پیش بینی تبعات مخالفت دولت با افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پزشکی به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش اخبار هاریکا، موضوع واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی در کشور، به سوژه‌ای نخ نما و تکراری تبدیل شده و جامعه پزشکی هم از اینکه مدام بر اصلاح تعرفه‌ها متناسب با هزینه‌ها اصرار کند، خسته […]

پیش بینی تبعات مخالفت دولت با افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پزشکی

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش اخبار هاریکا، موضوع واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی در کشور، به سوژه‌ای نخ نما و تکراری تبدیل شده و جامعه پزشکی هم از اینکه مدام بر اصلاح تعرفه‌ها متناسب با هزینه‌ها اصرار کند، خسته است. زیرا، هر سال شاهد تعیین تعرفه‌هایی هستیم که به هیچ عنوان با واقعیت‌های حوزه سلامت و اقتصاد کشور همخوانی ندارد.
رضا لاری پور معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران، در گفتگو با اخبار هاریکا، در پاسخ به این پرسش که اگر دولت با افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پزشکی در سال ۱۴۰۳ موافقت نکند و بخواهد عددی خیلی پایین‌تر مصوب کند، باید منتظر چه پیامدهایی بود، گفت: دولت با توجه به نامه‌های متعددی که در همین رابطه به وزارت بهداشت ارسال کرده است، در جریان سختی‌های حرفه پزشکی قرار دارد.
وی همچنین افزود: وزارت بهداشت نیز با خواسته سازمان نظام پزشکی همراه است و از همین رو، به نظر نمی‌رسد عددی که در نهایت به تصویب هیأت وزیران برسد، خیلی با عدد پیشنهادی شورای عالی بیمه اختلاف داشته باشد.
لاری پور تاکید کرد: به نظر می‌رسد مصوبه شورای عالی بیمه برای افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پزشکی در سال ۱۴۰۳، با کمترین میزان تغییرات در سازمان برنامه و بودجه و هیأت وزیران، به تصویب برسد.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران، به موضوع نامه معاون اول رئیس جمهور برای ترمیم تعرفه‌های ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: نامه معاون اول رئیس جمهور به وزیر بهداشت، نشان می‌دهد دولت عزم جدی برای حمایت از موضوع سلامت را دارد.
وی ادامه داد: البته وظیفه دولت، حمایت از مردم است و برای نشان دادن اهمیت موضوع، طبیعتاً در بودجه سلامت باید دیده شود و یکی از مصادیق آن، تعرفه‌هایی است که به تصویب می‌رسد.
لاری پور با طرح این پرسش که اگر به هر دلیل تعرفه پیشنهادی شورای عالی بیمه در هیأت وزیران کاهش یافت چه عارضه‌هایی در پی خواهد داشت، گفت: اولین عارضه این موضوع متوجه سلامت مردم خواهد شد. حجم بالایی از مراکز درمانی، کلینیک‌ها، مطب‌ها نخواهند توانست با تعرفه‌های غیرواقعی، خدمات با کیفیت به مردم و بیماران ارائه بدهند.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران، بر محاسبه قیمت واقعی خدمات تشخیصی و درمانی از سوی دولت تاکید و تصریح کرد: با این اقدام، فاصله معنادار بین تعرفه‌های دستوری و واقعی نمایان خواهد شد و بر همین اساس، ممکن است خیلی فضای منظم را شاهد نباشیم.
لاری پور ادامه داد: یکی دیگر از عارضه‌های مخالفت دولت با تعرفه پیشنهادی شورای عالی بیمه، مهاجرت شغلی برخی پزشکان به سمت و سوی سایر مشاغل خواهد بود و یا اینکه درون حرفه طبابت، سراغ کارهای پردرآمد می‌روند که وقت گیر و سخت نباشد و از انجام کارهایی که با عارضه‌هایی همراه است، اجتناب خواهند کرد.
وی افزود: چنین عارضه‌های در حرفه پزشکی، برای جوان‌هایی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند؛ مثل دیدن آینده خود در آئینه خواهد بود و ظرفیت‌ها در برخی رشته‌ها مثل بیهوشی، خالی می‌ماند.
لاری پور گفت: همین الان هم حداقل افزایش تعرفه پیشنهاد شده و کف تاب آوری در طبابت و خدمت است.
وی ادامه داد: با تعیین تعرفه‌های غیرواقعی، فتح قله افتخارات پزشکی را از دست خواهیم داد و دسترسی مردم به خدمات با کیفیت، محدود خواهد شد.
لاری پور افزود: ناگفته نماند که در شرایط کنونی هم دچار این آسیب‌ها شده‌ایم و اینگونه نیست که آینده را هشدار بدهیم. زیرا، برخی از جراحی‌ها کنسل می‌شود و ظرفیت رشته‌های بیهوشی، اطفال و طب اورژانس، خالی مانده است. امیدوارم خبر  پیش بینی تبعات مخالفت دولت با افزایش ۴۶ درصدی تعرفه پزشکی براتون مفید بوده باشه