هنوزبودجه‌ای برای عیدی سینماگران نیست/خانه سینما و رویای استقلال! به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری هنوزبودجه‌ای برای عیدی سینماگران نیست/خانه سینما و رویای استقلال!  علیرضا حسینی عضو هیأت مدیره خانه سینما در گفتگو باهاریکا خبر، درباره تأمین بودجه خانه از سوی دولت و شرایط پرداخت آن توضیح داد: پیش از این توافقی […]

هنوزبودجه‌ای برای عیدی سینماگران نیست/خانه سینما و رویای استقلال!

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری هنوزبودجه‌ای برای عیدی سینماگران نیست/خانه سینما و رویای استقلال!  علیرضا حسینی عضو هیأت مدیره خانه سینما در گفتگو باهاریکا خبر، درباره تأمین بودجه خانه از سوی دولت و شرایط پرداخت آن توضیح داد: پیش از این توافقی با سازمان سینمایی برای ۶ ماه اول سال صورت گرفته بود که این توافق عملی شد، برای تمدید این توافق در نیمه دوم سال که مصادف با حضور هیأت مدیره جدید خانه سینما شد بین رئیس هیئت مدیره خانه سینما و رئیس سازمان سینمایی گفتگوهایی صورت گرفت و پیگیری شد امیدواریم روند منظمی به‌وجود آید و با توجه به تورم افسارگسیخته سهم خانه سینما از بودجه افزایش یابد.
حسینی با تاکید بر اینکه مساله مهم این است که خانه سینما باید بتواند به صورت مستقل درآمد داشته باشد بیان کرد: این انتظار می‌رود که خانه سینما از نظر تأمین مالی مستقل باشد و نه تنها هزینه‌های خود را تأمین کند بلکه بتواند برای بهبود وضع اقتصادی صنوف و پیشرفت‌های فنی و نرم افزاری درآمدزایی نیز انجام دهد اما متأسفانه آنقدر قوانین دست و پا گیر است و ممنوعیت و محدودیت وجود دارد که کار را برای سینماگران و خانه سینما سخت کرده است.
وی ادامه داد: البته این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها به این دوره باز نمی‌گردد بلکه این مسائل از ابتدا وجود داشته است، این شرایط در حالی است که در هیچ کجای دنیا فیلمسازی در چنین شرایط سختی وجود ندارد و تنها یک نظارت کلی در تولید و پخش آثار سینمایی و صنوف وجود دارد اما در سینمای ایران به جز این ممیزی‌های دیگری را هم باید رعایت کرد و عملاً موانع کار برای سینماگران سخت و طولانی و کم بازده می‌شود و این شرایط سینمای ایران را از درآمدزایی مناسب دور کرده و شدیداً به دولت وابسته کرده است.
توجه به رفع موانع صنفی در اساسنامه جدید
عضو هیأت مدیره خانه سینما توضیح داد: کار در سینمای ایران نیاز به برون سپاری و واگذاری امور مربوط به تصویب و تولید و پخش، توسط دولت دارد و باید این امور کاملاً به صنوف سینما سپرده شود، اما چنین اتفاقی در فرهنگ و هنر به خصوص در سینمای ما به ندرت رخ می‌دهد. در این چهل و چند سال و حتی قبل از انقلاب سینما با این مشکل مواجه بوده و طی این سال‌ها مسئولان خود را متولی سینما می‌دانند و هر جناحی که سرکار می‌آید فکر می‌کند از جناح قبل انقلابی‌تر و دلسوزتر است و درک درست تری دارد و همچنان موانع کار در حال افزایش است و این قصه مربوط به همه دولت‌ها در این چند دهه بوده است.
حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا در اساسنامه جدیدی که در حال تبیین است درباره جذب حامی مالی نیز اشاره‌ای شده است یا خیر، گفت: در واقع جذب سرمایه با توجه به شأن فرهنگی و صنفی سینماگران در اساسنامه فعلی خانه سینما نیز قبلاً دیده شده است، اما مساله این است که شرایط موجود به راحتی اجازه نمی‌دهد که چنین اتفاقی رخ دهد. در اساسنامه جدید نیز که برای خانه سینما در حال نهایی شدن است، بیشتر به رفع موانع قانونی در حوزه صنفی توجه شده است. در حال حاضر یک گروه متخصص طی ۲ سال گذشته روی این اساسنامه کار کرده‌اند تا یک اساسنامه به روز و مناسب برای شرایط امروز سینمای ایران نوشته شود و در سال آینده به تصویب برسد و اجرایی شود. البته در حال حاضر تغییرات اساسنامه در حد تغییرات برای حل مشکلاتی مثل تعیین سال مالی و آدرس و روزنامه رسمی خواهد بود و امیدواریم این اصلاحات هر چه سریع‌تر مورد تأیید وزارت ارشاد قرار گیرد.
وی ادامه داد: درباره اینکه سینما باید به دنبال حامی مالی باشد، موافق نیستم زیرا معتقدم سازمان‌های دولتی و خصوصی باید از سینماگران و خانه سینما کمک و همفکری فرهنگی و هنری بخواهند و از این هنر صنعت تقاضا کنند تا به گسترش فعالیت اقتصادی آنها توجه کند و هزینه آن را به سینما بپردازند، اما در ایران برعکس است و اهل فرهنگ و هنر باید همیشه در خانه دولت و سازمان‌ها و صنایع باشند تا بتوانند سرمایه جذب کنند. به شخصه از این وضعیت خشنود نیستم چرا که بحث فرهنگ و هنر در کشور باید به گونه‌ای باشد که اقشار جامعه از آن الگو بگیرند و بهره ببرند و اقتصاد هنر برای جامعه از هر نظر سودآوری داشته باشد. اما سینما و فرهنگ هنر تبدیل به یک پدیده کم تحرک اقتصادی شده است و همه منتظر هستند تا دولت و یا یک کارخانه دار یا سرمایه دار کمکی کند و در این میان نیز خطاهای راهبردی زیاد بوده است.
سینمایی که در حال تعطیلی است
عضو هیأت مدیره خانه سینما بیان کرد: در سال‌های اخیر افرادی که حرفه و تخصص آن‌ها سینما نبوده است به دلیل سرمایه و رانتی که داشته‌اند به فیلمسازی و سریال‌سازی راه پیدا کرده‌اند و چنین شرایطی سختی کار را برای سینماگران واقعی بیشتر کرده است. سینمای امروز ما به دلیل مشکلات موجود در حال تعطیل شدن است و افراد حرفه‌ای نمی‌توانند در آن درست کار کنند. از طرف دیگر تولید در شبکه‌های خانگی افزایش پیدا کرده است اما ساترا تمام توجه خود را روی این تولیدات گذاشته است تا از روند رو به رشد آن بکاهد، این در حالی است که بحث شبکه نمایش خانگی و مباحث آن باید به دست صنوف سپرده شود و تنها یک نظارت کلی در این رابطه وجود داشته باشد و سازمان سینمایی و صنوف حرفه‌ای متولی تولیدات سینمایی و سریال‌ها باشند.
مسئولان و مدیران عرصه فرهنگ و هنر هم جزو مدیران مظلوم هستند و برای دریافت بودجه از دولت و مجلس با مشکلات بسیاری مواجه هستند، این حق اهالی فرهنگ و هنر و هیچیک از مردم شریف ایران نیست و نباید تا این حد در شرایط بد اقتصادی زندگی کنند وی در جواب این سوال که آیا در گذشته تعامل بهتری با ارشاد وجود داشته است یا اکنون چنین اتفاقی رخ می‌دهد یا خیر، توضیح داد: می‌توان گفت رمق فرهنگ و هنر کشور گرفته شده است که این مساله ربطی به دولت فعلی ندارد و این مشکل همیشه و حتی قبل از انقلاب نیز وجود داشته است و همیشه بیشترین فشار و آسیب را اهل فرهنگ و هنر دیده‌اند؛ این محدودیت‌ها قبل از انقلاب هم به شکل دیگری وجود داشت و اکنون به اشکال دیگری وجود دارد که مهمترین آنها مقررات دست و پاگیر دولتی است.
حسینی در جواب این سوال که با توجه به نزدیک شدن به پایان سال جاری پرداخت عیدی‌ها به اهالی سینما به چه صورت خواهد بود، گفت: در رابطه با مساله پرداخت عیدی به سینماگران باید بگویم وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان سینمایی و صندوق هنر بودجه‌ای برای عیدی به اهالی سینما تا امروز نداده است اما امیدواریم این بودجه زودتر مانند سال‌های قبل اختصاص داده شود.
با صندوق هنر نیز در رابطه با مسائل دیگری در حال گفتگو هستیم. در واقع در تلاشیم تا بتوانیم مشکل بیمه تعدادی از اعضای صنوف را حل کنیم و مسئولان متقاعد شوند که قوانین جدیدی را برای حذف بیمه هنرمندان وضع نکنند، چرا که در شرایط فعلی درحال محروم کردن برخی از اعضای صنوف برای دریافت بیمه هستند. هرچند خودشان این مساله را رد می‌کنند اما در واقعیت برای برخی از صنوف مشکلاتی را بوجود آورده‌اند؛ در شرایطی که پرداخت عیدی و حمایت‌های بیشتری باید انجام شود، برای دستیاران چند صنف مشکل تمدید بیمه بوجود آورده‌اند که البته با گفتگو درصدد رفع موانع هستیم.
در سینمای ایران دشمن وجود ندارد
وی ادامه داد: هر صنف در خانه سینما به طور دقیق صلاحیت حرفه‌ای اعضای خود را بررسی می‌کند؛ اما صندوق هنرمندان برای بیمه صنوف سینما قوانین جدیدی مطرح کرده است که از جانب خانه سینما قابل قبول نیست. در این چند ماه جلساتی را گذاشتیم و مسئولان بیمه و صندوق هنر تاکید می‌کنند که مشکلی نیست اما صنوف مختلفی هستند که با مشکل مواجه هستند که از آن جمله می‌توان به صنوف زحمت کشی چون دستیاران کارگردان و برنامه ریز، دستیاران فیلمبردار و یا صنف تدارکات اشاره کرد، صنوفی که بدون حضور آنها نمی‌تواند در سینما کاری ساخته شود.
حسینی بیان کرد: طی ۶ ماه گذاشته چندین بار با صندوق هنر جلسه گذاشتیم، و آقای محسن ملکی را به عنوان نماینده خانه سینما به صندوق هنر معرفی کردیم و البته آقای منوچهر شاهسواری با حضور فعال در هیئت مدیره صندوق هنر در این زمینه طبق روال گذشته در حال پیگیری و مساعدت به اعضای خانه سینما است. نباید فراموش کرد که بیمه تأمین اجتماعی حق همه مردم است و نباید برای چنین مواردی هیچیک از سینماگران دچار مشکل شوند.
وی یادآور شد: سینماگران در چنین شرایطی با مشکلات مالیات نیز مواجه هستند و هربار حرف از کسر مالیات می‌شود از درآمد چند چهره مشهور می‌گویند که تعداد آنها انگشت شمارند ولی برای همین چند نفر معافیت مالیاتی هزاران هنرمند و اهل فرهنگ را می‌خواهند حذف کنند. در این شرایط ما از مجلس و آقای قالیباف انتظار بیشتری داریم. بنده معتقدم اگر سینما و اهالی فرهنگ و هنر را یاری کنند، هم ایجاد درآمد می‌شود و ایجاد اشتغال می‌شود و هم برای کشور تولید ثروت می‌شود و هم فرهنگ ارتقا می‌یابد. در سینمای ما دشمن وجود ندارد و نباید در چنین شرایطی که سینما نیاز به حمایت ویژه دارد اهالی فرهنگ و هنر را آزار دهند تا باعث کدورت هنرمندان و اهل فرهنگ شوند.
حسینی در پایان گفت: از نظر اقتصادی اهالی فرهنگ و هنر در تمام رشته‌ها جزو کم‌درآمدترین اقشار مردم هستند و اکثر آنها صورت خود را با سیلی سرخ می‌کنند و حفظ آبرو می‌کنند و عاشقانه کار می‌کنند و مسئولان از این شرایط خبر دارند. البته این را هم باید بگویم که مسئولان و مدیران عرصه فرهنگ و هنر هم جزو مدیران مظلوم هستند و برای دریافت بودجه از دولت و مجلس با مشکلات بسیاری مواجه هستند، این حق اهالی فرهنگ و هنر و هیچیک از مردم شریف ایران نیست و نباید تا این حد در شرایط بد اقتصادی زندگی کنند. امیدوارم براتون خبر   هنوزبودجه‌ای برای عیدی سینماگران نیست/خانه سینما و رویای استقلال! براتون مفید بوده باشه

 
2023-03-05 08:55:22