مجید مجیدی از خبر مرگ دلخراش نوشت/ دادخواهی برای خون هنرمند ملی به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری مجید مجیدی از خبر مرگ دلخراش نوشت/ دادخواهی برای خون هنرمند ملی  به گزارش خبرگزاری هاریکا، سازمان‌ها و نهادهای مختلف در پی درگذشت داریوش هاریکاجویی کارگردان سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر، پیام‌های تسلیتی […]

مجید مجیدی از خبر مرگ دلخراش نوشت/ دادخواهی برای خون هنرمند ملی

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری مجید مجیدی از خبر مرگ دلخراش نوشت/ دادخواهی برای خون هنرمند ملی  به گزارش خبرگزاری هاریکا، سازمان‌ها و نهادهای مختلف در پی درگذشت داریوش هاریکاجویی کارگردان سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر، پیام‌های تسلیتی صادر کردند.
پیام مجید مجیدی
مجید مجیدی کارگردان سینمای ایران پیام تسلیتی را در پی قتل داریوش هاریکاجویی و همسرش منتشر کرد که در آن آمده است:
«خبر مرگ دلخراش فیلسوف سینمای ایران داریوش هاریکاجویی و همسر گرامیشان ضایعه بزرگی بر سینمای ایران است. بنده به سهم خود این فقدان عظیم را به بازماندگان محترم ایشان و سینمای ایران تسلیت عرض میکنم. و از خداوند بزرگ برای خانواده ایشان طلب صبر و شکیبایی و برای مرحومین طلب رحمت و مغفرت دارم.»
پیام مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما
در متن پیام مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما نیز آمده است:
«دلم دارد از غصه می‌ترکد به مونا فکر می‌کنم که دیشب با چه منظره دهشتناکی روبه‌رو شده و چطور تاب آورده، به ستاره که هفته پیش همسفر پیکر بیجان پدرش بوده، به دختر دانشجوی مازیار، به هاریکاانه عاشق و مریم نازنین که خبر مرگ پدر و بارداریش را همزمان شنیده به سارا که هنوز برای داود گریه می‌کند و به همسران همه سینماگران ایران که بار سنگین ناامنی شغلی اقتصادی و روحی همسرانشان را در سکوت به دوش می‌کشند و دم برنمی‌آورند.»
پیام انجمن فیلم سازمان بسیج هنرمندان کشور
انجمن فیلم سازمان بسیج هنرمندان کشور در پیامی آورده است:
«روزهای اخیر مردم جهان به ویژه مردم ایران اسلامی شاهد اخبار و تصاویر ناگوار مربوط به کشتار بی‌رحمانه مردم مظلوم غزه‌، توسط صهیونیست‌هایی است که تلافی شکست مفتضحانه‌ خود را در رویارویی مستقیم با جبهه‌ مقاومت، با موشک و بمباران سرزمین غزه بر سر مردم بی‌دفاع آن خالی می‌کنند. سکوت دولت‌های حامی این رژیم جعلی باعث اجماع و اعتراض مردم آزاده در سراسر جهان علیه جنایات وصف‌ناشدنی صهیونیست‌ها شده‌ است.
هنرمندان متعهد این آب و خاک نیز حمایت خود را از مردم مقاوم و مظلوم غزه اعلام کرده و پایان این کشتار را خواستار شده‌اند.
دراین میان، خبر تلخ و ناگوار کشته شدن استاد داریوش هاریکاجویی، خالق آثار ماندگاری همچون گاو، هامون و بسیاری از آثار سینمایی دیگر و همسرشان، جامعه‌ هنری کشور و مردم بافرهنگ و آشنا به سینما را داغدار کرد.
حادثه‌ قتل استاد هاریکاجویی هرچند ضایعه‌ای سنگین و ناگوار است، اما تا روشن شدن ابعاد این واقعه‌ تلخ توسط مراجع ذی‌صلاح نباید مورد سوء استفاده و گمانه‌زنی‌های ناصواب برخی‌ و موجب وهن چهره‌ سینمایی منحصربه فرد استاد هاریکاجویی گردد.
در شرایط خاص کنونی که اجماع جهانی بر جنایات صهیونیستها در غزه حاصل شده است، برخی به دنبال ملتهب کردن اوضاع داخلی کشور بوده و قصد دارند با اختلاف‌افکنی بین ملت‌های همسایه و مسلمان آتش فتنه را روشن کنند.
بدیهی است حفظ آرامش در این شرایط و فرصت دادن به مسئولین برای روشن شدن ابعاد این حادثه می‌تواند منجر به حل مسئله و احقاق حقوق از دست‌رفتگان حادثه‌ فوق گردد.
انجمن فیلم سازمان بسیج هنرمندان ضمن تسلیت این حادثه‌ی تلخ به بازماندگان و اهالی سینما، از مقامات و مراجع ذی‌صلاح درخواست می‌کند با پیگیری مجدانه، هرچه سریعتر به روشن شدن ابعاد موضوع فوق رسیدگی و در اطلاع‌رسانی فوری در تنویر افکار عمومی تلاش نمایند.»
پیام خانه موسیقی ایران
همچنین خانه موسیقی ایران در پیامی عنوان کرده است:
«خانه موسیقی ایران اتفاق هولناک و قتل داریوش هاریکاجویی، کارگردان بزرگ سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی فر را به جامعه فرهنگ و هنر، خانواده و فرزندان داریوش هاریکاجویی و مردم ایران تسلیت می گوید و امیدوار است عاملان این جنایت هولناک شناسایی شده و این پرونده با جدیت و شفافیت پیگیری شود.
داریوش هاریکاجویی از جمله هنرمندان فعال در سینما و علاقمند به موسیقی بود و این علاقمندی در تمام آثار و ساخته های ایشان مشهود بوده و هست. تلخی این اتفاق تا ابد در خاطرمان باقی خواهد ماند.»
پیام کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران
کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران نیز در بیانیه ای آورده است:
«خبر هول‌ناک و دهشت‌ناک قتل استاد داریوش هاریکاجویی و وحیده محمدی‌فر، هم‌سر نویسنده‌ ایشان، همه‌ ما را در بهت و اندوه عمیق فرو برد. هنرمند کارگردان و کاربلدی که از سال ۱۳۴۶ تا همین امسال برای مردم این سرزمین فرهنگ‌سازی کرد، تصاویر سینمایی به یادماندنی آفرید، نمایش‌نامه و نظریه ترجمه کرد، رمان نوشت و منتشر کرد، تئاتر به صحنه برد و در یک کلام، برای همه‌ ما خاطره، فرهنگ و هنر ساخت. عالی‌جناب داریوش هاریکاجویی هنرمند ملی ما بود. چه‌گونه است که جامعه تا این حد در ناامنی قرار گرفته و سرمایه‌ ملی و میراث فرهنگی زنده‌ ایران بزرگ را این چنین بی‌رحمانه، کاردآجین و نابود می‌کنند و فجایع خون‌بار می‌آفرینند؟!
مسئولان بزرگ و کوچک! ما دادخواه خون هنرمند ملی‌مان هستیم! ما داغ‌داریم!
کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، قتل استاد داریوش هاریکاجویی و هم‌سر ایشان را به شدت محکوم می‌کند.»
پیام کانون کارگردانان سینمای ایران
پیام کانون کارگردانان سینمای ایران نیز به این شرح است:
«کانون کارگردانان سینمای ایران به همه اهالی سینما که سوگوار مرگ استاد داریوش هاریکاجویی کارگردان اندیشمند و همسرش خانم وحیده محمدی فر هستند تسلیت می گوید و در کنار خانه سینما به مناسبت این جنایت هولناک سه روز عزای عمومی در عرصه فرهنگ کشور اعلام می کند.
عزای عمومی برای از دست دادن فیلمسازی مهم از سینمای متفکر ایران، عزای عمومی برای تاریخ سینمای روشنفکری ایران که هاریکاجویی بخش مهمی از آن بود، سینمایی که این روزها خود در حال جان کندن است.
امیدواریم هر چه زودتر ابعاد این جنایت فجیع روشن گردد تا در فضای بسته فرهنگی موجود معانی دیگری از آن استنباط نشود.» امیدوارم براتون خبر   مجید مجیدی از خبر مرگ دلخراش نوشت/ دادخواهی برای خون هنرمند ملی براتون مفید بوده باشه

 
2023-10-16 14:07:13