فیلمی میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان به کارگردانش رسید/ یک ضایعه به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری فیلمی میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان به کارگردانش رسید/ یک ضایعه  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، مراسم نکوداشت وحید اسلامی روزنامه‌نگار، منتقد و کارگردان فقید سینما […]

فیلمی میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان به کارگردانش رسید/ یک ضایعه

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری فیلمی میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان به کارگردانش رسید/ یک ضایعه  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، مراسم نکوداشت وحید اسلامی روزنامه‌نگار، منتقد و کارگردان فقید سینما عصر روز سه‌شنبه ۲۱ تیرماه با حضور مدیران سینمایی، سینماگران و اهالی رسانه در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
این مراسم که اجرای آن را رضا آژ از کارمندان با سابقه و قدیمی بنیاد سینمایی فارابی و دوست و همکار وحید اسلامی بر عهده داشت با قرائت قرآن و مرثیه‌خوانی اهل‌بیت توسط سیدعلی الفت آغاز شد و در ادامه دوستان این هنرمند و روزنامه‌نگار فقید هر کدام برای لحظاتی روی سن آمدند و از او و خاطراتش صحبت کردند.
وحید اگر خبرنگاری را ادامه داده بود، شاید اکنون در کنار ما بود
حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و از مدیران سابق بنیاد سینمایی فارابی که وحید اسلامی یکی از خبرنگاران او در بخش روابط عمومی بود، ضمن ابراز ناراحتی از درگذشت این منتقد و نویسنده به بی‌رحمی روزگار نسبت به او اشاره کرد و گفت: بی‌رحمی سینما و بی‌رحمی آدم‌هایی که در سینما بودند، زخمی به وحید زد که او نتوانست تحمل کند و همین زخم باعث مرگ او شد. در دوران حضورم در بنیاد سینمایی فارابی شاهد بودم که دوستان او در این بنیاد تا چه حد وحید را دوست داشتند و رفیق او بودند. وحید یکی از اعضای خانواده فارابی بود. ای کاش همیشه در همین بنیاد می‌ماند و خبرنگار باقی می‌ماند.
وی ادامه داد: رفتارهایی که در آن سال از جشنواره فیلم فجر که اولین فیلم به کارگردانی وحید اسلامی به نمایش درآمد با او صورت گرفت، باعث حال بدش شد. او پس از اینکه سینما را رها کرد به دیار خود بازگشت و همچون ماهی که از دریا به برکه بازگردد، پریشان بود و بالاخره این پریشانی او را با خود برد و ترک دنیا کرد.
ایل‌بیگی با اشاره به دوران خوب خبرنگاری وحید اسلامی اظهار کرد: وحید اگر خبرنگاری را ادامه داده بود، شاید اکنون در کنار ما بود. متاسفانه حوزه سینما از دور فریبنده است اما برای خیلی‌ها آن اتفاقی که باید، نمی‌افتد. من به عنوان یکی از دوستان وحید برای او از خداوند متعال آرزوی آمرزش و طلب بخشش دارم. او روح بزرگی داشت اما حتی در شهر خودش هم به او کم لطفی شد.
وی ادامه داد: خانواده رکن اصلی برای التیام زخم‌هاست و این دوری از خانواده لطمه زیادی به او زد. از دست دادن یک دوست خوب و همکاری که بی غل و غش بود، سخت است. از خداوند برای خانواده وحید اسلامی طلب صبر می‌کنم و امیدوارم که روح وحید از ما راضی باشد. می‌دانم که همه ما گرفتاریم اما به خودم و شما دوستان توصیه می‌کنم که اگر وحید دیگری کنارمان هست حواسمان به او باشد. نگذاریم دوستانمان در تنهایی و غربت جان بدهند. هوای یکدیگر را بیشتر داشته باشیم.
یکدیگر را علنی نقد نکنیم
در ادامه این مراسم ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکار زنده یاد اسلامی در خبرگزاری ایرنا گفت: به عنوان فردی که در خبرگزاری ایرنا و حدود دو سال با وحید اسلامی همکار بودم، می‌گویم که همه فکر و ذکر وحید سینما بود. او در دوران خبرنگاری شاد و سرخوش بود و با اینکه درآمد کمی داشت اما همیشه خوشحال و شاد بود. در سال‌های گذشته به یک‌باره وحید را گم کردم و وقتی عکس و اعلامیه ترحیم او را دیدم عذاب وجدان گرفتم. من هم، چون آقای ایل‌بیگی باید بگویم که بیشتر با هم هاریکابان باشیم و یکدیگر را علنی نقد نکنیم. ما در مطبوعات و سینما نیاز داریم که با هم هاریکابان باشیم. امیدوارم که از غریبانه رفتن وحید اسلامی درس بگیریم و با یکدیگر هاریکابان‌تر باشیم.
فیلمی میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان به کارگردانش رسید!
علی علایی نویسنده و منتقد سینما و اولین سردبیر وحید اسلامی در مطبوعات سینمایی در ادامه مراسم با ذکر خاطره‌ای از نحوه آشنایی خود با این مرحوم عنوان کرد: وحید اسلامی یک خبرنگار پرتلاش و باسواد بود. او در زمان کوتاهی به سطح بالای مطبوعات رسید و دبیر تحریریه مجله «فیلم و سینما» شد. تمام مشکلات وحید بعد از ساخت فیلم سینمایی‌اش آغاز شد.
وی تأکید کرد: فیلم سینمایی «دزدان خیابان جردن» در اوایل دهه نود با هزینه ساخت حدود ۲۰۰ میلیون تومان فروش میلیاردی داشت و یکی از پر فروش ترین فیلم آن سال در اکران بود اما همکاران وحید در این فیلم به عهد خود وفا نکردند و فقط ۳ میلیون تومان دستمزد فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی از آن فروش میلیاردی به او دادند. روح و روان وحید پس از اینکه احساس کرد حقش خورده شده برهم ریخت و دیگر هرگز نتوانست به روزهای خوش خود بازگردد.
سینما به بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد
در پایان این مراسم ناصر سهرابی همکار و از دوستان نزدیک مرحوم وحید اسلامی با ابراز تاسف از این ضایعه و اشاره به آرزوهای دور و دراز وحید اسلامی گفت: سینما خیلی بی رحم است. همه می‌دانیم بعد از فیلم اول چه اتفاقی برای وحید افتاد و سینما به بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد.
سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کامران ملکی مشاور امور اصناف سازمان سینمایی، رائد فریدزاده معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی، احسان هوشیارگر، مسعود نجفی و… از حاضران در این مراسم بودند. امیدوارم براتون خبر   فیلمی میلیاردی که فقط ۳ میلیون تومان به کارگردانش رسید/ یک ضایعه براتون مفید بوده باشه

 
2022-07-13 18:09:46