کشف یک سیاره مشابه زمین دیگر در فاصله ۷۲ سال نوری به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  کشف یک سیاره مشابه زمین دیگر در فاصله ۷۲ سال نوری  به گزارش خبر گزاری هاریکا به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، آنها وجود سیاره خارج ازمنظومه شمسیK۲-۴۱۵b را تایید کرده اند که دور یک ستاره کوتوله […]

کشف یک سیاره مشابه زمین دیگر در فاصله ۷۲ سال نوری

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  کشف یک سیاره مشابه زمین دیگر در فاصله ۷۲ سال نوری  به گزارش خبر گزاری هاریکا به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، آنها وجود سیاره خارج ازمنظومه شمسیK۲-۴۱۵b را تایید کرده اند که دور یک ستاره کوتوله مدار می زند و در فاصله ۷۲ سال نوری از زمین قرار دارد.
در تحقیق مذکور که در سرور arXiv منتشر شده، محققان توضیح داده اند که از یک روش به نام «سرعت شعاعی» استفاده کردند. در اصل گرانش سیارات خارج از منظومه شمسی لرزش های کوچکی در نور منتشر شده از ستاره میزبان را به وجود می آورد.
این لرزش ها رنگ نور را تغییر می دهند و در نتیجه ستاره شناسان می توانند آنها را از زمین ردیابی کنند.
سرعت شعاعی یکی از چند روش مختلفی است که ستاره شناسان برای ردیابی سیارات خارج از منظومه شمسی به کارمی گیرند. روش های دیگر شامل عکاسی مستقیم و روش ترانزیت است که کاهش نور ستاره در فواصل زمانی معین را رصد می کند. این امر نشان دهنده گذر یک سیاره خارج از منظومه شمسی از جلوی ستاره و میدان دید ابزار رصد است.
محققان این پژوهش موقعیت مکانی نسبیK۲-۴۱۵b را نسبت به ستاره میزبان اندازه گرفتند و متوجه شدند فاصله آنها کمتر از مسافت میان خورشید و زمین است. این بدان معنا بود که مدار سیاره دور ستاره ۴ روز طول می کشد.
چنین فاصله کمی میان سیاره و ستاره به معنای آن است که احتمال وجود حیات در آن اندک است. هرچند ستاره میزبان آن بسیار خنک تر از خورشید است. البته سیاره مذکور اتمسفر دارد و به همین دلیل می توان مطالعات بیشتری روی آن انجام داد.
محققان هنگام تحلیل داده های تلسکوپ کپلر ستاره جدیدی یافتند و با بررسی داده های ماهواره TESS اکتشاف ستاره و سیاره تایید شد.
البته احتمال دارد سیارات دیگر دور ستاره میزبان K۲-۴۱۵ نیز مدار بزنند. به عبارت دیگر محققان احتمالا به تحقیق در این منطقه از کهکشان ادامه دهند. امیدوارم براتون خبر   کشف یک سیاره مشابه زمین دیگر در فاصله ۷۲ سال نوری براتون مفید بوده باشه

 
2023-02-08 19:02:53