دستاوردهای خوبی برایمان داشتند.فکر می‌کنم هر چند «نغمه برگ‌ها» از نظر تکنیک ویژه نیست و قرار نبود که باشد، ولی از نظر داستانی و فضا، حس و عواطف بسیار زیبا و شاعرانه‌ای در این فیلم روایت می‌شود که ارزش توجه را دارد
رهگذر با اشاره به اینکه ساخت انیمیشن مشترک با کارگردانی از فرهنگ و زبان دیگر چالش‌های متفاوتی دارد، بیان کرد: فرهنگ مردم ارمنستان به ما نزدیک است ولی با این وجود باز هم فاصله‌ای میان ما وجود دارد. اینکه بتوانیم ذهنیت خانم آندا، کارگردانی که هم‌زبان و هم فرهنگ ما نیست را در کار خودش منعکس کنیم، برای ما چالش جذابی بود. به خصوص برای من به خاطر اینکه سابقه کارگردانی دارم باید تلاش می‌کردم تا در مقام تهیه‌کننده، ذهنیت او را به گروه سازنده منتقل کنم. در عین‌حال بعد از جلسات متعدد و طولانی، وقتی که کار روی روال افتاد تلاش کردم تا سایه خودم را از روی ارتباط کارگردان با گروه بردارم و در ساخت این اثر دخالتی نداشته باشم که در نهایت این تجربه برایم جذاب بود.
کارگردان انیمیشن سینمایی «گنج اژدها» درباره اینکه چقدر به گرفتن جایزه از جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان امید دارد، گفت: من از این جشنواره سه جایزه ملی و بین‌المللی برای ساخت انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» گرفته‌ام. نمی‌توانم توقعی داشته باشم که جایزه بگیرم، چون دیگر آثار حاضر در جشنواره را ندیده‌ام ولی در نهایت هم اگر فیلم موفقیتی کسب کند متعلق به مولف اصلی است.
وی ادامه داد: با این حال فکر می‌کنم هر چند «نغمه برگ‌ها» از نظر تکنیک ویژه نیست و قرار نبود که باشد، ولی از نظر داستانی و فضا، حس و عواطف بسیار زیبا و شاعرانه‌ای در این فیلم روایت می‌شود که ارزش توجه را دارد.

انیمیشنی درباره تکریم جایگاه پدر
رهگذر تاکید کرد: این انیمیشن کوتاه در جهت تکریم جایگاه پدر و مرشد در رشد و تعالی زندگی هر فردی است که مفهومی شرقی است و می‌تواند مورد توجه مخاطبان جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان قرار بگیرد.
انیمیشن کوتاه ۱۲ دقیقه‌ای «نغمه برگ‌ها» که با تکنیک دوبعدی ساخته شده درباره دختری ۱۲ ساله به نام سوناست که در جنگل زندگی می‌کند و در میان برگ‌ها می‌خوابد. او در جنگل با پیرمردی آشنا می‌شود که به او پیشنهاد می‌دهد تا یک دانش مخفی را یاد بگیرد. آرمینه آندا، کارگردان ارمنی این فیلم را به پدرش تقدیم کرده است.
اشکان رهگذر نویسنده و کارگردان اصلی استودیو هورخش در کنار برادرش، آرمان رهگذر تهیه‌کنندگی مشترک این انیمیشن را برعهده داشته‌اند.
انیمیشن کوتاه «نغمه برگ‌ها» اولین انیمیشن کوتاهی است که استودیو هورخش در حمایت از ساخت یک اثر فرهنگی با یک استودیو خارجی همکاری کرده است.
«نغمه برگ‌ها» تاکنون موفق به کسب ۲ جایزه در جشنواره فیلم زردآلوی طلایی ارمنستان شده است. امیدوارم براتون خبر   «کیارستمی» بهانه ساخت این انیمیشن شد/ تکریم پدر در «نغمه برگ‌ها» براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-12 10:06:14