شکل جدید و عجیبی از یخ تولید شد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شکل جدید و عجیبی از یخ تولید شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، محققان با کمک دمای بسیار سرد و چند بلبرینگ فولادی یک شکل جدید و عجیب از یخ ابداع کرده اند که تراکم آن […]

شکل جدید و عجیبی از یخ تولید شد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  شکل جدید و عجیبی از یخ تولید شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اسپیس، محققان با کمک دمای بسیار سرد و چند بلبرینگ فولادی یک شکل جدید و عجیب از یخ ابداع کرده اند که تراکم آن با آب یکسان است.
این ابداع که به یک یخ با چگالی متوسط بی شکل مشهور شده است، شکاف موجود در سیر رویدادهای مربوط به آب یخ زده را پر می کند که محققان از آن مطمئن نبودند.
شکل جدید یخ برخلاف یخ بلورین که به طور طبیعی روی زمین به وجود می آید، ساختار مولکولی منظم ندارد و در عوض مولکول های آن در وضعیت بی نظمی (شبیه شیشه) قرار دارند و در حقیقت وضعیت ماده بی شکل است.
پیش از این انواع دیگری از یخ بی شکل ساخته شده بود اما چگالی آنها بسیار کمتر از آب یا بسیار بیشتر از آن بود. اما نسخه جدید یخ بی شکل Goldilocks یک یخ بی شکل با چگالی میان دو مورد ذکر شده است.
کریستوف سالزمن استاد فیزیک و شیمی مواد در کالج لندن در این باره می گوید: این یک رویداد کاملا نوین است.
هنگامیکه یخ به طور معمولی روی زمین ایجاد می شود، مولکول های آن در حالتی بلورین و ساختاریافته باقی می مانند.
بلور یخ یکی از وضعیت های عجیب آب به حساب می آید زیرا به جای آنکه در آب مایع غرق شود، روی آن شناور می ماند. دلیل این امر شکاف زیاد بین ساختار بلور یخ و آب در مقایسه با مواد دیگری است که هنگام بلوری شدن متراکم تر می شوند. امیدوارم براتون خبر   شکل جدید و عجیبی از یخ تولید شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-02-07 11:02:27