شهردار اصفهان شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفت به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری شهردار اصفهان شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفت  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در جلسه هماهنگی سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان […]

شهردار اصفهان شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفت

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری شهردار اصفهان شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفت  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در جلسه هماهنگی سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان که با حضور نماینده شهرداری اصفهان برگزار شد، ضمن تشریح مدل برگزاری جشنواره سی‌ و پنجم بر لزوم حمایت همه دستگاه‌ها و نهادها از سینمای کودک تاکید کرد.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به فیلمنامه‌هایی که در حوزه کودک و نوجوان به این بنیاد ارائه شده است گفت: از ابتدای سال جاری مجموع فیلمنامه‌های قبلی و تازه ارائه‌شده در این حوزه را با دقت و توسط کارشناسان و مشاوران متعدد بررسی کرده‌ایم که از مجموع حدود ٢٠ فیلمنامه، تنها کمتر از پنج فیلمنامه موفق به کسب شاخص‌های فارابی شدند.
وی با بیان اینکه در بررسی فیلمنامه‌ها، هم ساختار و هم محتوا مهم است، افزود: ما در سینمای کودک و نوجوان علاوه بر اینکه با ضعف فیلمنامه مواجه هستیم، کارگردانان با سابقه هم به نسبت گذشته، دیگر کمتر تمایل به فیلمسازی در این حوزه دارند.
وی با تاکید بر مشارکت بیشتر همه دستگاه‌ها برای رونق سینمای کودک، ظرفیت فارابی در راستای حمایت از تولید آثار را محدود خواند و گفت: اگر قرار باشد صرفا به ظرفیت فارابی اتکا شود مطمئناً اتفاق خاصی نخواهد افتاد، آنچه ما در نهاد ملی سینما به‌دنبال آن هستیم ایجاد یک اجماع فرادستگاهی برای نهضت ملی احیای سینمای کودک و نوجوان است و جشنواره سی‌ و پنجم را هم بخشی از همین رویکرد می‌بینیم.
مدیرعامل فارابی با اشاره به اینکه جشنواره می‌بایست مولد و در مسیر توسعه و ارتقا کمی‌و کیفی سینمای مخاطب‌محور و متعالی کودک و نوجوان باشد، یادآور شد: برگزار کردن جشنواره به هر قیمت و ساخت فیلم‌های جشنواره‌ای که حتی اکران رایگان آنها هم نمی‌تواند مخاطب را به سالن‌های سینما بکشاند کار سختی نیست و با یک سهل‌گیری می‌شود آمار خوبی از این‌ دست تولیدات ایجاد کرد که نتیجه آن جز یک عدد برای رسانه‌ها و گزارش برای بایگانی نخواهد بود. اما چنین جشنواره‌هایی و چنین تولیداتی هیچ عایده ای برای سینما و مخاطبان کودک و نوجوان نخواهد داشت.
جوادی افزود: ما نسبت به محصولی که قرار است در سبد مصرف فرهنگی کودکان‌مان قرار گیرد حساس هستیم و با وسواس عمل خواهیم کرد و از این رو سهل انگارانه از کنار فیلمنامه‌ها و آثار نخواهیم گذشت، در عین حال چتر حمایتی فارابی از تولید آثار سینمایی کودکان و نوجوانان گسترده، جدی و فراگیر است ولی شرط ورود به این چتر، متن و فیلمنامه خوب است.
مدیرعامل فارابی با تاکید بر اینکه ما در حمایت‌ها از تولید آثار، متن فیلمنامه و توان عوامل تولید را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و با فرامتن، حواشی، توصیه، ادعا و فشارها کاری نداریم، اظهار کرد: به زودی همزمان با اعلام فراخوان جشنواره، فراخوان حمایت از آثار سینمایی کودک و نوجوان و شاخص‌های حمایتی خود را نیز اعلام خواهیم کرد.
جوادی ضمن قدردانی از حسن میزبانی مردم اصفهان در ادوار گذشته جشنواره گفت: برای دوره سی‌ و پنجم، ناظر به اتمام دوره چهارساله تفاهم‌نامه با شهرداری اصفهان و همچنین رویکردهای جدید سازمان سینمایی، شرایطی برای میزبانی داشتیم که به شهرداری اصفهان و سایر شهرهای متقاضی اعلام شد اما به علت سبقه برگزاری این جشنواره در اصفهان بی‌شک تمایل داشتیم این جایگاه و اولویت برای اصفهان حفظ شود. شهردار محترم اصفهان هم کلیات این شرایط اعلامی را پذیرفته‌اند.
دبیر جشنواره کودک و نوجوان در این‌ باره ادامه داد: در مورد جزئیات امروز جمع‌بندی‌هایی خواهیم داشت که در صورت حصول نتیجه به سمت توافق نهایی پیش خواهیم رفت. البته در طرح‌ریزی جشنواره حتما بر استفاده حداکثری از ظرفیت همه استان‌ها تاکید داریم.
مدیرعامل فارابی در پایان این نشست با اشاره به طراحی سازوکار حمایتی از تولیدات کودک و نوجوان همزمان با جشنواره سی‌ و پنجم از تشریح مکانیزم ساز و کار حمایتی جدید تولیدات کودک و نوجوان همزمان با برگزاری جشنواره خبر داد.
این نشست در راستای نشست‌های برنامه‌ریزی جشنواره سی‌ و پنجم فیلم های کودکان و نوجوانان در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد که محوریت آن بررسی شرایط میزبانی شهر اصفهان بود. امیدوارم براتون خبر   شهردار اصفهان شرایط برگزاری جشنواره فیلم کودک را پذیرفت براتون مفید بوده باشه

 
2022-08-30 10:09:51