چرایی توزیع داروخانه ای متادون/ عرضه دارو باید تحت کنترل باشد به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش اخبار هاریکا، موضوع توزیع متادون در سطح ۴۰۰ داروخانه منتخب وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با گلایه‌ها و انتقاداتی همراه بوده است. زیرا، کانون کشوری پزشکان درمانگر اعتیاد معتقد است که […]

چرایی توزیع داروخانه ای متادون/ عرضه دارو باید تحت کنترل باشد

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش اخبار هاریکا، موضوع توزیع متادون در سطح ۴۰۰ داروخانه منتخب وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با گلایه‌ها و انتقاداتی همراه بوده است. زیرا، کانون کشوری پزشکان درمانگر اعتیاد معتقد است که سیاست توزیع و عرضه داروهای مخدر از طریق داروخانه‌ها، غیرقانونی است.
طبق کنوانسیون جهانی ۱۹۶۱ که ایران نیز جزو آن است، تعهد شده که داروهای تحت کنترل می‌بایست در محلی که پزشک، پرستار و تجهیزات احیا موجود است استفاده شده، که قطعاً داروخانه هیچ شباهتی با آن ندارد.
بنابر اظهارات کارشناسان دارو، توزیع هر دارویی اگر تحت کنترل نباشد، با مشکلاتی همراه خواهد شد و این موضوعی است که برای توزیع داروهای مخدر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اصولاً، داروخانه به عنوان مکان مورد اعتماد برای توزیع دارو شناخته می‌شود و مردم نیز فکر نمی‌کنند که داروهای مصرفی؛ ضرری داشته باشد. این در حالی است که دسترسی آسان به داروهای مخدر؛ بسیار خطرناک است و به همین علت، کانون کشوری پزشکان درمانگر اعتیاد اعتقاد دارد که داروهای مخدر نباید به داروخانه‌ها داده شود.
از سوی دیگر، موضوع گردش مالی توزیع متادون مطرح است که گفته می‌شود سالی ۳ هزار میلیارد تومان پول خرید مراکز درمان اعتیاد از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.
از طرفی سازمان غذا و دارو به بهانه نبود نظارت کافی بر معاونت‌های غذا و دارو در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و وجود نشت دارو از آنها، توزیع دارو را به ۴۰۰ داروخانه منتخب واگذار کرده است.
حال این سوال مطرح است که این تصمیم و سیاست در توزیع متادون، بر چه اساسی اتخاذ شده و چرا سازمان غذا و دارو، به نظرات کارشناسی در این حوزه توجه نمی‌کند. ضمن اینکه باید ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این ارتباط، نظر کارشناسی بدهد.
موضوع گردش مالی متادون و سودآوری که برای داروخانه‌های منتخب توزیع کننده این داروی مخدر دارد؛ واکنش انجمن داروسازان ایران را نیز در پی داشته است. به طوری که شهرام کلانتری خاندانی رئیس انجمن داروسازان ایران، در نامه‌ای به رئیس سازمان غذا و دارو، به نحوه توزیع داروها در سطح داروخانه‌ها انتقاد کرده است.
در قسمتی از نامه رئیس انجمن داروسازان ایران، آمده است که «سیاستگذاری‌های شتابزده و بعضاً مغایر قوانین طی ادوار قبلی سازمان غذا و دارو، عوارض متعدد از جمله اختلاف نظرهای موجود فعلی در نحوه ادامه فعالیت و ارائه خدمت در مراکز MMT و جایگاه قانونی محل عرضه داروهای آگونیست و تحت کنترل را ایجاد نموده است».
در این نامه عنوان شده است: «این رویه تصمیم گیری نادرست نه تنها طی سال‌های اخیر متوقف نگردیده، بلکه دامنه آن به سایر داروها و کالاهای سلامت محور نیز تسری یافته است».
به نظر می‌رسد، یک سوال بی پاسخ مانده است؛ چرا توزیع متادون به داروخانه‌های منتخب سپرده شده است. امیدوارم خبر  چرایی توزیع داروخانه ای متادون/ عرضه دارو باید تحت کنترل باشد براتون مفید بوده باشه