پیرمرد تنهایی که راضی به آشتی با همسرش نمی‌شود/ شگفتی برای مخاطب! به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری پیرمرد تنهایی که راضی به آشتی با همسرش نمی‌شود/ شگفتی برای مخاطب!  زهره صباغیان کارگردان فیلم‌ کوتاه «اذان صبح به افق یزد» از آثار راه‌یافته به بخش داستانی چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران […]

پیرمرد تنهایی که راضی به آشتی با همسرش نمی‌شود/ شگفتی برای مخاطب!

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری پیرمرد تنهایی که راضی به آشتی با همسرش نمی‌شود/ شگفتی برای مخاطب!  زهره صباغیان کارگردان فیلم‌ کوتاه «اذان صبح به افق یزد» از آثار راه‌یافته به بخش داستانی چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در آستانه برگزاری این رویداد، درباره اثر خود به خبرنگار هاریکا توضیح داد: این فیلم یک اثر ۱۴ دقیقه‌ای است که تولید آن را هم خرداد ماه همین امسال در یکی از روستاهای یزد کلید زدیم و تصویربرداری آن با برنامه‌ریزی فشرده در سه روز انجام شد. مراحل بعد از تصویربرداری و پس تولید هم تا تیر ماه طول کشید.
وی درباره داستان این فیلم‌ کوتاه گفت: قصه فیلم درباره پیرمردی است که با همسرش قهر کرده است و در تنهایی خودش، راضی به آشتی هم نمی‌شود تا اینکه اتفاقات دیگری در داستان رخ می‌دهد.
ایده‌ای که از رفتار پدرم در سحر ماه‌ رمضان گرفتم
صباغیان درباره دغدغه اصلی خود برای ساخت این فیلم‌ کوتاه ادامه داد: دغدغه این کار از مدت‌ها قبل در ذهنم بود، جرقه اولیه‌اش یک ایده بسیار ساده داشت که دوستش داشتم و بعدها تبدیل به یک داستان شد. ایده اولیه‌ فیلم را از رفتار پدرم در یکی از سحرهای ماه رمضان گرفتم که به جای خوردن سحری مدام موج رادیو را تغییر می‌داد تا موج رادیوی یزد را پیدا کند. همین ایده ساده را سال‌ها در ذهنم داشتم تا اینکه آن را پرداختم و تبدیل به پیرمرد تنهایی کردم که با همسرش قهر است و در تنهایی نمی‌تواند برای سحری بیدار شود. چرخشی هم در پایان داستان قرار دادم که مخاطب را شگفت‌زده کند.
کارگردان «اذان صبح به افق یزد» درباره درک و دریافت مخاطب از این فیلم‌کوتاه گفت: اگر بخواهم چند کلیدواژه را درباره مضامین این فیلم بگویم، یکی «جبر» است، یکی «طبیعت زندگی» و دیگری «تنهایی» و در نهایت «پذیرش». این‌ها مضامینی است که در قالب داستانی از جنس قهر و آشتی، در فیلم به آن پرداخته شده است.

صباغیان درباره کارنامه خود در سینمای کوتاه توضیح داد: من پیش از این سابقه ساخت چند فیلم کوتاه را داشته‌ام. یکی از آن‌ها فیلم‌ کوتاه «املا» بود که در جشنواره فیلم رضوی حضور داشت. مستند کوتاهی هم سال‌ها پیش در جشنواره رشد داشتم. با این حال می‌توانم بگویم در مختصات یک کار داستانی جدی با زمان ۱۴ دقیقه‌ای «اذان صبح به افق یزد» اولین تجربه‌ام بوده است.
وی افزود: حرفه اصلی من تدوین فیلم است اما زمانی که انجمن برای جلسات پیچینگ، فراخوان داد، برای ایده‌ای که سال‌ها در ذهن داشتم ثبت‌نام کردم و با تأیید طرح اولیه برای ساختش اقدام کردیم. در فرآیند ساخت هم به جز چالش‌های مالی که به هر حال وجود داشت، با چالش خاص دیگری مواجه نشدیم. تنها سختی کار بیشتر تجهیز و آماده‌سازی لوکیشن بود چون کار در شهرستان در حال تولید بود و ما لوکیشن خانه روستایی را باید برای تصویربرداری تجهیز می‌کردیم. به همین دلیل پیش‌تولید تقریباً خسته کننده‌ای داشتیم. در مجموع اما فیلم فضای بسیار ساده‌ای دارد و بیشترین انرژی را هم در همان مرحله پیش‌تولید گذاشتیم، غیر از آن چالش خاصی نداشتیم.
همه عوامل این فیلم از استعدادهای یزد هستند
این کارگردان درباره بهره‌گیری از نیروهای فنی حاضر در شهرستان برای تولید این فیلم‌ کوتاه عنوان کرد: این فیلم‌کوتاه محصول یزد است و جوانان بااستعداد بسیاری در این استان حضور دارند. همه عوامل تولید فیلم ما از بچه‌های یزد بودند که سال‌هاست در این حوزه فعالیت دارند و برخی از آن‌ها حتی در سریال‌های تلویزیونی و کارهای سینمایی موفق هم سابقه کار دارند.
صباغیان در پایان درباره چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه تهران یادآور شد: من پیش از این فیلمی در جشنواره فیلم‌ کوتاه تهران نداشتم و به‌عنوان مخاطب هم به‌صورت پراکنده در آن شرکت داشته‌ام و معتقدم این رویداد مهم‌ترین جشنواره سینمایی در ایران است و امید دارم که فیلم‌های راه‌یافته، آثاری باشند که واقعاً مورد تأیید باشند و به درستی انتخاب شده و مورد استقبال قرار گیرند.
چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ هاریکا تا ۲ آبان ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. امیدوارم براتون خبر   پیرمرد تنهایی که راضی به آشتی با همسرش نمی‌شود/ شگفتی برای مخاطب! براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-13 10:05:58