کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان راه اندازی شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان راه اندازی شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی با بیان این که یکی از مسائلی که امروزه در دنیا و در کشورمان باید به طور جدی به […]

کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان راه اندازی شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان راه اندازی شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی با بیان این که یکی از مسائلی که امروزه در دنیا و در کشورمان باید به طور جدی به آن پرداخته شود مقوله سرطان هاست، تاکید کرد: راه اندازی کمیته ملی شبکه تحقیقات سلامت می‌تواند نقطه عطفی برای یکپارچه‌سازی تحقیقات سرطان در کشور با رویکرد پیشگیرانه باشد که هم‌اکنون در دستور کار معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار گرفته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: شبکه ملی تحقیقات سرطان موظف است تا مطالعات گسترده‌ای که در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در حوزه سرطان در حال انجام است را تجمیع سازد تا از نتایج آن برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در عرصه کلان کشور استفاده شود و در نهایت در قالب دستورالعمل‌های اجرایی در اختیار معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت قرار گیرد.
رویکرد پیشگیرانه در کنترل سرطان
پناهی با اشاره به این که باید رویکردها را از واکنش گرا به رویکرد کنش گرایانه تغییر داد، تاکید کرد: توجه و تمرکز بر پیشگیری از بروز سرطان یکی از راهکارهای اصلی در این مقوله محسوب می‌شود و باید با سیاست‌گذاری‌های کلان و محوری از ابتدا روند ابتلا را کاهش داده و از بروز بیماری پیشگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه ترویج رفتارهای سلامت محور و سبک زندگی سالم در جامعه موثر است آنچه بیشترین اثرگذاری بلندمدت را در جامعه بر جای می‌گذارد سیاست‌گذاری‌های مبتنی بر شواهد علمی است. برای دستیابی به دستاورد قابل توجه در این حوزه باید ساختارها مورد بازبینی قرار گیرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با ابراز امیدواری درباره نتایج مثبت برخی مطالعات در حوزه علوم پزشکی، گفت: استفاده از علوم نوین مانند هوش‌مصنوعی، استفاده از بزرگ‌داده‌ها (Big Data) و فناوری‌های جدید حوزه سلامت مانند سلول درمانی، ژن درمانی و غیره می توانند موثر واقع شوند.
روند صعودی سرطان در دنیا
وی با اشاره به نتایج تحقیقات مقایسه‌ای که در دنیا طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ بر انواع سرطان انجام شده است، عنوان کرد: نتایج این مطالعات نشان می‌دهد متاسفانه در دنیا روند رشد، سرعت، شتاب و تنوع این بیماری رو به افزایش است. با این حال امیدواری بسیاری وجود دارد که با انجام مطالعات همه‌جانبه و جامع به دستاوردهای مطلوبی، جهت سیاست‌گذاری اثربخش در کاهش روند رشد این بیماری دست یابیم.
ماموریت گرایی دانشگاه های علوم پزشکی
پناهی با بیان اینکه در کشور منابع مالی مناسبی برای مطالعات سرطان اختصاص داده شده است، عنوان کرد: یکی از اقدامات این معاونت در سال گذشته شناسایی تهدیدهای حوزه سلامت مانند جوانی جمعیت و خانواده، بیماری‌های قلب و عروق، بیماری‌های غدد و متابولیسم، عوامل محیطی و آلودگی هوا و سرطان‌های شایع و غیره به شمار می رود. هر کدام از تهدیدات در قالب یک ماموریت تحقیقاتی ویژه و ملی به یک دانشگاه علوم پزشکی در کشور با اختصاص منابع مالی واگذار شده است.
وی یادآور شد: این یک پروژه بزرگ ولی به هم پیوسته است که هر عامل، بر دیگری تاثیرگذار است و کنترل و کاهش روند رشد هر کدام می تواند در افزایش سطح سلامت جامعه نقش ایفا کند.
سیاستگذاری آینده نگر در حوزه سرطان
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، یکی از مسائل حائز اهمیت نظام سلامت در آینده را بیماری سرطان دانست و خاطرنشان کرد: از ابزار P4 یعنی (Predictions) به معنای «پیش بینی» (Prevention) به معنای «پیشگیری»، (Personalized medicine) به معنی «درمان شخصی سازی شده» و (Participate) به معنای «مشارکت» می توان در جهت درمان های هدفمند جهت مدیریت بیماری سود برد.
پناهی با بیان اینکه یکی از عواملی که می‌تواند پیش‌بینی‌ها را تغییر بدهد، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری صحیح و آینده‌نگر در حوزه سرطان است، تصریح کرد: بدون شک برای تحقیقات حوزه سرطان به داده‌های به روز و تجمیع شده نیاز است، بنابراین باید از فعالیت‌های جزیره‌ای و پراکنده به سوی یکپارچه سازی مطالعات سرطان حرکت کرد. امیدوارم براتون خبر   کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان راه اندازی شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-02 17:33:09