نشست هم‌اندیشی مستعدان‌برتر برگزار شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نشست هم‌اندیشی مستعدان‌برتر برگزار شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، جمعی از مستعدان‌برتر در نشستی با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درخصوص فضای نخبگانی کشور، تسهیلات توانمندسازی و اثربخشی بنیاد […]

نشست هم‌اندیشی مستعدان‌برتر برگزار شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نشست هم‌اندیشی مستعدان‌برتر برگزار شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، جمعی از مستعدان‌برتر در نشستی با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درخصوص فضای نخبگانی کشور، تسهیلات توانمندسازی و اثربخشی بنیاد ملی نخبگان در حوزه‌های مختلف دانش‌آموزان، دانشجویان و دانش‌آموختگان برتر پرداختند.
دکتر ناصر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در بخشی از این نشست، ضمن خیر مقدم به حاضران و آرزوی موفقیت برای آنها در مسیر اثرگذاری در جامعه، به بیان تعاریف نخبگی بر اساس سند راهبری کشور در امور نخبگان پرداخت و گفت: بر اساس سندی که در کشور در توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده، بخش عمده‌ای از افرادی که به عنوان نخبه می‌شناسیم جزو مستعدان برتر هستند یعنی توانایی‌های ذاتی، هوش سرشار و استعداد بالقوه دارند که باید شناسایی، توانمند و حمایت شوند و کشور از توانایی‌های ایشان استفاده کند.
وی افزود: خوشبختانه جمع کثیری از مستعدان برتر هم که به بنیاد ملی نخبگان مراجعه می‌کنند به دنبال رفع موانع در مسیر اثرگذاری هستند. از این‌رو هدف کلی بنیاد ملی نخبگان ایجاد تسهیلاتی است تا افراد بتوانند با استفاده از آنها امکان فعالیت بیشتر در کشور را داشته باشند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با بیان اینکه مخاطبان بنیاد در بخش علمی، سه شاخه عمده دانش آموزی، دانشجویی، اعضای هیئت علمی و دانش آموختگان را شامل می‌شود که هر کدام تسهیلات ویژه خود را دریافت می‌کنند، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان در ازای اعطای این تسهیلات از استعداد برتر می‌خواهد پویایی خود را حفظ کند و توقع دارد مستعدان برتر در این مسیر در انجام مطالعات علمی خود استمرار داشته باشند.
باقری‌مقدم در ادامه با تاکید بر اینکه لازم است مستعدان برتر و دانشجویان نوورود، برای مطالعه طرح‌ها و تسهیلات بنیاد وقت بیشتری بگذارند تا با آگاهی کامل از شرایط، بهترین انتخاب را در راستای افزایش توانمندی‌های خود داشته باشند، گفت: بسیاری از دانشجویان که هم‌اکنون تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان هستند عموماً توانایی اولیه خوبی دارند اما تا رسیدن به نقطه‌ اثرگذاری، فاصله دارند، رسیدن به این نقطه نیازمند انجام اقداماتی جهت توانمندسازی ایشان است که از جمله وظایف بنیاد به شمار می رود.
وی سپس به برخی از طرح‌های در دست اجرای بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: در بنیاد ملی نخبگان، هم‌اکنون بالغ بر ۱۹ طرح مختلف در حال اجراست، که امیدواریم بتوانیم با اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع با کمک رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و بنیادهای نخبگان استانی که در واقع بازوهای اجرایی بنیاد ملی نخبگان به شمار می‌روند، و البته پیگیری خود شما به عنوان مخاطبان اصلی این طرح‌ها، بستر لازم برای توانمندسازی مستعدان برتر کشور و طی طریق ایشان تا نقطه اثرگذاری و نخبگی را فراهم آوریم.
توانمندسازی نخبگان در قالب کارگروه ها
در ادامه این نشست، سید محمدصاق موحد، معاون مستعدان و آینده‌ساران بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بازنگری در ضوابط، مقررات، شیوه‌نامه‌ و آیین‌نامه‌های طرح‌ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، گفت: تسهیلات بنیاد براساس نیاز جامعه مخاطب طراحی شده است و دلیل اعطای سالیانه برخی از این تسهیلات به دلیل حفظ پویایی مخاطبان این حمایت‌ها است.
معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان سپس به تشریح برخی ضوابط طرح شهید وزوایی پرداخت و گفت: به عنوان نمونه در طرح توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد تحصیلی که به عنوان طرح شهید وزوایی شناخته می‌شود، معیارهای بسیار متنوعی برای شناسایی مد نظر است که در سامانه سینا بالغ بر ۲۵۰ مولفه برای آن در نظر گرفته شده که برگزیدگی در المپیادهای علمی و کسب رتبه برتر در آزمون‌های ورودی دانشگاهی دو مورد از اقسام معیارها است.
وی ادامه داد: در این طرح، مولفه‌هایی چون دستاوردها و بروندادهای پژوهشی و افتخارت آموزشی و همچنین افتخارات و دستاوردهای فرهنگی، مهارتی و فعالیت‌های اثرگذار به طور شفاف و دقیق دیده شده و مورد ارزیابی قرار گرفته و تلاش شده امتیازبندی ها در مقیاس یکدیگر تراز شده باشد.
موحد ضمن تاکید بر تلاش بنیاد در اصلاح رویه‌های اطلاع‌رسانی و لزوم همراهی دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی در تحقق این مهم به ضروت حل مسائل واقعی کشور به دست مستعدان برتر و نخبگان اشاره کرد و گفت: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد در قالب کارگروه‌های تخصصی نیازهای هر گروه نخبگانی را شناسایی و آنان را توانمندتر کند.
وی ادامه داد:به همین منظور طرح توسعۀ هسته‌های مسئله‌محور پژوهشی و فناورانه یا طرح شهید احمدی ‌روشن و طرح توسعۀ رویدادهای رقابتی مسئله‌محور یا طرح شهید بابایی طراحی و اجرا شده‌اند تا مستعدان در یک فضای واقعی روی یکی از مسائل واقعی کشور و ذیل یک استاد خبره، فعالیت کنند. این اقدام سبب می‌شود هم فرد به توانمندی لازم برای فعالیت در بازار واقعی کار برسد و هم دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به توانمندی و مهارت آنان اعتماد کنند. امیدوارم براتون خبر   نشست هم‌اندیشی مستعدان‌برتر برگزار شد براتون مفید بوده باشه

 
2022-09-13 17:10:03