ماموریت ویژه دانشگاه های علوم پزشکی برای ارائه راهکار حل مشکل به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ماموریت ویژه دانشگاه های علوم پزشکی برای ارائه راهکار حل مشکل  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دومین روز از گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دکتر بهرام […]

ماموریت ویژه دانشگاه های علوم پزشکی برای ارائه راهکار حل مشکل

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  ماموریت ویژه دانشگاه های علوم پزشکی برای ارائه راهکار حل مشکل  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دومین روز از گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، و دکتر علیرضا منادی، دکتر مسعود پزشکیان، دکتر احمدرضا بیگی، دکتر محمدحسین فرهنگی نمایندگان تبریز، آذرشهر و اسکو و دکتر علی علیزاده نماینده مراغه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خطاب به وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حاضر در نشست، گزارشی از کارگروه های تخصصی حوزه تحقیقات و فناوری ارائه کرد.
وی گفت: مسائل اساسی حوزه سلامت را در ۱۲ گروه تقسیم بندی کردیم و تمامی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی را به کار گرفته شدند تا مسائل بنیادی این حوزه با نظر کارشناسان از سراسر رسیدگی شود.
پناهی با اشاره به اینکه بر ایده پردازی و خلق ارزش در حوزه سلامت بها می دهیم، افزود: ارتقا کمی و کیفی مقالات دغدغه همیشگی وزارت بهداشت است با این وجود مقاله نباید هدف اصلی ما باشد بلکه باید وسیله ای برای تحقق اهداف و برنامه های سلامت کشور باشند. در همین راستا تحقیقات پاسخگو و مسئله محور در اولویت کارهای وزارتخانه و معاونت است.
وی با اشاره به کارگروه راهکارهای استفاده از ظرفیت موسسه نیماد در توسعه تحقیقات و فناوری مسئله محور، افزود: طبق دستور وزیر بهداشت ساختار موسسه نیماد را به نحوی قرار دادیم تا همه دانشگاه های مختلف بتوانند از ظرفیت آن بهره برداری کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت اثرگذاری طرح های تحقیقاتی، گفت: برای یافتن راهکارهایی برای افزایش اثرگذاری طرح های تحقیقاتی کارگروهی ایجاد کردیم تا تحقیقات را به سمت حل مشکلات جامعه هدایت کنیم.
وی گفت: راه های توسعه و ارتقای تحقیقات و فناوری در حوزه دانشجویی هم یکی از نکات اساسی و مورد تاکید است زیرا ظرفیت دانشجویی بسیار بالاست. توجه وزارت بهداشت بر استفاده از توان جوانان چراغ راه ما در این مسیر خواهد بود.
پناهی با اشاره به راهکارهای مدیریت و تخصیص بهینه منابع مالی تحقیقات و فناوری سلامت، گفت: اخیرا منابع تحقیقات و فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی متمرکز شده است و مراکز تحقیقاتی ما بودجه مستقل نمی گیرند یافتن راه های تخصیص بهینه منابع مالی را به چند دانشگاه سپردیم تا روش های اجرایی و موثر فناوری سلامت را پیدا کنند.
وی در ادامه به صادرات محصولات دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تجاری سازی فناوری سلامت یکی از اولویت های اساسی ماست. محدودیت های وجود داشت که با حمایت وزیر بهداشت رفع شده و برخی هم نیازمند عنایت و ارشاد وزیر است و برخی موارد دیگر نیز با همراهی معاونین وزارت بهداشت به ثمر خواهد نشست.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه آیین نامه ارتقا هیات علمی و تغییر و ارتقا دانشگاه های علوم پزشکی به نسل سوم از جمله مواردی است که این اهداف را به سرانجام می رساند، گفت: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا در این گردهمایی راهکارهای عملیاتی برای این ۱۲ مسئله پیدا کنیم و پس از آن نتایج آن را در هفته آینده در نشست روسای دانشگاه های علوم ارائه کنیم و پس از تایید در نهایت به راهکارهای اجرایی در جهت تحقق شعار سال دست یابیم.
وی افزود: به دانشگاه های علوم پزشکی متناسب با توانمندی هایشان ماموریت های در حوزه سلامت سپرده شده تا آخر سال هر دانشگاه حداقل راهکاری برای رفع یکی از مشکلات سلامت کشور را بر پایه تولید و دانش بنیان و اشتغال آفرین ارائه کنند. امیدوارم براتون خبر   ماموریت ویژه دانشگاه های علوم پزشکی برای ارائه راهکار حل مشکل براتون مفید بوده باشه

 
2022-05-12 15:29:16