همه سازمانها به اجتماعی نخبگانی برای حل مسائل دسترسی دارند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  همه سازمانها به اجتماعی نخبگانی برای حل مسائل دسترسی دارند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ سید محمد صادق موحد، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت: […]

همه سازمانها به اجتماعی نخبگانی برای حل مسائل دسترسی دارند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  همه سازمانها به اجتماعی نخبگانی برای حل مسائل دسترسی دارند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ سید محمد صادق موحد، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت: کلید واژه اجتماع نخبگانی به طور کلی به معنای گروه یا گروه‌‏هایی از افرادی است که صاحب استعداد برتر یا نخبه هستند که در ادوار گذشته کمتر مورد توجه بنیاد ملی نخبگان بوده است. این درحالی است که با تشکیل گروه انتظار می رود توانمندیهای نوظهوری طی به اشتراک گذاشتن توانمندهای فردی، پدید آید. اگر در اغلب طرح های بنیاد توجه کنید متوجه خواهید شد که اغلب توجه به شناسایی چه فعال و چه خوداظهارانه افراد شده است.
وی افزود: اما در دورۀ جدید فعالیت‌های بنیاد، توجه عمیقی به اجتماع نخبگانی شکل گرفته است. از جمله طرح‌هایی که به صورت عینی به این موضوع پرداخته طرح توسعه هسته‌های مسئله‌محور پژوهشی و فناورانه در سطح دانشجویی و سطح اساتید است. الان می توانیم ادعا کنیم بنیاد منظومه‌ای طراحی کرده و با کمک سایر نهادها انجام می‌دهد. در این منظومه به صورت عینی جریان مسئله شناسی، یادگیری مهارتهای حل مسئله، با توجه به عرصه‌های متنوع استعدادی و تخصصی در قالب فعالیت‌های تیمی با هدایت اساتید خبره و راهبران صنعتی به منظور حل مسایل کشور، شکل گرفته است.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: مهمترین اهداف این طرح آموزش و توانمندسازی در قالب حل مسئله واقعی، شبکه سازی بین افراد، افزایش مهارتهای اجتماعی، افزایش اعتماد دستگاه ها به ظرفیت دانشجویان و طلاب، است. طرح شهید احمدی روشن ۵ رکن دارد: راهبر، اعضای هسته، نهاد صاحب مسئله، کارگزار و بنیاد. در این برنامه دو نوع هسته داریم؛ تقاضا محور (افزایش ۴.۵ برابری در ثبت پیشنهاده ها و افزایش ۳۵۰ درصدی در موارد تایید شده در شورای راهبر) و اولویت محور (۱۱۵ تا در حدود ۲۴ درصد). که این طرح از سال ۱۳۹۶ شروع شد و در دوره اول ۶ هسته مورد حمایت قرار گرفت.
وی گفت: در حالی که در دورۀ هفتم تعداد ۱۹۵۸ پیشنهاده به دبیرخانه طرح واصل شد و با توجه به داوری‏های انجام شده نهایتاً ۵۰۹ پیشنهاده بر اساس معیارهایی نظیر میزان نوآوری، دانش محوری، نیاز و اولویت استانی، منطقه‎ای ‏ و ملی، و همچنین تأکید بر تقاضامحوربودن به تأیید شورای راهبری رسید. از این تعداد ۳۸۹ پیشنهاده تقاضامحور و بقیه در قالب موضوعات اولویت‌محور است و در معرض انتخاب توسط دانشجویان و نودانش‌آموختگان و طلاب برتر قرار گرفته ‏است. از این نقطه نظر می‌توان گفت که شاهد رشد ۳۵۰ درصدی در تعداد طرح‌های تقاضامحور آماده تیم‌سازی در مقایسه با دورۀ ششم هستیم.
معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: اهم تسهیلاتی که در قالب این طرح به اعضای هسته، راهبران و حامیان اعطام می شود عبارتند از کمک هزینه خرید مواد و دستگاه آزمایشگاهی ساخت ایران، کمک هزینه بهره مندی از شبکه ازمایشگاهی فناوری های راهبردی، تخصیص ظرفیت نظام وظیفه فناور به شرکت های مشارکت کننده در طرح و اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان مشارکت کننده با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی، معافیت های مالیاتی مبتنی بر تحقیق و توسعه که البته در حال رایزنی هستیم.
وی گفت: اکنون با قطعیت بیان می کنم دیگر هیچ سازمان، نهاد و شرکتی نمی تواند ادعا کند که دسترسی به اجتماع نخبگانی برای حل چالش‌های خود را چه در بستر فعالیت های تیمی پژوهش محور و چه در بستر رویداد رقابتی مسئله محور، ندارد. امیدوارم براتون خبر   همه سازمانها به اجتماعی نخبگانی برای حل مسائل دسترسی دارند براتون مفید بوده باشه

 
2023-02-26 15:58:07