فرایند قانون‌گذاری باید در دست نخبگان باشد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  فرایند قانون‌گذاری باید در دست نخبگان باشد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، علی فرهادی معاون اجرایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قانون گذاری امری نخبگانی است که اگر این فرآیند در دست […]

فرایند قانون‌گذاری باید در دست نخبگان باشد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  فرایند قانون‌گذاری باید در دست نخبگان باشد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از بنیاد ملی نخبگان، علی فرهادی معاون اجرایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قانون گذاری امری نخبگانی است که اگر این فرآیند در دست نخبگان باشد، بسیاری از چالش‌ها و دغدغه‌های جامعه رفع خواهد شد.
وی یکی از مشکلات اصلی جامعه را تعدد و تکثر قوانین اعلام کرد و گفت: همه باید به خرد جمعی ارزش قائل شویم تا بر اساس این الگو بتوانیم در عرصه قانون گذاری تصمیم‌گیری و تصمیم سازی درست عمل کنیم.
معاون اجرایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر همین اساس تاکنون در کشور ۱۲ اندیشکده حکمرانی راه اندازی شده تا با محوریت مرکز پژوهش‌ها نظرات نخبگان استان‌های مختلف جمع بندی شده و در عرصه قانون گذاری و اصلاح برخی از قوانین نقش آفرینی مؤثری را از سوی استان‌ها شاهد باشیم.
فرهادی افزود: بهترین راهکار در بها دادن به نظر و اعتقاد نخبگان کانال مرکز پژوهش‌های مجلس است که می‌توان این نظرات و دیدگاه‌های علمی و کارشناسی را جمع بندی کرده و در قالب مرکز پژوهش‌های مجلس در اختیار کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی قرار داد تا بر همین اساس تصمیم گیری‌ها به شکل درست و منطقی انجام شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با راه اندازی اندیشکده‌های حکمرانی استان‌ها سعی ما بر این است تا از دیدگاه‌ها و تجارب علمی و تخصصی صاحب نظران به ویژه رؤسای دانشگاه‌ها و شورای علمی دانشگاه‌ها استفاده کنیم تا با ارائه این پیشنهادات در بررسی طرح‌ها و لوایح بتوان اقدامات مؤثر و راهگشایی را انجام داد.
فرهادی اضافه کرد: ما از تمام نخبگان استان‌ها دعوت می‌کنیم تا در قالب این اندیشکده‌ها ورود مؤثری را داشته باشند تا ما بتوانیم به صورت علمی و تخصصی از ظرفیت این مراکز استفاده کرده و تصمیم گیری‌های درست، منطقی و عقلانی را در سطح ملی شاهد باشیم.
وی بیان کرد: مهم نیست که در کدام دانشگاه این اندیشکده راه اندازی می‌شود چرا که مهم‌تر از مراکز فیزیکی برای ما حضور نخبگان و اندیشمندان استان‌ها است که با محوریت دانشگاه‌ها می‌توانند دیدگاه‌ها و نظرات خود را ارائه کرده و از طریق این اندیشکده به سطح کشور منعکس شود. امیدوارم براتون خبر   فرایند قانون‌گذاری باید در دست نخبگان باشد براتون مفید بوده باشه

 
2023-06-24 17:32:54