محققان به جبه زمین نفوذ کردند به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  محققان به جبه زمین نفوذ کردند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این دستاورد خارق العاده به وسیله یک ابزار حفاری در اقیانوس به نام JOIDES Resolution انجام شده است. البته باید اشاره کرد که محققان به طور […]

محققان به جبه زمین نفوذ کردند

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  محققان به جبه زمین نفوذ کردند  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این دستاورد خارق العاده به وسیله یک ابزار حفاری در اقیانوس به نام JOIDES Resolution انجام شده است.
البته باید اشاره کرد که محققان به طور فنی در جبه زمین حفاری نکرده اند و سوراخ مذکور عمیق ترین حفاری انجام شده زیر سطح اقیانوس نیست. بلکه محققان تصمیم گرفتند یک پنجره تکتونیک خاص در شمال اقیانوس آتلانتیک را حفاری کنند که صخره های جبه زمین در آنجا به سمت سطح رانده شده اند.
اندرو مک کیگ محقق ارشد این پژوهش در این باره می گوید: مته حفاری در عمق بیشتری فرو می رفت. همه تیم علمی می گفتند این همان چیزی است که همه می خواستیم انجام دهیم. ما از ۱۹۶۰ میلادی می خواستیم سوراخی در عمق صخره جبه زمین حفر کنیم.
محققان توانسته اند طی این عملیات نمونه هایی از صخره زمین از عمق ۴ هزار و ۱۵۷ فوتی زیر سطح دریا به دست بیاورند. مک کیگ در این باره می گوید: ما به بلندپروازی دست یافتیم که جامعه علمی به مدت چند دهه در پی آن بود. امیدوارم براتون خبر   محققان به جبه زمین نفوذ کردند براتون مفید بوده باشه

 
2023-06-10 17:32:14