نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند  رجبعلی برزویی در گفتگو باهاریکا خبر با اشاره به روز آمدسازی نقشه جامع علمی کشور افزود: قرار است نقشه جامع علمی کشور، روزآمد […]

نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند  رجبعلی برزویی در گفتگو باهاریکا خبر با اشاره به روز آمدسازی نقشه جامع علمی کشور افزود: قرار است نقشه جامع علمی کشور، روزآمد سازی شود.
وی ادامه داد: مسئولیت روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور براساس حکم دبیر شورای عالی انقللاب فرهنگی برعهده دکتر منصور کبگانیان (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) قرار دارد که جلسات آن با هماهنگی ستاد علم و فناوری آغاز شده و به صورت جدی این مسیر ادامه خواهد داشت.
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: تلاش می‌کنیم تا پایان امسال یک سند پیش رو و متناسب با نیازهای روز داشته باشیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه سند نقشه جامع علمی کشور سند بسیار خوبی است که خیلی روی آن کار شده، بنابراین فقط در بخش‌هایی از سند که مطابق با وضع فعلی و پیش بینی ۱۰ سال آینده کشور است، تغییراتی ایجاد خواهد شد و احتمالاً کلیات سند حفظ می‌شود.
براساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اخیراً عنوان کرده بود: لازم است آسیب‌شناسی از سند نقشه جامع علمی کشور صورت گیرد و نقاط قوت و ضعف استخراج و در ادامه به روزرسانی نقشه جامع علمی کشور صورت گیرد.
خسروپناه با اشاره به مقوله‌های جدید علمی مانند متاورس و هوش مصنوعی گفت: زمانی که نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسید این موضوعات مطرح نبود، بنابراین لازم است که نقشه متناسب با موضوعات روز کشور و دنیا تغییر یابد.
وی تأکید کرد: باید ضمانت اجرایی، گفتمان رسانه‌ای و پیوست رسانه‌ای در به‌روزرسانی جدید نقشه جامع علمی کشور گنجانده شود، این‌گونه مخاطب سند، آن را می‌شناسد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند نقشه جامع علمی کشور و سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها بیان کرد: این دو سند نقاط مشترک زیادی دارند، به نظر می‌رسد که باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود و این دو سند تبدیل به یک سند شوند؟
خسروپناه بار دیگر با تأکید بر مشارکت اساتید و نخبگان در نگاشت سند نقشه جامع علمی کشور بیان کرد: لازم است حکمرانی شبکه‌ای را مدنظر قرار دهیم و از نظرات اساتید استفاده کنیم، این‌گونه اساتید در اجرا نیز مشارکت حداکثری خواهند داشت.
وی با بیان اینکه باید تصدی گران اسناد در نوشتن آن نقش داشته باشند، ادامه داد: هنوز تعداد اندکی از اسناد مورد نیاز کشور تصویب شده است و باید در این زمینه کار شود، بنابراین نوشتن اسناد جدید اشتباه نیست بلکه سند بسندگی غلط است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در نقشه جامع علمی کشور فلسفه علم، سیاستگذاری علم و علم مورد توجه قرار گرفته است، هدف سیاستگذاری، تمدن نوین اسلامی است، در نسخه جدید نقشه جامع علمی کشور باید بین فلسفه علم و خود علم و سیاستگذاری علم تمایز قائل شد. امیدوارم براتون خبر   نقشه جامع علمی کشور متناسب با موضوعات روز کشور تغییر می کند براتون مفید بوده باشه

 
2023-05-13 07:11:05