عباس کیارستمی در ژاپن از محوبیت خاصی برخوردار است به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری عباس کیارستمی در ژاپن از محوبیت خاصی برخوردار است  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه «عکس ۵» که در موزه سینما برگزار شد، مجری به صحنه […]

عباس کیارستمی در ژاپن از محوبیت خاصی برخوردار است

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری عباس کیارستمی در ژاپن از محوبیت خاصی برخوردار است  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه «عکس ۵» که در موزه سینما برگزار شد، مجری به صحنه رفت و ضمن خوشامدگویی گفت: حدود سه سال پیش تک درخت عباس کیارستمی توسط مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده به ثبت رسید که عباس کیارستمی از این درخت در فصول مختلف عکاسی کرده است و ایده برگزاری این جشنواره از زمان ثبت تک درخت شروع شد.
در ادامه مهدی شادی زاده دبیر جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵»  به صحنه رفت و گفت: خوشحالم که با تمامی سختی ها این جشنواره تا به امروز ادامه داشته است. همه این جشنواره بهانه ای برای احترام به نام عباس کیارستمی است که می دانم امروز در این سالن حضور دارد. این جشنواره نقص هایی هم دارد که خوشبختانه هر دوره نسبت به دوره های قبل بهتر برگزار می شود.
وی با بیان اینکه جشنواره در ۲ حوزه عکاسی و ویدئو آرت فعالیت می کند،   افزود: خوشبختانه این جشنواره همکاری های خوبی در بخش بین الملل با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان و… داشته است و سفارت ژاپن خیلی به ما کمک کرده است. از همکاری های مهم دیگر همکاری موزه سینما در این سه دوره بوده است .همچنین یکی از مهم ترین و برترین زنان معاصر یعنی لیلی گلستان در این سه دوره بسیار از ما حمایت کرد و در روزهای اولیه که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کردیم ایشان در کنار ما بود. همکاری این جشنواره با فوجی فیلم سبب شد تا هر ساله در کنار هم باشیم و تا جایی که می توانیم به رشد عکاسی کمک کنیم.
در ادامه کلیپی از همکاری کشور ژاپن با ایران از گذشته تا به امروز برای مخاطبان پخش شد.
سپس سفیر ژاپن به صحنه رفت و گفت: بسیار خوشحالم که در مراسم افتتاحیه جایزه بین المللی «عکس ۵» که به مناسبت بزرگداشت عباس کیارستمی برگزار می شود حضور دارم. عباس کیارستمی یکی از برجسته ترین کارگردان های سینمای ایران است که در ژاپن هم از محبوبیت خاصی برخوردار است. در سال ۲۰۱۶ زمانیکه این کارگردان فقید درگذشت جشنواره های زیادی درباره دستاوردهای این هنرمند در سراسر ژاپن برگزار شد. من خودم دانش آموخته سینما هستم و همیشه تحت تاثیر «خانه دوست کجاست» این هنرمند هستم. امیدوارم این جشنواره بتواند ادامه دهنده راه عباس کیارستمی باشد.
در ادامه کلیپی از آیدین آغداشلو و عکس های عباس کیارستمی برای حاضران پخش شد.
سپس بهمن فرمان آرا به صحنه رفت و گفت: وقتی که آیدین آغداشلو حضور دارد من نباید درباره عباس کیارستمی صحبت کنم. عباس کیارستمی شکارچی لحظه ها بود و اگر ما گل می دیدیم او ریشه را می دید. او همیشه خیلی عمیق نگاه می کرد و از نظر تصویری عکس ها را دوست داشت و همیشه می خواست متفاوت باشد. عباس کیارستمی اولین بار با داستان فیلم «گزارش» پیش من آمد و من می دانستم که موفق می شود. آشنایی و همکاری ما از همان زمان شکل گرفت. عباس کیارستمی الان زنده تر است و امروز زادروز این هنرمند است که من این روز را به همه ایرانیان تبریک می گویم و یاد او همیشه با من است.
سپس آیدین آغداشلو درباره عباس کیارستمی گفت: من قدیمی ترین دوست کیارستمی هستم. ۶۷ سال پیش در مدرسه با هم دوست شدیم و دوستی ما ادامه پیدا کرد. بار اولی که او را دیدم من بچه شروری بودم ولی او آنقدر جدی بود که  ازسر به سرش گذاشتنش منصرف شدم. من امروز در تولد یک نابغه صحبت می کنم.
وی ادامه داد:عباس کیارستمی همیشه ناظر بود و بیشتر نگاه می کرد. او با دقت نگاه می کرد و مثلاً به رویش یک گیاه با دقت نگاه می کرد. ساکت بود و من هیچ وقت ندیدم ناسزایی به کسی بگوید. او آدمی بود که جان خودش را به جان جهان پیوند زده بود. در فیلم هایش نقش واسطه را به حداقل رساند.. عباس هیچ وقت فرو نریخت و من به محکم بودن او همیشه غبطه می خورم. من نقاشی های او را همیشه دوست داشتم.
این هنرمند یادآور شد: عباس کیارستمی در میان ما ظاهر شد و در میان ما با فروتنی و قوت کار خود را انجام داد. او اعتقادی داشت و بر اعتقاد خود پافشاری می کرد. او آرامش عمیقی داشت که این آرامش از یک استحکام درونی بود. جهان با وجود عباس کیارستمی معنای تازه ای پیدا کرد و او روز به روز بیشتر تحسین می شود.
در ادامه کلیپی از داوران سومین دوره جایزه بین المللی «عکس ۵» پخش شد و مجید طالبی بیانیه هیئت داوران را برای حاضرین خواند.
سپس لیلی گلستان به صحنه رفت و گفت: خیلی خوشحالم از اینکه برای داوری این سه دوره انتخاب شده ام و واقعا لذت بردم. ما جوانان با استعدادی داریم که سعی می کنند نا امید نشوند و به راه خود ادامه دهند.
در ادامه پانته آ پناهی، سفیر ژاپن، علی شادمان، فرزاد صدیق زاده، هوتن شکیبا، مجید طالبی و لیلی گلستان برای دادن جوایز به صحنه آمدند.
جایزه ویژه گلستان به سالار چرمی، جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش عکس به مریم رئوفی منش و جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش ویدئو آرت به سجاد داد پور اهدا شد.
در پایان از عوامل جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» نیز قدردانی شد.
در این مراسم افردی همچون بهمن فرمان آرا، آیدین آغداشلو، لیلی گلستان، جواد عزتی ، جعفر صانعی مقدم، پانته آ پناهی ها، علی شادمان، هوتن شکیبا و سفیران کشورهای ژاپن، ایتالیا، آلمان و … حضور داشتند. امیدوارم براتون خبر   عباس کیارستمی در ژاپن از محوبیت خاصی برخوردار است براتون مفید بوده باشه

 
2022-06-23 18:14:15