«هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟ به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟  به گزارشهاریکا خبر، نشست خبری هفته هنر انقلاب با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری و دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی و مسعود شجاعی طباطبایی […]

«هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟  به گزارشهاریکا خبر، نشست خبری هفته هنر انقلاب با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری و دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی و مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، صبح امروز چهارشنبه ۱۷ فروردین ماه در حوزه هنری برگزار شد.

هفته هنر انقلاب اسلامی هر سال در ایام شهادت شهید آوینی با محوریت حوزه هنری انقلاب اسلامی و سایر دستگاه‌های هنری برگزار و در فرآیند برگزاری آن «چهره سال هنر انقلاب» معرفی می‌شود.

پیش‌تر و در سال‌های گذشته چهره‌هایی مثل مرتضی سرهنگی، مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی کیا، وحید یامین پور و مسعود شجاعی طباطبایی به عنوان چهره سال هنر انقلاب انتخاب و معرفی شدند.

مجدالدین معلمی در ابتدای این نشست بیان کرد: شیوع کرونا غیر از اینکه فضای سلامت مردم را تهدید کرد، به فعالان عرصه فرهنگ و هنر و هم آسیب زد. هنر با تعامل با مردم است که شکل می‌گیرد و زمانی که اجتماعات را از دست می‌دهیم، فعالیت‌های فرهنگی دچار مشکل می‌شود. در دو سال گذشته فعالان عرصه هنر با سختی‌های زیادی رو به رو بودند، وقتی سینماها، گالری‌ها، تئاترها تعطیل می‌شود، عرصه فرهنگ و هنر دچار خدشه می‌شود و این ارتباط مردم و هنر را دشوار می‌کند. به همین دلیل بسیاری از جلوه‌گری‌ها در سال گذشته کمتر بود. اما تعامل هنرمندان و تولیدات هنری همچنان برقرار است.

وی ادامه داد: طبیعتاً برای فرهنگ جدیدی که شکل گرفته و اجتماعات کمرنگ شده است، باید فکر کنیم و به نحوی فعالیت‌ها شکل بگیرد تا مجدد مردم و هنرمندان با هم ارتباط بگیرند و از این موضوع محروم نشویم و فرهنگ گذشته تقویت شود. امسال برای انتخاب چهره سال هم دچار مشکلاتی بودیم. هر سال یکی از مهمترین شاخص‌ها برای انتخاب، اقبال عمومی، تأثیرگذاری عمومی و استقبال مردم بوده است. به همین دلیل امسال با سختی مواجه بودیم که بتوانیم چهره هنر سال را انتخاب کنیم و برخی شاخص‌های ما دچار خدشه شد.

معلمی افزود: ما برای هفته هنر انقلاب سه جنس فعالیت در نظر گرفته‌ایم؛ اولین اقدام تکریم هنرمندان و فعالان عرصه هنر و فرهنگ است که در سال گذشته تولید انجام دادند و اتفاقاً آثارشان مورد استقبال هم قرار گرفت. از یکشنبه تا پنجشنبه هفته آینده به مدت پنج شب در هر شب، یک رشته تخصصی را پیگیری می‌کنیم و همه هنرمندان و پیشکسوتان آن حوزه را از افطار به یک گعده دوستانه دعوت می‌کنیم. یکشنبه شب سینما و تئاتر، دوشنبه شب نویسندگان و پژوهشگران انقلاب، سه‌شنبه شب محققان و راویان انقلاب و دفاع مقدس، چهارشنبه شب موسیقی و شعر انقلاب و پنجشنبه شب هنرهای تجسمی، عکس و معماری انقلاب را خواهیم داشت.

وی توضیح داد: این برنامه‌ها با افطار شروع می‌شود و بنا داریم هر شب گزارشی از وضعیت این رشته‌های تخصصی بدهیم، در هر رشته هم از سه نفر تجلیل می‌کنیم. به جای معرفی کاندیدا از سه نفر در رشته‌های مختلف تقدیر می‌کنیم، اختتامیه را هم روز جمعه با معرفی چهره هنر انقلاب را برگزار می‌کنیم.

دبیر «هفته هنر انقلاب» ادامه داد: اتفاقی که امسال رخ داد و باعث تحکیم آکادمی «هفته هنر انقلاب» شد این بود که در هر رشته هیات علمی تشکیل دادیم که از آن‌ها نظرخواهی شد و نهایتاً امسال با سی برگزیده که از دل این لیست هیات علمی بیرون آمده، مراسم را برگزار می‌کنیم. مهمترین شاخص که هر سال برایمان مهم بوده و منجر به انتخاب چهره سال می‌شود این است که گستره مخاطب بالا باشد؛ مثلاً اینکه یک فیلم سینمایی زیاد فروش برود و دیده شود چون دیده شدن برایمان مهم است، سوابق هنرمند و گستراندن و تربیت هنرمند، فعالیت موثر، جریان سازی انقلابی در استان‌ها، واکنش هنرمندانه به جریان‌های معارض فرهنگی، کسب موفقیت و دریافت مقام از جشنواره‌ها نیز از دیگر شاخص‌های ماست.

وی گفت: برای عرضه فرهنگ و هنر باید زیرساخت‌ها در دل مردم ایجاد و امکان دیده شدن فراهم شود. در همین هفته هنر انقلاب، بیست سالن جدید سینمایی به چرخه اکران اضافه می‌کنیم، توسعه سینماها یکی از برنامه‌های حوزه هنری است تا بتوانیم در همه شهرها سینما داشته باشیم. در سه استان توسعه فضای نمایشگاهی و گالری را هم خواهیم داشت که فارس و یزد و… از آن جمله است. یک سری فعالیت‌های میدانی را هم انجام خواهیم داد که «یک شهر یک گالری» نام داد و در قالب آن کارهای گرافیکی را در سطح شهر خواهیم داشت. سینماهای کشور روز یکشنبه از افطار تا سحر نیم بها خواهد بود. همه سینماهای حوزه هنری نیم بها خواهد بود. روز یکشنبه کتابفروشی‌ها هم با ۲۵ درصد تخفیف کار می‌کنند. برای فضای عمومی از رسانه‌ها هم کمک می‌گیریم. یک برنامه برای صدا و سیما تدارک دیده شده است که در هفت شب و هفت موضوع مختلف از شبکه افق در قالب برنامه «عطف» پخش خواهد شد. سعی داریم نگاهمان را به عرصه هنر اصلاح و به هنر عمیق‌تر نگاه کنیم.

معلمی گفت: امسال مهمترین سیاست ما توجه به استان‌هاست، هر اقدامی که در تهران انجام دهیم همان را در استان‌ها هم خواهیم داشت مثلاً چهره هنر استان هم انتخاب می‌شود.

مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری هم مطرح کرد: اتفاق خوب و مبارکی که افتاد این بود که امسال سی پوستر مبتنی بر دست‌نوشته‌های شهید آوینی تولید کردیم که از هنرمندان توانمند هنر تجسمی برای طراحی آن‌ها استفاده شد. آقای نجابتی هم بر فرآیند کار نظارت کردند. این پوسترها در همه مراکز استان‌ها به نمایش درمی‌آید. سردیس شهید آوینی هم با هنر قدرت‌الله معماریان تولید شده است و سی سردیس در مراکز استان‌ها نصب می‌شود.

وی افزود: یک اتفاق ویژه دیگر امسال هم‌افزایی با سایر دستگاه‌ها بود. مجموعه‌ای از ارگان‌ها در کنار هم این اتفاق را رقم می‌زنند، علاوه‌بر مراکز استان‌ها نمایشگاه‌هایی را هم افتتاح خواهیم کرد. در فرهنگسرای نیاوران هم نمایشگاهی داریم که کیفیت متفاوتی دارد. در حوزه هنری سه گالری داریم که به هنر مفهومی اختصاص دارد، در سطح شهر شاهد یک اتفاق بزرگ خواهیم بود که آن استفاده از ظرفیت بیلبوردها و … است که این امکان را فراهم کرده تا چهره‌های هنر انقلاب بیشتر معرفی شوند. این موضوعات باعث می‌شود نمایشگاه هنر انقلاب به خوبی دیده شود.

معلمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره طرح اکران افطار تا سحر گفت: ما فقط یک شب این طرح را اجرا می‌کنیم که هماهنگی‌های آن صورت گرفته است و بلیت‌ها نیم بها ارایه می‌شود.

دبیر هفته هنر انقلاب در پاسخ به سوالی درباره محدود بودن ارتباطات حوزه هنری با چهره‌های فرهنگی و هنری، گفت: از شما دعوت می‌کنم تا به بازدید از نمایشگاه‌ها بپردازید که یکی از افتخارات عرصه فرهنگ و هنر است سی نفر از برترین چهره‌های گرافیک فرهنگ و هنر و عمدتاً جوان آثاری ارایه داده‌اند که به تعبیر استادان این آثار کم‌نظیر بوده‌اند، نسل جدیدی از هنرمندان انقلاب به ما اضافه شده‌اند. ضمن اینکه هر دستگاهی سیاستگذاری‌ای دارد اما توجه به هنر انقلاب برایمان مهم است.

وی افزود: هنر انقلاب آن هنر سال ۵۷ نیست بلکه الان آن هنری است که با مردم ارتباط برقرار کند، با این حال درهای حوزه به روی همه باز است اما محدودیت بودجه برخی از محدودیت‌ها را برایمان ایجاد می‌کند. ضمن اینکه امسال حوزه هنری متولی ساخت چهار فیلم سینمایی بود و در این عرصه فعالیت‌هایمان توسعه هم پیدا می‌کند و سریال هم خواهیم داشت. امسال هشتمین دوره هفته هنر انقلاب برگزار می‌شود، بنابراین زمانی نیاز است تا گام‌های آن تثبیت شود، اما ما هم اهتمام بیشتری می‌کنیم. با این حال امسال دستگاه‌های جدیدی به ما اضافه شده‌اند حتی ارشاد هم پای کار آمده است که سال گذشته همکاری ارشاد را نداشته‌ایم. به نظرم توجه به این هفته آرام‌آرام افزایش پیدا می‌کند اما باید کمی زمان به آن بدهیم.

شجاعی طباطبایی هم گفت: سال گذشته نمایشگاهی برای آثار فاخر داشتیم در عین حال در فضای مجازی بسیاری از این آثار عرضه شد مثلاً برخی از این آثار بیش از یک‌میلیون بار دیده شده است.

این گزارش تکمیل می‌شود… امیدوارم براتون خبر   «هنر انقلاب»، «هنر ۵۷» نیست/ ملاک‌های انتخاب «چهره سال» چیست؟ براتون مفید بوده باشه

 
2022-04-06 11:20:08