پاسخ دبیر جشن بزرگ کارگردانان به انتقادها/ملاک فقط «کارگردانی»است به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری پاسخ دبیر جشن بزرگ کارگردانان به انتقادها/ملاک فقط «کارگردانی»است  مصطفی کیایی دبیر اولین جشن بزرگ کارگردانان ایران در گفتگو باهاریکا خبر، درباره برگزاری این رویداد گفت: شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران در سال جاری تصمیم گرفت […]

پاسخ دبیر جشن بزرگ کارگردانان به انتقادها/ملاک فقط «کارگردانی»است

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری پاسخ دبیر جشن بزرگ کارگردانان به انتقادها/ملاک فقط «کارگردانی»است  مصطفی کیایی دبیر اولین جشن بزرگ کارگردانان ایران در گفتگو باهاریکا خبر، درباره برگزاری این رویداد گفت: شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران در سال جاری تصمیم گرفت تا مراسم شب کانون کارگردانان را که پیش از این هرسال برگزار می‌شد، تغییر داده و از یک سیستم سنتی به یک شب جذاب‌تر و البته رقابتی تبدیل کند. در بسیاری از کشورهای دارای صنعت سینما، جوایز تخصصی در حوزه‌های مختلف سینما اهدا می‌شود که هر کدام اعتبار و جایگاه خود را دارد، به همین دلیل کانون کارگردانان سینمای ایران تصمیم گرفت تا چنین جشنی را برگزار کند.
وی ادامه داد: در همین راستا، پیشنهاد شد تا کارگردانی را کلی‌تر دیده و فیلم‌های کوتاه و مستند نیز داوری شود، اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که سه بخش فیلم‌های بلند سینمایی، فیلم اولی‌ها و شبکه نمایش خانگی را مورد داوری قرار دهیم. البته این جشن قرار است به صورت سالانه برگزار شود اما با توجه به اینکه طی ۲ سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری جشن‌های سینمایی وجود نداشت، در اولین دوره جشن کانون کارگردانان سینمای ایران فیلم‌هایی که از سال ۹۹ تا پایان ۱۴۰۰ اکران شده‌اند، مورد داوری قرار گرفته‌اند.
دبیر اولین جشن کانون کارگردانان سینمای ایران بیان کرد: تاکید می‌کنم جشن کارگردانان ایران، در امتداد شب کانون کارگردانان برگزار می‌شود و تنها فرم برگزاری آن تغییر کرده و جوایزی نیز در آن به بهترین‌ها تقدیم می‌شود. البته طبق سنت دوره‌های گذشته تقدیر از نسل‌های مختلف کارگردانان سینمای ایران را نیز خواهیم داشت.
وی ادامه داد: همه صنوف برای خود مراسم‌هایی را برگزار کرده و جوایزی نیز اهدا می‌کنند، به همین دلیل برگزاری جشن کانون کارگردانان و جوایزی که در آن اهدا می‌شود تاثیری در اهمیت جوایز جشن خانه سینما نخواهد داشت و هیچکدام از دو جشن یکدیگر را تحت شعاع قرار نمی‌دهند. بلکه صنف کانون کارگردانان سینمای ایران تصمیم گرفته تا برای ارزش گذاری به اعضای صنف خود جوایزی اهدا کند.
این کارگردان سینما بیان کرد: کانون کارگردانان سینمای ایران برای ارتقای فضای کاری کارگردانان برنامه‌های مختلفی را بررسی کرده است که از جمله این برنامه و یا راهکارها این است که کانون جایزه‌ای را برای بهترین‌ها در نظر بگیرد تا هم تشکری باشد از کارگردانانی که با کیفیت کار می‌کنند و هم اینکه فضای رقابتی ایجاد کنیم برای کسانی که وارد عرصه کارگردانی سینما می‌شوند.
وی توضیح داد: به هر حال کانون کارگردانان سینمای ایران معمولاً هنگام برگزاری جشن بزرگ سینمای ایران نهایت همکاری را با ستاد برگزاری جشن داشته و به نوعی می‌توان برگزارکننده این جشن را هم بچه‌های کانون کارگردانان سینمای ایران دانست و تاکید می‌کنم که ما با همان قدرت کنار خانه سینما هستیم.
کیایی در ادامه گفت: درباره بخش شبکه نمایش خانگی نیز باید بگویم که معمولاً کارگردانانی که در حال حاضر در شبکه نمایش خانگی فعالیت می‌کنند، کارگردانان سینمای ایران هستند و ما تصمیم گرفتیم برای ارتقای سطح شبکه نمایش خانگی آثار این بخش نیز در جشن داوری شود، تا کارگردانان شبکه نمایش خانگی بدانند که آثار آنها نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
دبیر اولین جشن بزرگ کارگردانان ایران در پایان در واکنش به برخی انتقادات مطرح‌شده درباره ترکیب نامزدهای بخش‌های مختلف این جشن، با اشاره به اینکه فردا یکشنبه هجدهم اردیبهشت ماه، اسامی داوران جشن اعلام خواهد شد، تأکید کرد: ملاک اصلی داوری در این جشن، تنها و تنها مساله کارگردانی است و هیچ‌یک از موارد دیگر درباره فیلم‌ها مورد توجه قرار نگرفته است. امیدوارم براتون خبر   پاسخ دبیر جشن بزرگ کارگردانان به انتقادها/ملاک فقط «کارگردانی»است براتون مفید بوده باشه

 
2022-05-07 14:12:02