همکاری‌ دانشمندان ایرانی با طرف خارجی در ۷ حوزه فناورانه به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  همکاری‌ دانشمندان ایرانی با طرف خارجی در ۷ حوزه فناورانه  به گزارشهاریکا خبر، شقایق حق جوی در نشست خبری معرفی پژوهانه (گرنت) بین المللی ستادهای توسعه فناوری که امروز در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش […]

همکاری‌ دانشمندان ایرانی با طرف خارجی در ۷ حوزه فناورانه

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  همکاری‌ دانشمندان ایرانی با طرف خارجی در ۷ حوزه فناورانه  به گزارشهاریکا خبر، شقایق حق جوی در نشست خبری معرفی پژوهانه (گرنت) بین المللی ستادهای توسعه فناوری که امروز در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در حاشیه برگزاری نهمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) و پنجمین آیین اعطای جایزه مصطفی (ص) که هاریکاماه سال جاری در اصفهان برگزار شد با هدف تعامل بیشتر و تقویت همکاری بین دانشمندان و فعالین علم فناوری و نوآوری تثبیت مشارکت‌های بین موسسات ایرانی و سازمان‌های تاثیرگذار جهان و کمک به پیشرفت علم و فناوری در کشورهای مشارکت کننده ۷ کمک هزینه برای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در حوزه‌های فناوری‌های زیستی اطلاعات، ارتباطات، اپتیک و کوانتوم مواد، ساخت پیشرفته، میکرو پزشکی بازساختی، سلول‌های بنیادی و علوم شناختی بین محققان ایرانی و سایر کشورها در نظر گرفته است.
رییس مرکز توسعه همکاری‌های راهبردی معاونت علمی ضمن اشاره به اینکه علاقه مندان می‌توانند به منظور آشنایی با موضوعات پژوهانه‌ها (گرنت‌) کسب اطلاعات بیشتر و ارسال پروپوزال به وبگاه مرکز تعالی ابن سینا (ACE) به عنوان واسط اجرای همکاری‌های تحقیقاتی دوجانبه به آدرس https://is-bmn.ir/ace/en/ مراجعه کنند، گفت: در این پروژه حداقل دو محقق اصلی (Pls) یکی از ایران و دیگری از کشوری دیگر باید در پروژه شرکت کنند و در طول اجرای پروژه حداقل یکی از PI ها باید حداقل یک ماه تحقیق و توسعه را در موسسه طرف مقابل انجام دهد.
امتیاز ویژه برای همکاری با شرکای کشورهای اسلامی کشورهای عضو (OIC)
وی ضمن تاکید بر اینکه متقاضیان باید دارای سوابق علمی و فنی مرتبط با پروژه و وابستگی به مراکز آموزشی تحقیقاتی با شرکت‌های دانش بنیان/ SMEها باشند، گفت: متقاضیانی که پروژه را با برندگان جایزه مصطفی (ص) تعریف می‌کنند یا سابقه همکاری با آنها دارند و همچنین برندگان مسابقه علمی KANS از امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره مند می‌شوند. متقاضیان با شرکای کشورهای اسلامی کشورهای عضو (OIC) از امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره‌مند می‌شوند.
حق جوی ادامه داد: متقاضیان دارای یک گروه تحقیقاتی خاص از جمله دانشمندان وابسته به دانشگاه با موسسه تحقیقاتی دولتی از ایران با کشور همکار از امتیاز اضافی در فرایند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره مند می‌شوند. همچنین گروه‌های تحقیقاتی که از این کمک مالی استفاده می‌کنند، تشویق می‌شوند تا فراتر از فعالیت‌های مرتبط با پروژه با یکدیگر همکاری کنند و زمینه‌های دیگری را برای کار مشترک تعریف کنند.
انعقاد تفاهم نامه با ۷ دانشگاه و مجموعه علمی / امتیاز بیشتر در صورت همکاری با این ۷ مجموعه علمی
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه مشترک ACE با ۷ مجموعه شامل دانشگاه سوسه، تونس، آکادمی ملی علوم و تکنیک سنگال سنگال، دانشگاه ملی علوم و فناوری پاکستان، کامستک پاکستان، دانشگاه علوم بهداشت بنگلادش بنگلادش، دانشگاه خزر آذربایجان، شبکه مغرب تک مراکش در حاشیه رویداد مصطفی (ص) منعقد شده است و متقاضیانی که همکار خود را از این مؤسسات انتخاب می‌کنند از امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره مند می‌شوند.
اعطای گرنت ۱۰ هزار دلاری به شرکای ایرانی / نحوه پرداخت کمک هزینه مالی
رییس مرکز توسعه همکاری‌های راهبردی معاونت علمی با اعلام اینکه در این پروژه تا سقف ۱۰ هزار دلار کمک هزینه مالی به شریک ایرانی تخصیص می‌یابد، افزود: شرکای سایر کشورها مسؤول تأمین مالی تا سقف ۱۰۰ هزار دلار از جمله منابع غیر نقدی پروژه، از جمله هزینه‌های میزبانی با سفر و غیره هستند. هر یک از طرفین مسؤول پرداخت هزینه‌های سفر معیشت و اقامت اعضای گروه تحقیقاتی خود در بازدیدهای مرتبط با این همکاری خواهد بود.
حق جوی درباره پرداخت این کمک هزینه نیز توضیح داد و گفت: کمک هزینه در دو قسط پرداخت می‌شود به این صورت که ۸۰ درصد پس از امضای قرارداد و ۲۰ درصد پس از تأیید گزارش نهایی و ارسال صورت مالی پرداخت خواهد شد. هنگام ارسال پیشنهاد پروژه برآورد دقیق بودجه مورد نیاز است هزینه‌های برآوردی باید توجیه پذیر و مرتبط با فعالیت‌های تحقیقاتی پیشنهادی باشد مشارکت هر یک از شرکا مورد انتظار است و باید به صورت نقدی و یا غیر نقدی ارائه شود.
مهلت ارسال پروپوزال و زمان اعلام گرنت های پذیرفته شده
وی ضمن بیان این مطلب که درخواست‌ها باید از طریق وبسایت مرکز تعالی این سینا (ACE) ارسال شوند، گفت: مهلت ارسال پروپوزرال تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴ در نظر گرفته شده است. همچنین داوری اولیه ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ و مهلت بازبینی و ارسال مجدد پروپوزال ۳۱ مارس ۲۰۲۴ خواهد بود. پژوهانه‌های (گرنت‌) پذیرفته شده ۱۴ آپریل ۲۰۲۴ اعلام و شروع پروژه از ۳۰ ژون ۲۰۲۴ خواهد بود. مدت انجام پروژه تا ۱۲ ماه در نظر گرفته شده است.
به گزارش هاریکا، معیارهای ارزیابی در این پروژه به این شرح است؛ درخواست‌ها توسط یک کمیته ارزیابی مستقل ارزیابی شده و توسط ACE اطلاع رسانی خواهد شد. ارزیابی بر اساس معیارهایی چون پتانسیل برای همکاری طولانی مدت و فعالیت‌های بعدی اصالت و امکان سنجی فعالیت پیشنهادی، تثبیت مشارکت موجود، شایستگی علمی با تأثیر نتایج پیش بینی شده، تخصص موسسات همکار و متقاضیان و گروه‌های تحقیقاتی آنها و کمک‌های همه شرکای درگیر از جمله کمک‌های مالی و غیر نقدی خواهد بود.
همچنین مسؤولیت اداره وجوه و گزارش دهی بر عهده متقاضی ایرانی است وی باید حداکثر یک ماه پس از پروژه گزارش علمی نهایی و همچنین صورت مالی را ارائه دهد. امیدوارم براتون خبر   همکاری‌ دانشمندان ایرانی با طرف خارجی در ۷ حوزه فناورانه براتون مفید بوده باشه

 
2023-12-30 18:01:03