هندوستان در ماه «سولفور» کشف کرد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  هندوستان در ماه «سولفور» کشف کرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از ای اف پی، هفته گذشته هندوستان به نخستین کشوری تبدیل شد که طی ماموریت چاندرایان۳ یک لندر در قطب جنوب ماه فرود می آورد. ISRO در بیانیه ای […]

هندوستان در ماه «سولفور» کشف کرد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  هندوستان در ماه «سولفور» کشف کرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از ای اف پی، هفته گذشته هندوستان به نخستین کشوری تبدیل شد که طی ماموریت چاندرایان۳ یک لندر در قطب جنوب ماه فرود می آورد.
ISRO در بیانیه ای اعلام کرد: ابزار طیف سنجی شکست لیزری(LIBS) روی کاوشگر چاندرایان۳ برای نخستین بار یک اندازه گیری محیطی از ترکیب عناصر در نزدیکی قطب جنوب ماه انجام داده است. این اندازه گیری های محیطی وجود سولفور در منطقه را به طور شفاف تایید می کند. حال آنکه انجام چنین کاری با ابزارهای روی مدارگردها تا به حال ممکن نبوده است.
تحلیل طیف سنجی نیز وجود آلومینیوم، کلسیم، آهن، کرومیوم و تیتانیوم روی سطح ماه را تایید می کند و اندازه گیری های بیشتر وجود منگنز، سیلیکون و اکسیژن را نیز ثابت کرده است.
کاوشگر هندی پراگیان با کمک ۶ چرخ روی قطب جنوب ماه حرکت می کند و تصاویر و داده های علمی در بازه زمانی ۲ هفته ای ماموریت را جمع آوری و به زمین منتقل می کند.
۴ سال قبل ماموریت پیشین هندوستان به ماه طی فرود شکست خورد و این امر تعویقی عظیم در برنامه فضایی این کشور به وجود آورد.
اما ماموریت فضایی چاندرایان۳ از زمان پرتاب در حدود ۶ هفته قبل تا فرود موفقیت آمیز روی ماه در روزهای گذشته، کارشناسان را به خود مشغول کرده است. امیدوارم براتون خبر   هندوستان در ماه «سولفور» کشف کرد براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-30 13:05:16