کار در سینما سخت شده است/ تهیه‌کنندگی ۲ تئاتر و معرفی ۲ خواننده به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری کار در سینما سخت شده است/ تهیه‌کنندگی ۲ تئاتر و معرفی ۲ خواننده  جلیل اکبری‌صحت تهیه‌کننده سینما درباره دلایل ورود خود به عرصه تهیه‌کنندگی تئاتر و تولید ۲ نمایش «اسفرود بی‌دُم» و «عشق» […]

کار در سینما سخت شده است/ تهیه‌کنندگی ۲ تئاتر و معرفی ۲ خواننده

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری کار در سینما سخت شده است/ تهیه‌کنندگی ۲ تئاتر و معرفی ۲ خواننده  جلیل اکبری‌صحت تهیه‌کننده سینما درباره دلایل ورود خود به عرصه تهیه‌کنندگی تئاتر و تولید ۲ نمایش «اسفرود بی‌دُم» و «عشق» برای اجرا در پردیس تئاتر شهرزاد، به خبرنگار هاریکا گفت: در درجه اول اینکه ما آدم‌های فرهنگی با سبقه نمایشی چه در تئاتر و چه در سینما، باید کار کنیم و این واقعیت است. دلیل دوم این بود که اطرافیان و دوستان چندین بار پیشنهاد تهیه‌کنندگی تئاتر را مطرح کردند و من به این موضوع فکر می‌کردم. سخت‌شدن کار در حوزه سینما نیز در این تصمیم‌گیری من تأثیرگذار بود. فضای تئاتری از جهاتی خالص‌تر از سینما است.
وی ادامه داد: متن خوبی با عنوان «اسفرود بی‌دُم» از پویا سعیدی که پیش‌تر به همراه دوست خود نمایشنامه موفق «لانچر ۵» را نوشته بود، خواندم و آن را بسیار پسندیدم. با پویا سعیدی صحبت کردیم و قرار شد فرشید روشنی کارگردانی کار را عهده‌دار شود.
اکبری‌صحت یادآور شد: البته در کار تئاتر عناوین مهم نیست و همه با هم کار می‌کنند تا اثری خوب و باکیفیت آماده اجرا شود. در نمایش «اسفرود بی‌دم» بازیگران خوب تئاتر و سینما، میثم عبدی، شهروز دل‌افکار، حامد محمودی، محمد اسلامی، ایرج تدین، هانیه رادهاریکا، صفورا خوش‌طینت، پگاه سعیدی حضور دارند.
وی اظهار کرد: وقتی شروع به انجام کار کردیم، تلاش شد تا «اسفرود بی‌دُم» شکلی مدرن داشته باشد و گروه کارگردانی به نحو احسن این کار را انجام داد. مجموعه‌ای حرفه‌ای از سینما و تئاتر در کنارمان بودند و کمک کردند تا کار به شکل خوبی به سرانجام برسد و امیدوارم مخاطب از دیدن این اثر لذت ببرد.
تهیه‌کننده «اسفرود بی‌دُم» درباره هزینه‌های تولید این نمایش، توضیح داد: مدل کار به گونه‌ای است که هم امکان کم‌هزینه بودن و هم پرهزینه‌ بودن را دارد. من طبق روال همیشگی‌ام در سینما، کار را با هزینه متوسط تدارک دیدم. بخشی از نمایش ما از دیجیتال آرت بهره برده که البته بخش پرهزینه‌ای است. معتقدم تولید یک تئاتر به اندازه یک فیلم سینمایی کم‌هزینه، هزینه دارد.
اکبری‌صحت تأکید کرد: تئاتر خصوصی به سینما شبیه است و همان مشکلاتی که در اکران سینما وجود دارد، این‌جا هم در شکل تولید و اجرای یک اثر نمایشی هست. در تئاتر تعداد روزهایی که اعضای گروه در کنار هم هستند و کار را تولید می‌کنند بیشتر است و همین باعث ایجاد حسی دوستانه بین اعضا می‌شود و در شکل‌گیری یک تولید خوب تاثیرگذار است. هدف ما تولید تئاتری با کیفیت است که شبیه خودش باشد نه شبیه هیچ تئاتر دیگری و مخاطب با دیدنش متوجه شود که گروه به صورت شبانه‌روزی پای این کار بوده است. «اسفرود بی‌دُم» تئاتر خالص است.
وی درباره دیگر تئاتری که تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد، گفت: تهیه‌کنندگی نمایش «عشق» به نویسندگی محمد رحمانیان و کارگردانی حسین مسافرآستانه را بر عهده دارم که این نمایش هم همزما با «اسفرود بی‌دُم» در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود. این نمایش درباره دیدار شمس و مولانا است و با شکل به‌روزشده‌ای با استفاده از عناصر صحنه‌ای دیجیتال اجرا می‌شود و مخاطب تجربه جدیدی در سالن تئاتر خواهد داشت.
وی درباره دلایل انتخاب تهیه‌کنندگی نمایش «عشق»، توضیح داد: دلیل اصلی انتخاب این کار، رفاقتی بود که از قدیم با حسین مسافرآستانه داشتم. دلیل دیگر، علاقه‌ام به تئاتر موسیقایی است و نمایش «عشق» چنین اثری است. دوران کرونا باعث شد تئاتر موسیقایی کمتر و حتی دیده نشود که امیدوارم نمایش «عشق» شروع مجددی برای تولید و اجرای این آثار باشد.
اکبری‌صحت در ادامه سخنان خود، تاکید کرد: در هر ۲ نمایش خواننده‌ای را معرفی می‌کنیم که مجید عبدالهی از شاگردان زنده‌یاد محمد نوری در «اسفرود بی‌دُم» و کوروش ایرانهاریکا در نمایش «عشق» این ۲ خواننده جوان هستند.
این فعال عرصه سینما و تئاتر، تصریح کرد: تئاتر یک هنر اشتراکی با مخاطب است و اگر مخاطب پای تئاتر باشد، تئاتر ادامه حیات می‌دهد. اگر مخاطب کاری را دوست نداشته باشد، آن کار از بین می‌رود. تلاش کردیم ۲ تئاتر با کیفیت تولید کنیم تا مخاطب آن‌ها را دوست داشته باشد و پای کار بایستد. امیدوارم براتون خبر   کار در سینما سخت شده است/ تهیه‌کنندگی ۲ تئاتر و معرفی ۲ خواننده براتون مفید بوده باشه

 
2023-11-03 10:06:29