هنرمندان سینما اسیر سوژه‌های سیاه نشوند به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری هنرمندان سینما اسیر سوژه‌های سیاه نشوند  به گزارشهاریکا خبر، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم شامگاه سه شنبه با حضور در پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز با جمعی از سینماگران استان دیدار کرد و با تاکید بر اینکه […]

هنرمندان سینما اسیر سوژه‌های سیاه نشوند

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری هنرمندان سینما اسیر سوژه‌های سیاه نشوند  به گزارشهاریکا خبر، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم شامگاه سه شنبه با حضور در پردیس سینمایی ۲۹ بهمن تبریز با جمعی از سینماگران استان دیدار کرد و با تاکید بر اینکه برای جشنواره فجر سال آینده لااقل ۵ فیلم تراز اول در سطح ملی داشته باشیم گفت: سینما را با عینک آوینی ببینیم؛ ۲۱ شهریور روز تولد آوینی است.
آل هاشم با اشاره به تقارن تقویمی روز سینما گفت: ۲۱ شهریور ماه، روز ملی سینما در ایران است، عده‌ای مقطع ورود سینما توگراف توسط «مظفرالدین شاه» به ایران را ۲۱ شهریور می‌دانند و عده‌ای روز آغاز فیلمبرداری «آبی و رابی» نخستین فیلم داستانی سینمای ایران را در این روز می‌دانند، اما من دوست دارم روز سینما را به روز مبارک دیگری پیوند زده و متبرک کنم؛ چرا که ۲۱ شهریور روز تولد شهید آوینی است و چه روزی بهتر از این روز برای گرامیداشت سینما و چه زیباست که سینما را با عینک آوینی ببینیم و نقد کنیم و لذت ببریم.
امام جمعه تبریز افزود: مرتضی آوینی از کسانی بود که نوع جدیدی از سینما را ارائه کرد تا متناسب با عرصه‌های معنوی دفاع مقدس باشد. از این رو، بجای پرداختن به شیوه‌های سنتی روایتگری به روش‌های جدید که مبتنی بر حکمت و شهود بود، روی آورد که از دستاورد آن سینمای دینی و سینمای معناگراست.
توسعه و گسترش مخاطب با برنامه‌ریزی و آموزش اتفاق می‌افتد
آل هاشم در خصوص اهمیت سینما به عنوان دانشگاهی همگانی تاکید کرد: تأثیر سینما هم زیرپوستی است و هم محلی برای تفریح سالم و ارزان است. مصداق این امر در جذب مخاطب را در دوره جدید و در اکران فیلم‌های پرمخاطب سال‌های اخیر دیدیم که اگر درام و قصه در فیلم باشد، اگر خانواده در فیلم (حتی جنگی) محور و کانون باشد، اگر کاراکتر “زن” در فیلم صرفاً به جهت جذابیت و جاذبه نباشد و بلکه به عنوان یک انسان در کنار خانواده و همسر قرار گیرد، فیلم مورد اقبال می‌شود.
وی با انتقاد از حضور انگشت شمار سینمای استان در سطح ملی و جشنواره فجر گفت: مایه تأسف است که ما به لحاظ کمّی در سطح کشور در طول ۴۰ سال گذشته سهم تولید فیلم حتی به اندازه انگشتان یک دست نداریم. مگر کارگردانان ما چه کم دارند؟ آیا تخصیص منابع مشکل دارد؟ حمایت دستگاه‌های استانی کم است؟
وی موضوع اهتمام اداره کل ارشاد و حوزه هنری برای تربیت فیلمسازان و حمایت از کارگردانان جوان استان را مطرح کرده و افزود: اهتمام کنید تا در جشنواره فجر سال آینده شاهد لااقل ۵ فیلم تراز اول ملی تولید استان در سطح ملی باشیم.
وی در پایان توصیه کرد که هنرمندان خود را اسیر سوژه‌های روشنفکری و سیاه نکرده و روایتی ساده از خط زندگی و امید بخش داشته باشند. امیدوارم براتون خبر   هنرمندان سینما اسیر سوژه‌های سیاه نشوند براتون مفید بوده باشه

 
2023-09-13 11:06:29