کاش خانواده شهید الداغی مارا حلال کنند/تعلق خاطربه هیچ حزبی نداشت به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری کاش خانواده شهید الداغی مارا حلال کنند/تعلق خاطربه هیچ حزبی نداشت  محمد خوشدل‌فر کارگردان مستند «جوانمرد» در گفتگو با خبرنگار هاریکا درباره این اثر گفت: مستند «جوانمرد»، که در سیمافیلم تهیه و تولید شده مستندی […]

کاش خانواده شهید الداغی مارا حلال کنند/تعلق خاطربه هیچ حزبی نداشت

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری کاش خانواده شهید الداغی مارا حلال کنند/تعلق خاطربه هیچ حزبی نداشت  محمد خوشدل‌فر کارگردان مستند «جوانمرد» در گفتگو با خبرنگار هاریکا درباره این اثر گفت: مستند «جوانمرد»، که در سیمافیلم تهیه و تولید شده مستندی نیمه بلند است که به بررسی حادثه قتل شهید حمیدرضا الداغی در سبزوار می‌پردازد. ما در این مستند که حدود ۵۳ دقیقه است سعی کردیم با نمایش تصاویر پخش نشده از آن اتفاق و مصاحبه با تمام اضلاع مختلف ماجرا از جمله خانواده شهید، دختری که در صحنه است و همچنین قاتلان، روایتی کامل و دقیق از ماجرا داشته باشیم. از سمت دیگر، همانطور که حتماً می‌دانید، چنین اتفاق تلخی مثل خیلی از رخدادهای مشابه برآیند چندین و چند آسیب اجتماعی مختلف است، از حاشیه نشینی گرفته تا معضلات مربوط به خانواده‌های گسسته و… بنابراین در عین حال که اصل ماجرا را به دقت روایت کردیم تلاش کردیم با نزدیک شدن به زندگی افراد در صحنه و تعامل با مسببان این حادثه، ریشه‌های اتفاق را به مخاطب نشان بدهیم.
وی افزود: همه چیز از دیدن آن فیلم تکان‌دهنده در صفحات مجازی شروع شد، با توجه به عظمت اتفاق و قضاوت‌های متناقضی که در مورد این حرکت وجود داشت، بنده و همکارانم در واحد کاشف مدیای سفیرفیلم تصمیم گرفتیم بلافاصله به سبزوار برویم چرا که این اتفاق از آن دسته اتفاق‌هایی بود که بهترین زمان پرداختن به آن در همان روزهای اولیه بود. ابتدا اصلاً قصدی برای ساخت مستند بلند نداشتیم و صرفاً برای ساختن یک کار کوتاه که جزییات را شرح بدهد عازم این سفر شدیم. منتها در ادامه آنقدر به این شهید بزرگوار علاقمند شدیم که تلاش کردیم برای تولید یک روایت ماندگار از این واقعه، در همان مدت کم و با یک کار فشرده و واقعاً شبانه روزی راش‌های لازم را برای ساخت یک کار بلندتر تولید کنیم. در ادامه حمایت‌های واحد مستند سیما فیلم باعث شد انرژی مضاعفی برای ساخت این مستند پیدا کنیم.

خوشدل‌فر بیان کرد: این مستند که به نویسندگی امیرمحمد عباسی، تصویر برداری محمد امین طالب و ایمان ایزی، تدوین محمد امین طالب علم و همچنین تلاش‌های بی وقفه محمدحسین جعفریان در قامت مدیرتولید ساخته شده است تقریباً از ۱۰ اردیبهشت وارد فاز تولید شد و در لوکیشن‌های مشهد و سبزوار مراحل تصویربرداری را به پایان رساندیم. تلاش ما از روز اول این بود که این مستند به چهلم شهید برسد که با لطف خدا، تلاش همکاران عزیزم و عنایت شهید خوشبختانه این اتفاق رخ داد. جا دارد از حمایت‌های سازمان محترم تبلیغات اسلامی سبزوار که پای پیام فیلم ایستاد هم تشکر کنم.
این کارگردان توضیح داد: آنچه که در مورد این شهید واقعاً جالب و مهم هست، سوای حرکت عظیمی که اتفاق افتاد و رشادت شرافتمندانه‌ای که ایشان به خرج داد، تصویر شفاف‌تری بود که از مفهوم غیرتمندی و شهادت ارائه داد. بعد از دوران جنگ که مردم از طیف‌های مختلف در میدان نبرد حاضر می‌شدند و بعضاً به شهادت می‌رسیدند، برای سال‌های طولانی، به خصوص برای هم نسل‌های من و نسل‌های بعدی، تصویری که غالباً از شهید در رسانه نمایش داده شده، شخصی آرمانی و اسطوره‌ای با اعتقادات سفت و سخت و به نوعی شبیه قشری مشخص در جامعه بوده است اما حمیدرضا الداغی با شکستن این کلیشه نماینده افرادی در این جامعه است که هر روز در خیابان می‌بینیم. افرادی که تعلق خاطر جدی‌ای به هیچ حزب یا مسلک خاص ندارند اما در عین حال به اصولی پایبند هستند که اساساً هم در دین ما و هم در فرهنگ ایرانی ما مورد تایید است. افرادی بدون ادعا و شمایل خاص که نسبت به زشتی‌ها بی‌تفاوت نیستند و در یک لحظه تصمیمی بزرگ و عظیم می‌گیرند که خیلی از ماها جراتش را نداریم. من فکر می‌کنم بهترین توضیح برای عرایض بنده دیدن خود فیلم و آشنایی با شخصیت حمیدرضا و خانواده‌اش است.

کارگردان «خونریزی» اظهار کرد: طبیعتاً ساخت مستند تولیدی در این مدت کم آن هم درست در زمانی که خانواده شهید و اطرافیان حادثه در داغ و بهتی بزرگ فرو رفته‌اند کار راحتی نبود. من شرمنده خانواده الداغی هستم که علیرغم شرایط نامناسب روحی، مرتب از آن‌ها درخواست مصاحبه می‌کردیم اما خب همانطور که عرض کردم چاره‌ای جز این نبود و روایت حال و هوای آن روزهای سبزوار تاثیر مهمی در ساخت این مستند داشت. فکر می‌کنم با دیدن نتیجه کار خودشان دلیل اصرار ما را متوجه شده باشند و ما را حلال کنند.
خوشدل فر در پایان مطرح کرد: ابتدا قرار بود این کار در چهلم شهید از تلویزیون پخش شود، از جهت فنی هم آماده بود، منتها در تعامل سیما فیلم و سفیر فیلم به عنوان صاحب اثر و مجری طرح، بنا شد ابتدا در محفلی خصوصی اکران داشته باشد سپس در موقعیتی مناسب‌تر به زودی در تلویزیون پخش شود. خوشبختانه آیین رونمایی این اثر روز یکشنبه چهارم تیرماه در حضور خانواده بزرگوار این شهید، آقای محسن برمهانی معاون سیما، آقای مهدی نقویان مدیرعامل سیما فیلم، محمد توکلی عضو هیات مدیره سفیر فیلم و جمعی از فعالان رسانه‌ای و مستندسازان، در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار و ضمن تجلیل از خانواده شهید، برای اولین بار اثر پخش شد. امید می‌رود که به زودی شاهد پخش این اثر در تلویزیون و برای عموم مردم باشیم. امیدوارم براتون خبر   کاش خانواده شهید الداغی مارا حلال کنند/تعلق خاطربه هیچ حزبی نداشت براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-01 15:06:21