عکسی که «جیمز وب» از بازوهای مارپیچی کهکشان ستاره زا گرفت به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  عکسی که «جیمز وب» از بازوهای مارپیچی کهکشان ستاره زا گرفت  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از نیواطلس، این کهکشان که هنوز در حال ستاره‌زایی است به نام کهکشان فانتوم شناخته می‌شود و برای نخستین […]

عکسی که «جیمز وب» از بازوهای مارپیچی کهکشان ستاره زا گرفت

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  عکسی که «جیمز وب» از بازوهای مارپیچی کهکشان ستاره زا گرفت  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از نیواطلس، این کهکشان که هنوز در حال ستاره‌زایی است به نام کهکشان فانتوم شناخته می‌شود و برای نخستین بار بازوهای مارپیچی تماشایی آن با جزئیاتی هیجان‌انگیز نمایش داده شده است.
اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از این کهکشان در ماه ژوئیه در دسترس قرار گرفت و از آن زمان تاکنون این ابزار مشغول ثبت تصاویر مذکور بوده است. این کهکشان پر هرج و مرج با جزئیاتی خیره کننده توسط جیمز وب نمایش داده شده و منظره‌ای رویایی از آن به همراه حلقه‌ها و شفق‌های متنوع در دسترس قرار گرفته است.
کهکشان فانتوم که با نام مسیر ۷۴ نیز شناخته می‌شود، به دلیل بازوهای مارپیچی واضح و مشخص در گروه کهکشان‌های “مارپیچی بزرگ” قرار می‌گیرد. فانتوم حدود ۳۲ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی حوت و تقریباً رو به روی زمین قرار دارد و لذا به سوژه‌ای محبوب برای مطالعه اخترشناسان مبدل شده است.

هابل، سلف جیمز وب، در گذشته تصاویر شگفت انگیزی از کهکشان فانتوم ثبت کرده که مناطق ستاره ساز آن را در طول موج‌های فرابنفش و مرئی نور نشان می‌دهد. دانشمندان با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته جیمز وب، توانستند اطلاعات تازه ای از کهشکان فانتوم به دست آورند.
از جمله این اطلاعات می‌توان به ویژگی‌های رشته‌های مارپیچی کهکشان فانتوم و جرم و سن ستاره‌های نوظهور آن اشاره کرد که داده‌های تازه ای در مورد عمر جهان در اختیار محققان قرار می‌دهد. ترکیب این اطلاعات مطالعه اجرام مختلف آسمانی را از جنبه‌های تازه ای ممکن می‌کند. امیدوارم براتون خبر   عکسی که «جیمز وب» از بازوهای مارپیچی کهکشان ستاره زا گرفت براتون مفید بوده باشه

 
2022-09-13 17:10:10