نخستین عکس مستقیم از سیاهچاله و انفجار جت مواد از آن به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نخستین عکس مستقیم از سیاهچاله و انفجار جت مواد از آن  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، ستاره شناسان نخستین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله در حال بیرون راندن جریانی قدرتمند از مواد ثبت […]

نخستین عکس مستقیم از سیاهچاله و انفجار جت مواد از آن

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  نخستین عکس مستقیم از سیاهچاله و انفجار جت مواد از آن  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، ستاره شناسان نخستین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله در حال بیرون راندن جریانی قدرتمند از مواد ثبت کرد.
درتصویر جدید ابرسیاهچاله های بزرگ در قلب کهکشان M۸۷ دیده می شود.
در تصویر جدید برای نخستین بار نشان داده می شود که چگونه مبنای چنین جریان فیزیک اختری قدرتمندی با سرعتی مشابه سرعت نور حرکت می کند. پس از آن نیز جریان قدرتمند مواد خوراک سطح سیاهچاله می شود. ستاره شناسان این فرآیند را «برافزایش» می نامند.
در تصاویر پیشین از سیاهچاله مرکزیM۸۷طوری مدیریت شده بود که جریان مواد خروجی از سیاهچاله و همچنین خود این جسم عظیم آسمانی را ثبت کند. اماهیچ گاه هر دو آنها با هم عکاسی نشده بودند.
جا یونگ کیم از دانشگاه ملی کیونگ پوک در کره جنوبی و انستیتو مکس پلانک در بیانیه ای در این باره می گوید: تصویر جدید به طور کامل منطقه اطراف سیاهچاله و جریان مواد را به طور همزمان نشان می دهد.
این سیاهچاله که ۶.۵ میلیارد برابر خورشید است در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد و نخستین تصویر آن با کمک ابزار EHT در سال ۲۰۱۷ میلادی ثبت شد.
ستاره شناسان اولین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله را در حالی که یک جت قدرتمند را منفجر می کند، گرفته اند. امیدوارم براتون خبر   نخستین عکس مستقیم از سیاهچاله و انفجار جت مواد از آن براتون مفید بوده باشه

 
2023-04-28 17:43:07