معرفی بخش «نمایش ویژه» جشنواره پویانمایی/ آثار بزرگان مرور می‌شود به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری معرفی بخش «نمایش ویژه» جشنواره پویانمایی/ آثار بزرگان مرور می‌شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بخش «نمایش ویژه» دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران به منظور تبادل […]

معرفی بخش «نمایش ویژه» جشنواره پویانمایی/ آثار بزرگان مرور می‌شود

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری معرفی بخش «نمایش ویژه» جشنواره پویانمایی/ آثار بزرگان مرور می‌شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بخش «نمایش ویژه» دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران به منظور تبادل تجربه و اندیشه هنرمندان و ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارزیابی جایگاه آثار کشورهای مختلف شکل گرفته و به همین منظور تعدادی از آثار برگزیده جشنواره‌های مختلف جهان به شکل غیررقابتی در این بخش ارایه می‌شود. همچنین در این بخش به مرور آثار یک مکتب یا سبک پرداخته خواهد شد.
«جشنواره جشنواره‌ها ۱ و ۲»، «گذر از رنگ‌ها: شیوا صادق‌اسدی و جولیا گرومسکایا»، «دو دهه با اسکاری‌های پویانمایی»، «فیلم مستند انیمیشن ایرانی» و «آغازگران: مرتضی ممیز و فرشید مثقالی» عناوین زیرشاخه‌های بخش «نمایش ویژه» دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران است.
نمایش ویژه ۱
«جشنواره جشنواره‌ها ۱»
۹ اثر کوتاه از فیلم‌های موفق و مطرح جهان در روزها و سالن‌های مختلف جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود.
این فیلم‌ها در ۸ خرداد ۱۴۰۱ و از ساعت ۲۳ در سالن غدیر و سینما آسمان واقع در خیابان حجاب، مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایش گذاشته می‌شود.
همچنین در ۹ خرداد نیز از ساعت ۱۹ در سالن شهید بهنام محمدی و سینما کانون که به ترتیب در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، نبش کوچه چهارم قرار دارند، نمایش داده می‌شود.
نمایش ویژه ۲
«جشنواره جشنواره‌ها ۲»
۹ فیلم کوتاه که در جشنواره‌های معتبری چون انسی، زاگرب و هیروشیما درخشیده‌اند در روزها و سالن‌های مختلف نمایش داده می‌شود.
این ۹ فیلم کوتاه ۱۰ خرداد از ساعت ۸:۳۰ در سالن غدیر و سینما آسمان و در تاریخ ۱۱ خرداد از ساعت ۱۰:۳۰ در سالن شهید بهنام محمدی و سینما کانون به نمایش گذاشته می‌شود.
جشنواره جشنواره‌ها به سیاق دوره‌های پیشین، مجموعه‌ای از فیلم‌های موفق و مطرح جهان است که در جشنواره‌هایی از جمله انسی، زاگرب، هیروشیما، اتاوا و… درخشیده و می‌تواند برای کسانی که فرصت دیدن تمام رویدادها و فیلم‌های جشنواره را ندارند، مفید باشد.
نمایش ویژه ۳
«گذر از رنگ‌ها (جولیا گرومسکایا و شیوا صادق اسدی)»
۱۰ اثر از گرومسکایا فیلمساز ایتالیایی و شیوا صادق‌اسدی فیلمساز ایرانی ۱۰ خرداد از ساعت ۱۷ در سالن غدیر و سینما آسمان پخش خواهد شد.
شیوا صادق‌اسدی و جولیا گرومسکایا فیلمسازانی هستند که هر یک به شیوه خاص خود تجربه‌ها، رویاها و درونیات خود را در قالب مدیوم انیمیشن به بیان درمی‌آورند و از این حیث فیلم‌های آنها را می‌توان خودبیانگر و شخصی قلمداد کرد. رنگ در فیلم‌های هر دو فیلمساز نقش بیانی مهمی در خدمت فضا و یا داستان فیلم ادا می‌کند. در مولفه‌های موجود در فیلم‌های این دو فیلمساز نقاط مشترک و متضادی وجود دارد که مواجهه با چنین تضادهای نیرومندی در کنار اشتراک‌ها می‌تواند برای مخاطب تجربه‌ای جذاب را رقم بزند.
نمایش ویژه ۴
«دو دهه با اسکاری‌های پویانمایی»
۸ انیمیشن کوتاه برنده جایزه اسکار در تاریخ ۸ خرداد از ساعت ۱۵ در سالن غدیر و سینما آسمان به نمایش گذاشته می‌شود.
جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در دوره‌های مختلف میزبان و نمایش دهنده تعدادی از انیمیشن‌های کوتاه برنده جایزه اسکار بوده است. در این بخش به نمایش دوباره این آثار پرداخته می‌شود.
نمایش ویژه ۵
فیلم مستند «انیمیشن ایرانی»
این فیلم مستند که از سوی هاریکاداد شیخان ساخته شده است، در تاریخ ۱۲ خرداد و از ساعت ۱۵ در سالن غدیر و سینما آسمان پخش خواهد شد.
این مستند بر پایه پژوهشی جامع با موضوع انیمیشن ملی ایران، ضمن پیگیری و تحلیل روند پیدایش و شکل‌گیری انیمیشن در ایران، زوایای پنهان و رخدادهای فراموش شده‌ای از آن را به نمایش می‌گذارد. تولیدات انیمیشن در وزارت فرهنگ و هنر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تبلیغات بازرگانی، سریال‌های تلویزیونی، آثار مستقل و تجربی و نیز انیمیشن‌های سینمایی از مهم‌ترین حوزه‌ها و جریان‌های تاریخ انیمیشن ایران به‌شمار می‌رود که این فیلم به آنها پرداخته است.
نمایش ویژه ۶
«آغازگران: مرور بر آثار مرتضی ممیز و فرشید مثقالی»
در این بخش برخی از آثار انیمیشنی که دو هنرمند کشور زنده‌یاد مرتضی ممیز و فرشید مثقالی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته‌اند، به‌نمایش درمی‌آیند. این آثار به همت اداره‌کل امور سینمایی و تئاتر کودکان ترمیم دیجیتال و اصلاح رنگ شده‌اند.
بر این اساس ۱۵ اثر از مرتضی ممیز و فرشید مثقالی ۸ خرداد از ساعت ۸:۳۰ در سالن غدیر و سینما آسمان به نمایش درمی‌آیند. همچنین این آثار در تاریخ ۱۲ خرداد از ساعت ۱۰:۳۰ در سالن غدیر و سینما آسمان پخش خواهند شد.
اسامی فیلم‌های حاضر در این بخش در ادامه اعلام خواهد شد.
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران به دبیری محمدرضا کریمی‌صارمی ۸ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار می‌شود. امیدوارم براتون خبر   معرفی بخش «نمایش ویژه» جشنواره پویانمایی/ آثار بزرگان مرور می‌شود براتون مفید بوده باشه

 
2022-05-21 14:10:05