نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می‌شود به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می‌شود  به گزارشهاریکا خبر، منصور کبگانیان بعدازظهر امروز در حاشیه یکصد و شصت و هشتمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور با ارائه گزارشی از جلسه گفت: در این جلسه گزارش علم و فناوری ارائه شد، […]

نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می‌شود

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می‌شود  به گزارشهاریکا خبر، منصور کبگانیان بعدازظهر امروز در حاشیه یکصد و شصت و هشتمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور با ارائه گزارشی از جلسه گفت: در این جلسه گزارش علم و فناوری ارائه شد، همچنین نتایج عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون‌های تیمز و برلز در دو حوزه ریاضیات و خواندن و نوشتن به زبان ملی همان کشور مورد بررسی قرار گرفت. این آزمون هر ساله برگزار می‌شود، آمارهایی که به دست ما رسیده بسیار نگران کننده است بر همین اساس ما به وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده ایم که یک گزارش در این خصوص ارائه کند. در حال حاضر کشور ایران جزو ۵۰ کشور شرکت کننده در این آزمون است.
وی در ادامه افزود: موضوع دیگری که در این جلسه بحث شد در خصوص وظایف سازمان سنجش و آموزش کشور بود که یکی از وظایف اصلی این سازمان نظارت بر کیفیت آموزش و پرورش و آموزش عالی بود که مغفول مانده است و سازمان سنجش بیشتر درگیر کنکور بوده است. بنابراین این نگرانی وجود داشت برای همین خواستیم این موضوع در اساسنامه سازمان سنجش اصلاح شود و در این زمینه مذاکراتی انجام دادیم.
دبیر ستاد نقشه علمی در ادامه محور دوم جلسه را روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور عنوان کرد و افزود: از تصویب این نقشه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود ده سال می‌گذرد بنابراین با توجه به رشد علمی و نیازهای جدید کشور نیاز به روزآمد سازی این نقشه بود بنابراین در دستور کار قرار گرفته است و بعد از آنکه آماده شد باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.
کبگانیان ادامه داد: برای روزآمد سازی نقشه جامع علمی کشور باید الزامات فرآیندی مانند آینده پژوهی انجام شود اینکه تا ۱۰،۱۵ سال آینده جهان و ایران به چه سمتی خواهد رفت. همچنین آمایش سرزمینی باید مدنظر قرار گیرد و در جلسه تاکید شد زمان بندی را برای اجرای روزآمد سازی نقشه فشرده‌تر کنیم که بحث در خصوص شش ماه تا ۹ ماه بود.
وی ادامه داد: در روزآمد سازی که انجام می‌شود باید آسیب شناسی صورت گیرد که نقشه جامع علمی کشور کجا ضعیف و کجا قوی عمل کرده است باید تمامی این موارد مدنظر قرار گیرد همچنین در این روزآمدسازی به بیانیه رهبری در مورد گام دوم باید توجه شود.
کبگانیان ادامه داد: همچنین در نقشه قرار است از نخبگان کشور استفاده شود. امیدوارم براتون خبر   نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می‌شود براتون مفید بوده باشه

 
2022-11-09 04:06:25