موفقیت ۹۵ درصدی ژن درمانی برای درمان بیماریهای صعب العلاج به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  موفقیت ۹۵ درصدی ژن درمانی برای درمان بیماریهای صعب العلاج  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی؛ امیرعلی حمیدیه، «ژن درمانی» و پزشکی بازساختی را آینده صنعت پزشکی دانست که تمامی روش‌های درمانی به تدریج […]

موفقیت ۹۵ درصدی ژن درمانی برای درمان بیماریهای صعب العلاج

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  موفقیت ۹۵ درصدی ژن درمانی برای درمان بیماریهای صعب العلاج  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت علمی؛ امیرعلی حمیدیه، «ژن درمانی» و پزشکی بازساختی را آینده صنعت پزشکی دانست که تمامی روش‌های درمانی به تدریج جای خود را به آن خواهند داد، اظهار کرد: بر این اساس این ستاد از ۸ سال پیش در زمینه حمایت از فعالیت‌های حوزه «ژن درمانی» و دست‌ورزی‌های داخلی سلول اقداماتی را آغاز کرد و در حوزه‌هایی چون تولید علم، ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، ایجاد مشوق برای محققان، ترغیب و سیاستگذاری بر دست‌ورزی‌های داخلی سلولی، اقدامات تاثیرگذاری را انجام داده است.
حمیدیه، با اشاره به تلاش در این حوزه طی دو دهه اخیر، اظهار کرد: در حال حاضر ما زیرساخت‌های لازم را داریم و به موفقیت‌های خوبی در حوزه سلول درمانی رسیده‌ایم و حالا لازم است موضوع ژن درمانی به طور جدی پیگیری شود و این امر تنها با حمایت معاونت علمی صورت نخواهد گرفت؛ زیرا اجرای کامل پروژه‌های ژن درمانی به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های‌بنیادی معاونت علمی با تاکید بر ضرورت مشارکت صنایع، سرمایه گذاران و خیرین در سرمایه گذاری در این حوزه، افزود: درمان با روش‌های نوین، از مطالبات آینده مردم خواهد بود.
وی به اجرای فاز اول پروژه «ژن درمانی» اشاره کرد و در این باره توضیح داد: این روش درمانی به همت تیمی از پزشکان ایرانی و یک شرکت دانش بنیان و با حمایت معاونت علمی در مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرایی شده است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های‌بنیادی معاونت علمی افزود: در این فاز شرکت دانش بنیان طرف همکاری، سرمایه گذاری بزرگی حدود ۶ تا ۷ میلیارد تومان ماهیانه از این پروژه هزینه می‌کند.
حمیدیه با تاکید بر اینکه موانع سرمایه‌گذاری در پروژه ژن درمانی باید مرتفع شود، ادامه داد: در حال حاضر ۹۵ درصد از پروژه ژن درمانی، اجرایی شده و تنها ۵ درصد دیگر آن تا اجرای کامل باقی‌مانده است و این در حالی است که این پروژه فناورانه اکنون با موانع و مشکلات زیادی در زمینه سرمایه گذاری مواجه است.
حمیدیه افزود: این دستاورد نزدیک به هفت سال زمان برده و بعد از گذراندن مطالعات سلولی و مطالعات پیش‌بالینی روی حیوان و کسب مجوز و کد اخلاق از دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نخستین بار محصول ژن‌درمانی در کشور برای بیماران آغاز شد.
گروهی از محققان کشور با همکاری مرکز طبی کودکان، به روشی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان خون با ژن درمانی دست یافتند و به گفته آنها این روش برای درمان یک پسر بچه ۵ ساله مقاوم به درمان شیمی درمانی، در مرکز طبی کودکان موفقیت آمیز بوده است.
این کودک به دلیل نداشتن دهنده مناسب برای پیوند سلول‌های بنیادی و مقاوم بودن به شیمی درمانی، کاندید ژن درمانی شد و بعد از گذشت بیش از ۲ ماه از تزریق سلول‌های CAR_T سل در شرایط بالینی مناسب بدون حضور سلول‌های بدخیم در خون و مغز استخوان است.
این پروژه با همکاری مرکز تحقیقات سلول و ژن درمانی کودکان در پژوهشکده ژن، سلول و بافت دانشگاه با همکاری یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی باز ساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد. امیدوارم براتون خبر   موفقیت ۹۵ درصدی ژن درمانی برای درمان بیماریهای صعب العلاج براتون مفید بوده باشه

 
2023-06-01 01:05:42