مدیریت و هزینه کرد بیمارستان ها باید تغییر کند به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، در سومین جشنواره انضباط مالی که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از مسئولان در تالار امام خمینی (ره) برگزار شد، تندیس و لوح ویژه جشنواره در حوزه درمان […]

مدیریت و هزینه کرد بیمارستان ها باید تغییر کند

به گزارش هاریکا خبر , در بخش خبری سلامت ,به گزارش خبرگزاری هاریکا، در سومین جشنواره انضباط مالی که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از مسئولان در تالار امام خمینی (ره) برگزار شد، تندیس و لوح ویژه جشنواره در حوزه درمان به بیمارستان امام حسین (ع)، حوزه بهداشت به شبکه بهداشت و درمان پاکدشت، حوزه آموزش به دانشکده پرستاری و مامایی و جایزه رشد به بیمارستان حضرت فاطمه (س) دماوند تعلق گرفت.
بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای اجرای جشنواره انضباط مالی و ایجاد شفافیت در این حوزه اظهار کرد: بدون تردید ادامه این مسیر روند فعالیت‌های دانشگاه را بهبود خواهد بخشید.
وی از تلاش‌های کادر درمان و سلامت کشور قدردانی کرد و افزود: تلاش مجموعه بزرگ سلامت ارتقای شاخص‌های سلامت را به دنبال دارد، بنابراین باید اهداف فردی و سازمانی با هم یکی شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، در ادامه تغییر در روند اداره و هزینه‌کرد بیمارستان‌ها را خواستار شد و بر ضرورت ایجاد سازوکاری برای بهبود وضعیت مالی برخی بیمارستان‌ها تاکید کرد.
رحیمی به تنوع ارائه خدمات و هزینه‌ها در سیستم بهداشت و درمان اشاره کرد و افزود: بی‌تردید ارتقای کیفیت خدمات در حوزه سلامت به افزایش رضایتمندی مردم منجر خواهد شد.
رضا عوض‌پور رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور در این نشست، از تلاش‌های سفیدپوشان عرصه سلامت قدردانی کرد و خدمت رسانی در این حوزه را کاری بسیار دشوار و نفس‌گیر دانست.
وی ضمن تشریح وضعیت اقتصادی به تأمین ۹۰ درصدی نقدینگی کشور توسط بانک‌ها اشاره کرد و افزود: حوزه سلامت و آموزش عمومی از پیشروترین بخش‌های کشورند که بخش قابل توجهی از بودجه‌بندی صرف این حوزه‌ها می‌شود.
عوض‌پور سیستم بهداشت و درمان و امنیتی دفاعی را دو حوزه حساس و پرافتخار کشور دانست و گفت: بی‌تردید این افتخارات به تلاشگران این عرصه‌ها برمی‌گردد و مایه افتخار کشور است.
وی در ادامه توضیحاتی درباره روند ناترازی بیمه‌ها ارائه داد و تاکید کرد: باید با مداخلات راهبردی و سیاست‌های کارآمد، منابع حوزه سلامت مؤثرتر صرف شده و در این روند انضباط و شفافیت مالی نیز مد نظر باشد.
رویکرد دانشگاه؛ تاکید بر رعایت قوانین و شفافیت مالی
کیومرث داودی معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور نیز در این مراسم برگزاری این جشنواره را نشان‌دهنده توجه ویژه به شفافیت و انضباط مالی دانست و بر ضرورت رعایت قوانین و مقررات تاکید کرد.
وی ضمن تشریح سیاست‌های دیوان، رویکرد دیوان محاسبات را در برنامه‌های جدید تبیین کرد.
داودی اظهار کرد: دیوان محاسبات با رویکرد شفافیت و انضباط مالی کار را شروع کرد تا نقش هدایت‌گری در حوزه مالی و سیاسی را داشته باشد.
وی با بیان اینکه این رویکرد به تعامل دو طرفه بین دیوان و دستگاه‌های اجرایی نیاز دارد، گفت: در حوزه وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها تعامل خوبی وجود دارد که نمونه آن دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.
معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور با اشاره به نقش کنترل‌های داخلی در ایجاد شفافیت و انضباط مالی عمومی کشور گفت: کاهش تعداد پرونده‌های دادسرایی مطلوب دیوان محاسبات است و از تمام ظرفیت‌های موجود برای ایجاد انضباط مالی استفاده می‌کنیم.
وی پرداخت به ذی‌نفعان نهایی، اصلاح مالی رابطه دولت و نفت، پیشگیری از رسوب منافع و استفاده از سامانه‌های الکترونیک را موجب تقویت نظام کنترل‌های داخلی دستگاه‌های اجرایی دانست.
داودی با بیان اینکه در مسیر پیشگیری با تذکرات و راهنمایی نقاط ضعف و ایرادات نشان داده‌می‌شود، گفت: آماده هر نوع همکاری با مدیران در راستای شفافیت هستیم و انتظار داریم در این مسیر دستگاه‌های اجرایی نسبت به اصلاح امور اقدام کنند.
وی ضمن اعلام قاطعیت در برخورد با عدم رعایت قوانین و مقررات در دستگاه‌ها، تاکید کرد: راهنمایی و هدایت‌گری را دیوان محاسبات انجام می‌دهد اما در مورد عدم رعایت قوانین حتماً اقدامات قانونی انجام می‌شود.
داودی با بیان اینکه مطالبه‌گری عمومی شکل جدیدی به خود گرفته است؛ یادآور شد: در سال ۱۴۰۲ از ۴۲ هزار حساب قانونی نزد بانک‌ها به چهار حساب رسیدیم و این نشانگر انضباط مالی است.
وی ضمن تاکید بر اهمیت کنترل‌های داخلی در ایجاد شفافیت و انضباط مالی فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری درباره مبارزه با فساد اقتصادی را یادآور شد.
ایمان وکیل‌زاده مدیر برنامه‌ریزی، بودجه و پایش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر اجرایی جشنواره در این نشست گزارشی از روند برگزاری دورهای گذشته جشنواره انضباط مالی ارائه داد و افزود: در تمامی ادوار این جشنواره ارزیابی‌ها با توجه نیازهای حوزه بهداشت و درمان، ارشادات دستگاه‌های نظارتی در دستور کار بوده است.
وی ادامه داد: این جشنواره در سال اول برگزاری با ۳۸ شاخص آغار به کار کرد و با افتخار در سومین دوره به ۶۲ شاخص ارتقا یافته است.
مدیر برنامه‌ریزی، بودجه و پایش عملکرد دانشگاه با بیان اینکه پایش عملکرد و ارزشیابی از مهمترین اهداف جشنواره انضباط مالی است گفت: پایش احکام، نظارت بر نحوه تأمین تجهیزات، تدارکات و پشتیبانی، بررسی عملکرد در حوزه سرمایه نیروی انسانی، فناوری اطلاعات، مباحث مربوط به تملک سرمایه‌ای و اقدامات مالی و بودجه‌ای از اهم فعالیت‌های کمیته‌های فعال در حوزه بررسی شفافیت و انضباط مالی است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های فراسازمانی و غیردولتی است اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با رشد ۹ برابری یکی از دستگاه‌های پیشرو در این حوزه است.
وکیل‌زاده اهمیت شاخص سرمایه انسانی در جشنواره انضباط مالی را مورد توجه قرار داد و گفت: چنانچه شاخص‌ها به‌روزرسانی شود نتایج مطلوب‌تری کسب خواهیم کرد ضمن اینکه نمودارها و بررسی‌ها حاکی از رشد مناسب دانشگاه در حوزه‌های مختلف است.
وی در خاتمه سخنان خود از حمایت‌های مسئولان دانشگاه برای پیشبرد اهداف و ارتقای سطح دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قدردانی کرد. امیدوارم خبر  مدیریت و هزینه کرد بیمارستان ها باید تغییر کند براتون مفید بوده باشه