همکاری پروژه محور «استادیاران جوان» با شرکت‌های دانش بنیان به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  همکاری پروژه محور «استادیاران جوان» با شرکت‌های دانش بنیان  یاسین کیخا در گفتگو باهاریکا خبر در تشریح این طرح گفت: شرکت‌های دانش بنیان، نهادهای دانشی هستند که برای تحقیق و توسعه نیازمند جذب نیرو و استخدام افرادی هستند […]

همکاری پروژه محور «استادیاران جوان» با شرکت‌های دانش بنیان

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  همکاری پروژه محور «استادیاران جوان» با شرکت‌های دانش بنیان  یاسین کیخا در گفتگو باهاریکا خبر در تشریح این طرح گفت: شرکت‌های دانش بنیان، نهادهای دانشی هستند که برای تحقیق و توسعه نیازمند جذب نیرو و استخدام افرادی هستند که برای توسعه محصول نقش ایفا کنند. شرکت‌های دانش بنیان معمولاً توان پرداخت حقوق به این افراد را نداشته و یا زمان مناسب برای پرداختن به این موضوع و جذب نیرو را ندارند و اغلب حول بازار محصول خودشان متمرکز هستند و فعالیت دارند.
اساتید دانشگاه برای تحقیق و توسعه دانش بنیان‌ها مشارکت می‌کنند
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: به همین منظور طرحی در دستور کار داریم که بر این اساس، اساتید دانشگاه‌ها در کنار شرکت‌های دانش بنیان کار تحقیق و توسعه را برعهده بگیرند که این طرح چند ویژگی خوب دارد؛ به طور مثال موضوعات دانشی در دانشگاه‌ها با مأموریت شرکت‌های دانش بنیان تطبیق و همپوشانی زیادی دارند. شاید نتوان دانشگاه را به درستی به صنعت متصل کرد چون سطح موضوع صنعت معمولاً با سطح موضوعاتی که در دانشگاه دنبال می‌شود، تفاوت دارد اما فاصله بین دانشگاه و فعالیت دانش بنیانی کم است یعنی موضوعات شرکت‌های دانش بنیان معمولاً موضوعاتی را در بر می‌گیرد که دانشگاه‌ها نیز به آن رغبت دارند.
وی در ادامه به ویژگی دوم این طرح اشاره کرد و گفت: هسته‌های استاد محور براساس نیاز واقعی شکل می‌گیرند؛ یعنی موضوعی تعریف نمی‌شود که بهره برداری برای آن وجود ندارد و در اینجا بهره برداران همان دانش بنیان‌ها هستند.
امکان جذب پژوهشگران در شرکتهای دانش بنیان
کیخا خاطرنشان کرد: ویژگی سوم طرح این است که هسته‌های استاد محور وقتی حول مسائل دانش بنیان تشکیل می‌شود، دانشجویان یا پژوهشگرانی که در تیم یک استاد در راستای نیاز شرکت پروژه انجام می‌دهند در ادامه کار امکان جذب آنها در همان شرکت وجود دارد؛ یعنی ما توانستیم جذب در دانش بنیان‌ها را از هسته‌هایی انجام دهیم که به طور مثال یکسال در حوزه مأموریتی شرکت فعالیت کرده اند.
هسته‌های استاد محور می‌تواند به شرکت نوپا تبدیل شود
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان از دیگر مزایای این طرح را تبدیل هسته‌های استاد محور به شرکت‌های دانش بنیان نوپا برشمرد و افزود: هسته‌های استاد محور که حول مساله واقعی یک شرکت و در راستای نیاز آنها فعالیت می‌کنند، اگر به محصول برسند با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری این امکان وجود دارد که تبدیل به شرکت نوپا شوند و شرکت مادر جزو سهام داران و پشتیبان این شرکت نوپا خواهد شد. مضاف بر اینکه شرکت مادر بازار محصول شرکت نوپا می‌شود و یا می‌تواند از محصول آن شرکت برای فروش در بازار حمایت کند.
وی ادامه داد: شرکت‌های نوپا از آنجا که معمولاً بازار پایداری ندارند ممکن است حیاتشان به خطر بیفتد، بنابراین آنها می‌توانند از تجربه، توان و بازار شرکت‌های مادر خود استفاده کنند و ادامه حیات دهند که اجرایی شدن این موضوع، مستلزم حمایت و همکاری فشرده بین بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی است. خوشبختانه این همکاری به خوبی آغاز شده تا ساز و کارها به خوبی برنامه ریزی و اجرایی شود.
اساتید در ۱۰۰ شرکت دانش بنیان جذب می‌شوند
کیخا با بیان این مطلب که برای شروع کار قرار است هسته‌های استاد محور در ۱۰۰ شرکت دانش بنیان فعال شود، تصریح کرد: در همین زمینه از معاونت علمی درخواست کردیم شرکت‌هایی که از نظر محصول و توانایی اقتصادی پیشرو هستند را به ما معرفی کنند و ما در حال حاضر اسامی شرکت‌ها را گرفته ایم و بخشی از این شرکت‌ها در حوزه‌های جدید محصولات کشور از جمله حوزه دارو فعالیت دارند که راهبردی و مرز دانشی هستند.
بنیاد ملی نخبگان نهاد واسط اساتید با دانش بیان‌ها
این مقام مسئول بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اینکه تمرکز ما انتخاب استادیاران جوان برای مشارکت در این طرح است، بیان کرد: استادیاران جوان از آنجا که جدیدالورود به دانشگاه هستند، شبکه تعاملات قوی برای اخذ پروژه از صنایع و دستگاه‌ها ندارند و ما به آنها کمک خواهیم کرد که به عنوان یک نهاد واسط، آنها را به شرکت‌های دانش بنیان متصل کنیم.
تاکید بر جذب استادیاران جوان در شرکت‌ها / تنظیم شیوه نامه در دستور کار
وی در ادامه تاکید کرد که برای حضور سایر اساتید محدودیتی وجود ندارد اما اساتید جوان به دلیل اینکه انگیزه بیشتری برای ارتقا شغلی، جایگاهی و مرتبه‌ای دارند، فرصت نقش آفرینی بیشتری داشته و می‌توانند دانشجویان خود را حول مساله خاص دانش بنیان‌ها سازماندهی کنند.
کیخا با اعلام اینکه در حال تنظیم شیوه نامه این طرح هستیم، عنوان کرد: با نهادهای متولی مثل معاونت علمی و صندوق پژوهشگران در حال رایزنی و مقدمه سازی برای اجرای کار هستیم و هنوز زمان اجرا مشخص نیست.
چگونگی پرداخت حق الزحمه به استادان
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان درباره نحوه کار این اساتید با شرکت‌ها و چگونگی پرداخت حق الزحمه گفت: مدل تعاملی اساتید و شرکت‌ها پروژه محور است که انتظار ما این است که شرکت پروژه توسعه محصول برای اساتید تعریف کند و پرداخت حق الزحمه ما به ازای پیشرفت به استاد و تیم وی انجام می‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد: در بحث تأمین منابع پیشنهاد ما این است که برای پرداخت حق الزحمه به اساتید، ۵۰ درصد را شرکت متقبل شود و ۵۰ درصد از منابع بنیاد ملی نخبگان یا معاونت علمی تأمین شود. در تصمیم سازی همچنین به دنبال این هستیم که ساز و کاری تعریف شود، سهم ۵۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان در قالب معافیت‌های مالیاتی  (در صورت صلاحدید معاونت علمی و وجود زیرساخت‌های قانونی) به شرکت برگردد اما قطعی بودن سهم مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در این طرح است ولی ممکن است سهم شرکت متغیر باشد. امیدوارم براتون خبر   همکاری پروژه محور «استادیاران جوان» با شرکت‌های دانش بنیان براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-07 12:05:53